Odvety Romů se nebojím, říká Čunek

Tomáš Fránek
6. 11. 2006 14:14
On line - Senátor Jiří Čunek, který je výraznou postavou KDU-ČSL především kvůli svým postojům k Romům, byl hostem rozhovoru na Aktuálně.cz.
Jiří Čunek přijíždí na konferenci lidovců.
Jiří Čunek přijíždí na konferenci lidovců. | Foto: Ludvík Hradilek

Starosta Vsetína vystěhoval romské neplatiče za město do upravených stavebních buněk - některé dokonce odeslal mimo území města.

O svém kroku od té doby vášnivě diskutuje, kamkoliv přijde. Hájí ho a argumentuje tím, že naopak jako jeden z mála politiků v zemi dokázal v případě problematického soužití romské a bílé komunity něco konkrétního.

Foto: Ludvík Hradilek
Cyril Svoboda, už bývalý místopředseda KDU-ČSL poté, co rezignoval, a Roman Línek, místopřëdseda, o jehož osudu se teprve rozhoduje.
Cyril Svoboda, už bývalý místopředseda KDU-ČSL poté, co rezignoval, a Roman Línek, místopřëdseda, o jehož osudu se teprve rozhoduje. | Foto: Ludvík Hradilek
Jan Kasal
Jan Kasal | Foto: Ludvík Hradilek
Říjen 2006: Jiří Čunek vedl úspěšnou kampaň za své zvolení do senátu za KDU-ČSL.
Říjen 2006: Jiří Čunek vedl úspěšnou kampaň za své zvolení do senátu za KDU-ČSL. | Foto: Ludvík Hradilek

Za senátorem Čunkem jsme s laptopem byli ve Vsetíně, odpovídal ze své kanceláře. V online rozhovoru se čtenáři například reagoval na dotaz, zda se nebojí romské odplaty za vystěhování. "Obavy nemám. Když vám chybí odvaha, nemůžete dělat tuto práci," vzkázal Čunek.

Další odpovědi čtěte ZDE:

Odpovězeno: 06. 11. | 13:00Autor: jan

Otázka: Pane Čunku, proč jste okradl stát (společnost) tím, že jste neplatičům dal byty 1. kategorie, ačkoliv měli být vystěhováni na ulici?

Senátor Čunek: Výborná otázka, udělali jsme to však proto, protože jejich vina je menší než vina státu. Stát totiž nastavil tak demotivační systém (sociální dávky bere každý kdo z jakéhokoliv důvodu nepracuje, dává tyto dávky bez požadavků něco odpracovat nebo aspoň odpovědně chovat vůči svému okolí atd). Takže vlastně si tyto lidi vychoval a my jsme jim dali poslední šanci. Bohužel však ne jen za státní peníze, ale i za naše. Stavba stála 40 milionů, do státu máme 20. Ale věřte mi, byl to poslední dar.

Odpovězeno: 06. 11. | 13:04Autor: Hana

Otázka: Proč jste nerespektoval soudní rozhodnutí a nevystěhoval je na ulici? Jak k tomu přijdou ostatní - necikáni?

Senátor Čunek: viz předchozí odpověď. Navíc si uvědomme, jak by vypadalo město, kde by bloudilo 300 bezprizorních Romů. Pokud někdo teď nebude platit, bude vystěhován na ulici, což budou jen jednotlivé rodiny. Navíc na polovinu z nich ještě soudní rozhodnutí nebylo vydáno, takže byt dostat museli.

Odpovězeno: 06. 11. | 13:10Autor: Destructor

Otázka: V nedeli v Otazkach Vaclava Moravce rekla pani Jaques, ze meli byt cigani rozmisteni do bytu mezi ostatni obcany. Ja jelikoz bydlim na Vsetine, tak by se me to rozhodne nelibilo. Jak si myslite, ze by se pani Jaques libilo, kdybyste nastehoval cigany jako jeji sousedy?

