Ať nám Čunek pomůže, žádá obec

ČTK
6. 11. 2006 14:22
Olomouc - "Žádáme Vsetín o pomoc." To je vzkaz jedné z obcí, kam vsetínský starosta Jiří Čunek vystěhoval romskou rodinu.
Ne všichni vystěhovaní skončili v těchto kontajenorových domech.
Ne všichni vystěhovaní skončili v těchto kontajenorových domech. | Foto: Ludvík Hradilek

Zastupitelé obce Čechy pod Kosířem na Prostějovsku sepsali dopis, který zašlou svým kolegům ve Vsetíně. Informují v něm o situaci romské rodiny Tulejových, kterou vsetínská radnice před několika dny přestěhovala do poškozeného domu v obci.

ČTK to dnes řekl starosta obce Zdeněk Mader. "Chceme je informovat o situaci. Mám pocit, že ani pan starosta Vsetína nemá přesné informace o tom, jak se vše seběhlo. Žádáme je, aby sem někdo ze Vsetína přijel a pomohl nám problém řešit," uvedl starosta.

Jiří Čunek přijíždí na konferenci lidovců.
Jiří Čunek přijíždí na konferenci lidovců. | Foto: Ludvík Hradilek
Čunek: Za svými výroky a kroky si stojím

Dopis s podpisy všech zastupitelů hodlá odeslat dnes.

Podle něj romská rodina již zaplatila první splátku za dům, peníze si ale musela půjčit. Jinak by jim hrozila vysoká sankce. Původní majitelé prodali dům za 320.000 korun, Romové za něj mají během 20 let zaplatit 460.000 korun. To starosta označil za nepřijatelné a požádal o právní pomoc Olomoucký kraj.

Foto: Ludvík Hradilek
Na chudé po vsetínsku: Pěkně to vyčistit

Nájemné ve Vsetíně platili

Rodina zatím podepsala jen smlouvu o smlouvě budoucí. Ve Vsetíně nepatřila k neplatičům, radnice jí ale neprodloužila nájemní smlouvu. Starosta obce rovněž zajistil dětem ode dneška školní docházku v Prostějově, aby rodina neztratila nárok na sociální dávky.

"Pokud u nás zůstanou, budu se snažit, aby děti navštěvovaly školu v obci. Mají málo peněz, jsou ve zcela neznámém prostředí a každodenní dojíždění do Prostějova je pro ně složité. Jsem připraven jim půjčit i peníze na autobus či jídlo, než dostanou sociální dávky," doplnil Mader.

Rodinu navštívila i krajská romská koordinátorka. Manželé Tulejovi tvrdí, že se museli přestěhovat pod nátlakem. Ve Vsetíně jim údajně hrozili, že v opačném případě skončí na ulici a děti v dětském domově.

Starosta a lidovecký senátor Jiří Čunek médiím opakovaně řekl, že na jejich vystěhování nevidí nic špatného. Jedna rodina skončila i v Dřevnovicích na Prostějovsku a několik dalších i ve třech vesnicích na Jesenicku. Starostové chtějí na problém upozornit ve společném dopise úřady.

Rada vlády už dostala stížnost

Rada vlády pro záležitosti romské komunity dostala kvůli vystěhování Romů ze Vsetína stížnost od sdružení Roma Vidnava. Podle ní při něm v rozporu se svým posláním pomáhali i terénní sociální pracovníci místního úřadu. ČTK to řekl ředitel kanceláře rady Czeslaw Walek.

Dodal, že rada nyní hledá i možnosti pomoci obcím, do nichž byly romské rodiny vystěhovány. Vsetínská radnice v říjnu vystěhovala desítky romských rodin z rozpadajícího se pavlačového domu v centru do kontejnerových bytů na okraj města.

Část rodin přesunula do Vidnavy, Vlčic a Staré Červené Vody na Jesenicku, kde jim přes realitní kancelář koupila zchátralé domy. Starostové obcí o přesunu Romů předem nevěděli.

Podle sdružení Roma Vidnava má vsetínský úřad tři terénní sociální pracovníky a dostal na ně letos od rady dotaci 480.000 korun.

Sdružení v dopise radě píše, že město donutilo Romy z pavlačového domu podepsat kupní smlouvy na rozpadlé nemovitosti pod pohrůžkou, že jejich děti jinak skončí v ústavu a oni na ulici.

Podpisem smlouvy se Romové současně zavázali i ke splácení půjčky na 20 let.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 33 minutami

Šéftrenérem atletické reprezentace po Netscherovi bude Sluka

Nový šéftrenérem české atletické reprezentace byl jmenován Pavel Sluka. Od října ve funkci nahradí jiného bývalého tyčkaře Jana Netschera, který ji opustil v květnu po necelých dvou letech. Sluka dosud zastával post vedoucího sportovního úseku atletického svazu a byl u postupu českého týmu zpět do Superligy mistrovství Evropy družstev v Kluži i na olympijských hrách v Tokiu.

před 43 minutami

Slovenský prokurátor zrušil stíhání dvou novinářů

Slovenský prokurátor v úterý zrušil stíhání dvou novinářů z Denníku N, obviněných z vyzrazení utajované informace v článku z roku 2018, oznámil mluvčí prokuratury.

Zdroj: ČTK
Další zprávy