Senátní výbor pro lidská práva dnes skončil dvoudenní výjezdní zasedání ve Vsetíně a na Jesenicku. Jejich závěr zní: v případě vystěhování Romů ze Vsetína do obcí na Jesenicku byla porušena lidská práva.
Poprvé mimo Vsetín
Zatímco většina politiků přijela zhodnotit kroky vsetínského starosty pouze do Vsetína, do kontejnerových domů, zástupci výboru pro lidská práva vůbec jako první politici navštívili tři romské rodiny, které nechal vsetínský starosta Jiří Čunek před dvěma měsíci vystěhovat za hranice kraje do domů na Jesenicku.
Návštěvu ve Vsetíně si senátoři pochvalovali a konstatovali, že lidská práva v tomto případě porušena nebyla. Tím, co viděli dnes na Jesenicku, však byli šokováni.
Otázky pro Čunka
"Lituji, že jsme naši návštěvu začali ve Vsetíně a ne tady," řekl po návštěvě domě ve Vidnavě předseda senátního výboru Josef Pavlata (ODS). "Teď bych totiž velmi rád položil panu Čunkovi řadu otázek."
Senátoři se během odpoledne za doprovodu náměstkyně olomouckého hejtmana Jitky Chalánkové a romské koordinátory Renáty Köttnerové od rodin dozvěděli, jakým způsobem podepsali smlouvy na domy, jak probíhal jejich převoz, ale i o problémech, které je tíží.
"Nejsem přesvědčen, že se tu postupovalo, jak mělo," řekl po skončení návštěvy Palata. "Jednalo se o deportaci, došlo k závažnému porušení lidských práv. Je to tu šílené, hrozné a nepřijatelné."
Domy k nebydlení
Dva senátoři, kteří dnes Jesenicko navštívili, se pozastavovali také nad tím, jakým způsobem nutili úředníci Romy k podpisu smlouvy na dům. "Byli nuceni k podpisu smlouvy a byla při tom zneužita i jejich právní nevědomost," uvedl Pavlata.
Podle senátorů, je jeden z domů k "nebydlení", ale i v ostatních dvou navštívených obydlích není situace ideální.
"Rozhodně po panu Čunkovi budu chtít odpovědi," řekl Palata. Své zážitky chtějí na zasedání výboru předat i svým kolegům. Jaký z toho vzejde návrh, to zatím jasné není. "Předpokládám, že podáme podnět k prošetření ombudsmanovi."
První exekuce
Senátoři se dnes také při své návštěvě dozvěděli, že u dvou ze tří domů, do kterých byly romské rodiny vystěhovány, město Vsetín požádalo o exekuci.
Hrozí, že rodiny skončí na ulici. Město Vsetín totiž po nich začalo vymáhat penále za několik let staré dluhy.
"Je to zarážející, senátor Čunek tvrdil, že jim pomohl, půjčil jim peníze, oni si ty domky začali opravovat, my je za to chválíme, a pak na ně pošlou exekuci," diví se senátor Milan Bureš. "Včera nám říkal, že pokračuje právní cestou, tak to má být asi ono."
Čunek tam nepojede
Jiří Čunek se v obcích, kam Romy nechal vystěhovat, podívat dosud nebyl a ani to v plánu nemá. Neví prý ani nic o exekucích.
"O tom nevím, musel bych se podívat," řekl. "Kritikou senátorů jsem překvapen. Divím se, že věří informacím z jedné strany. Jsem přesvědčen, že jsem chybu neudělal. Dal jsem jim bezúročné půjčky a oni si koupili domy. Příště je tedy vystěhuji soudním rozhodnutím na ulici a nikdo nebude moci říci, že jsem porušil lidská práva."