Senátor Čunek: Toto je zásadní problém všech kdo nám radí. Většinou chtějí, aby ne oni, ale někdo jiný se integroval, někdo jiný snášel všechny útrapy s tímto procesem související. Takže většina z nich nemluví z vlastní zkušenosti, spíše má teoretické znalosti. Uznávám ale, že rozmístění Romů je způsob, který když se provede citlivě a s Romy se bude pracovat a navíc po nich striktně požadovat plnění základní poviností jako je placení nájemného, slušné chování a atd, přinese dobré výsledky.

Odpovězeno: 06. 11. | 13:20Autor: pavel

Otázka: Pane starosto,nemyslite že by bylo vhodne ,aby romove kteři nemaji praci stavěli silnici ze vsetina na val.mez?

Senátor Čunek: Určitě. Ale systém je takový. Uvedu to na svém příkladu: zanechám - li práce a moje žena také, tak s našimi 4 dětmi budeme mít dávu životního mimina 18 130 korun, k tomu připočtětě dávky na bydlení plus mimořádné dávky. V konečém důsledku si naše rodina přijde na klidně na 270 až 280 tisíc korun ročně. Na stoupím - li na manuální práci při stavbě silnice I/57, či jakoukoliv jinou a vydělám například 10 tisíc korun čistého, dostanu od sociálky doplatek 8 130 korun. Můžete mi říct, proč bych vlastně měl pracovat? A takto uvažuje mnoho dllouhodobě nezaměstnaných a nejsou to jenom Romové. Naopak tento systém vychovává velké množství nových takzvaně bílých Romů, to znamená lidí, kteří nikdy už pracovat nebudou. A to důvod, pro který jsme vstoupil mezi zákonodárce a chci tento systém změnit.

Odpovězeno: 06. 11. | 13:20Autor: Laďa

Otázka: Dobrý den, velice si vás vážím. Nechť se měří každému stejným metrem. Jestliže já nebudu platit nájem, budu devastovat své obydlí a obtěžovat okolí, tak se se mnou nebude nikdo bavit a skončím v nejlepším případě na ulici nebo v kriminále. U vás bych se měl ale lépe a nevím proč.

Senátor Čunek: Díky za názor už jsem odpověděl výše.

Odpovězeno: 06. 11. | 13:21Autor: Radka Janíková - Valašské Meziříčí

Otázka: Dobrý den pane Čunek, chtěla bych Vám předem svého příspěvku poděkovat za záchranu Vsetínského hokeje, a za druhé bych Vám chtěla vyjádřit podporu. Jste můj velký vzor a fandím Vám.

Senátor Čunek: Moc děkuji, ale zas tak dobrý nejsem. Dělám jen pcotivě svoji práci.

Odpovězeno: 06. 11. | 13:23Autor: Comodor W. Falkon

Otázka: Buďtež pozdraven, senátore Čunku, letmo sleduji situaci a rád bych vám vyjádřil své sympatie a obdiv za rozhodnutí se k tomuto "nehumánímu" -a tudíž pro některé netravitelnému -kroku vůči dlužníkům..
Uvítal bych ho i v Plzni.. Nicméně - co raději postavit sociálně jištěné "město neplatičů"..?

Senátor Čunek: Jsem přesvědčen, že to není potřeba. Pokud nastavíme opravdu nekompromisní systém kontroly, bude neplatičů minimum. V našich nových kontejnerových domech všichni platí a udržují nejen doma,ale i v okolí vzorný pořádek. A to je o přístupu.

Odpovězeno: 06. 11. | 13:24Autor: Ondra

Otázka: Pane senátore. Myslíte si, že otázku rómské problematiky resp. neschopnosti bydlet vyřešíte vystěhováním je do jiného domu či bytu, který jim bezmála za nedlouho padne za oběď jako ti předchozí? Děkuji za odpověď.

Senátor Čunek: Jsem přesvědčen, že kdybychom je nechali bez dozoru a kontroly, máte pravdu. Ale u nás už se to nestane.

Odpovězeno: 06. 11. | 13:28Autor: Avi

Otázka: Pane starosto, fandím vám! Jste jeden z mála politiků, kteří se nebojí mluvit ovevřeně o problému nepřizpůsobivých občanů.
Teď dotaz: Jaký je váš názor na politiky, kteří se snaží mluvit o problémech o kterých nic neví, nebo mají pouze filtrované a zkreslené informace z médií?

Senátor Čunek: Porblém politiky je v tom, že obsahuje veškeré lidské činnosti a v demokratickém systému rozhodují o tom, kdo bude a nebude politikem volby. Navíc jsou výsledky mnohdy velmi těžce měřitelné. Proto mnozí vsázejí na to, že jen mluví a mnohdy se stane, že na takovéto mluvky voliči "zaberou". Dlouho také trvá než se takovýto mluvka odhalí.

Odpovězeno: 06. 11. | 13:32Autor: Oleg

Otázka: Dobrý den pane starosto, otázka zní - jste 100% přesvědčen,že jsou ve Vsetině neplatiči jen Romové? A jak nakládáte s ostatními neplatiči z většinové společnosti. Děkuji.

Senátor Čunek: Neplatiči jsou i neromové, někteří přistoupili na splátky a dále tedy bydlí, několik samo odešlo bydlet neznámo kam

Odpovězeno: 06. 11. | 13:34Autor: Michal

Otázka: Dobrý den pane Čunek,odpovězte mi prosím proč většina politiků se schovává a nepřizná si pravé pojmenování problému,to jest že romové jsou ti,kteří neplatí, nepracují atd.Vy jste to pojmenoval podle pravdy. Děkuji

Senátor Čunek: Také vám děkuji, ale ne všichni jsou takoví a je dobré to důsledně rozlišovat.

Odpovězeno: 06. 11. | 13:35Autor: Zdenek

Otázka: Pane senátore myslíte, že situaci ustojíte i vůči Vašim falešným
populistickým "humanistům" ve vlastní straně? Měli by být rádi, že mají někoho kdo osloví ale oni Vám Váš vzestup závidí bojí se o svou teplou "klidnou" podestýlku tak Vás raději obětují?

Senátor Čunek: Na páteční celostátní konferenci (nejvyšší orgán strany mimo sjezdu) jednozančně vyplynulo, že drtivá většina členů strany stojí za mnou.

Odpovězeno: 06. 11. | 13:37Autor: Jirka

Otázka: Pane senátore, je pravda, že v kontejnerových bytech musí spolu s neplatiči bydlet i ti, co neměli dluhy na nájmu? Pokud ano,je to špatně, pokud ne, podporuji vaše kroky.

Senátor Čunek: Nebojte se. I platiči si ve svém bydlení výrazně polepšili.

Odpovězeno: 06. 11. | 13:40Autor: Zdeněk Petřík

Otázka: Dobrý den. Proč jsou z Vašeho pohledu otázky práce s romskou společností tak "mediálně akční"?Stačí vzpomenout na stavbu stěny v Matiční ul. (3 měsíce první stránky novin), památník v Letech, teď Vy.

Senátor Čunek: Myslím, že je to proto, že v rozvinutých společnostech si otázce lidských práv dává velká priorita. A to je v pořádku. Problém je jen v tom, že mnozí takzvaní ochránci nevidí také práva majority a nezajímá je viník a oběť.

Odpovězeno: 06. 11. | 13:42Autor: tomas

Otázka: Jste senátor, pokusíte se změnit jednání politiků tak, aby se místo zabýváním se sama sebou, začali řešit problémy, které se týkají podstaty jejich pracovní náplně? Je mi líto, ale zatím to tak nevypadá.

Senátor Čunek: Obě komory parlamentu mají dohromady 281 členů, dále jsou politiky na krajské i komunální úrovni. Tak dobrý abych dosáhl změny opravdu nejsem, ale možná, že si někdo všimne, že politika spočívá v řešení problémů. Proto nás občané zvolili.

Odpovězeno: 06. 11. | 13:45Autor: Viktor

Otázka: Dobrý den, "Pokud nastavíme opravdu nekompromisní systém kontroly, bude neplatičů minimum. V našich nových kontejnerových domech všichni platí a udržují nejen doma,ale i v okolí vzorný pořádek." Kdo bude kontrolovat? Co si představujete pod pojmy "nekompromisní kontrola" a "vzorný pořádek"?

Senátor Čunek: O Romy na Vsetíně se stará 18 pracovníků, 4 z městského úřadu, 11 z diakonie, 4 z Charity. A co je pořádek, snad vysvětlovat nemusím. nekompromisní kontrolou je myšleno naše chování a náš slib, že ti co budou porušovat stanovená pravidla, nabudou na Poschle bydlet.

Odpovězeno: 06. 11. | 13:46Autor: Mirek Ruml

Otázka: V pořadu Na vlastní oči, jeden z vystěhovaných romů toužil po tom, aby do Vás zabodl nůž. Nemáte obavy z určité formy odvety ze strany některých vystěhovaných neplatičů? Díky.

Senátor Čunek: Nemám. Když vám chybí odvaha, nemůžete dělat tuto práci.

Odpovězeno: 06. 11. | 13:47Autor: [email protected]

Otázka: Pane Čunek.Velmi si Vás za Váš postoj vážím.Lidé typu Jaques či Parkanové,ev. Uhl jsou pro občany zcela zbyteční.Jsou to virtuální osoby ve virtuálním státě.Pavlačák znám z doby před 60 lety.Říkalo se tam "Na rafandě"-hrůza.Pragmatiční lidé žili a žijí na Valašsku.Baťa, Sousedík,Čuba,Čunek.

Senátor Čunek: Díky, Baťa havaroval v letadle a Sousedíka zastřelili, možná můj konec života bude trošku lepší.

Odpovězeno: 06. 11. | 13:51Autor: Demokrat

Otázka: Pane starosto, Vy osobně věříte v ochotu a schopnost většinové romské populace integrovat se? Řešili to komunisté, řeší to demokratické vlády po r.1989 a výsledky nevalné...

Senátor Čunek: Věřím. Záleží na metodě a úsilí.

Odpovězeno: 06. 11. | 13:53Autor: Josef

Otázka: Nechcete založit novou politickou stranu pro poctivé občany?

Senátor Čunek: Každá politická strana je schopna pod tlakem společnosti případě příchodem nových lidí sebereflexe. Každá nová strana má po čase sklon k sektářství, samolibosti atd.

Odpovězeno: 06. 11. | 13:57Autor: johny

Otázka: Vážený pane,
co si myslíte o regulaci nájmu v nestátních bytech?
Děkuji

Senátor Čunek: Jsem pro deregulaci nájemného, ale se stanovením maximální výše v jednotlivých lokalitách určovaných městem. Jednoduše řečeno, majitel nemovistosti na ni nesmí prodělávat, ale naopak vydělávat, ale jeho práva nemohou být bezbřehá protože jde o jednu ze základních potřeb.

Odpovězeno: 06. 11. | 14:00Autor: luboš kliment

Otázka: Pane senátore, budete na mimořádném sjezdu KDU-ČSL kandidovat na předsedu strany?

Senátor Čunek: Uvažuji o tom, ale mé konečné rozhodnutí ještě nepadlo.

Odpovězeno: 06. 11. | 14:02Autor: ja

Otázka: co jeste chystate prekvapujiciho?mohu li se zeptat,ale nejspis mi neodpovite,pokud vas nekdo nechvali tak se neodpovida,ze?

Senátor Čunek: Asi špatně čtete mé odpovědi. Jen mi sdělte co na vašem, pro mě idiferentním dotazu záporného.

Odpovězeno: 06. 11. | 14:04Autor: Vladimír

Otázka: Vážený pane senátore,
doufám, že se Váš postup promítne do práce i všech ostatních senátorů a poslanců. Připadá mi, že od doby sametové revoluce je tu konečně někdo, kdo chce, aby se lidé v tomto státě chovali podle platných zákonů. Jak chcete dál pokračovat ve své práci?

Senátor Čunek: Chci naplňovat to, co jsem slíbil. A to je dost náročný úkol. Pokud se to podaří, budu mít velké uspokojení z práce.

Odpovězeno: 06. 11. | 14:08Autor: kpt

Otázka: Dobrý den,
nemyslíte si, že Vaše chování je až nebezpečně podobné postojům rakouského populisty Haidera?

Senátor Čunek: Podíváte- li se na to, co říkal a DĚLAL Haider a co říkám a dělám já, myslím, že uznáte značný rozdíl. U mě máte výhodu, že se sem můžete jet předvědčit o tom co říkám. Jen prosím neposuzujte, dle toho, co ukazuje televize v pořadech, kde nemluvím v živém vysílání.

Odpovězeno: 06. 11. | 14:12Autor: Martin Kašpar

Otázka: Setkal jste též s vyjádřením podpory od některých politiků z jiných obcí, úrovně kraje nebo celostátní? ( napříč stranami)Děkuji.

Senátor Čunek: Určitě a mnohokrát, ale byli to jen ti politici, kteří v současné době nebo v minulosti museli tyto problémy řešit.

Odpovězeno: 06. 11. | 14:16Autor: Mila

Otázka: Nemyslíte si, že přestěhováním Romů jste problém nevyřešil, ale pouze ho přesunul někam jinam? Obzvláště když ty lidi přestěhujete do oblastí s velkou nezaměstnaností (Jesenický okres)?

Senátor Čunek: Vystěhováno bylo méně než 7 procent s celkového počtu rodin žijicích ve Vsetíně. Všichni, kteří byli přestěhování, jsou dlouhodobě nezaměstnaní lidé a pokud se nezmění sociální systém ještě dlouho nezaměstnaní budou. Tím, že mají svoje nemovitosti a budou se o ně muset starat, jim velmi pomáháme.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 36 minutami

OECD varuje při zotavování ekonomiky před předčasným koncem státní pomoci

Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) zvýšila inflační výhled a varuje před předčasným koncem pomoci ze strany vlád a centrálních bank, který by mohl ohrozit zotavování globální ekonomiky. Organizace to uvedla na úterní digitální tiskové konferenci, kde zveřejnila ekonomický výhled se zaměřením na skupinu největších ekonomik G20.

Světová ekonomika by podle OECD po loňském poklesu o 3,4 procenta zapříčiněném pandemií letos mohla vykázat růst o 5,7 procenta. To je o desetinu procentního bodu méně, než OECD uváděla ve své dřívější prognóze. V příštím roce by pak měl růst zpomalit na 4,5 procenta, což je o jednu desetinu procentního bodu více, než OECD předpokládala koncem května.

Rychlé obnovování ekonomiky vrací hrubý domácí produkt (HDP) zpět na úroveň před pandemií covidu-19. Přesto ale zůstává aktivita v mnoha rozvíjejících se zemích slabá kvůli nízké proočkovanosti, píše OECD.

Na příští dva roky počítá OECD s vysokou inflací. Růst spotřebitelských cen podle jejího dohadu dosáhne vrcholu ke konci letošního roku, kde se ve skupině 20 hlavních ekonomik vyšplhá na 4,5 procenta. Příští rok by měla inflace v zemích této skupiny zpomalit na 3,5 procenta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy