Praha - Přesně 752 sociálních demokratů si v pátek v pražském Kongresovém centru zvolí nové vedení. Kdo chce funkci, jak se strana vypořádá s Andrejem Babišem a co si o tom myslí bývalý člen ČSSD, prezident Miloš Zeman? Projděte si předsjezdový speciál Aktuálně.cz.
Kdo chce vedle Sobotky do vedení?
Devět kandidátů, ale jen šest míst. O posty v čele sociální demokracie mají zájem sedm mužů a dvě ženy - ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová Tominová a náměstkyně ministra zdravotnictví Lenka Teska Arnoštová. Jedna z nich má funkci prakticky jistou, protože podle pravidel strany musí jedno místo ve vedení obsadit žena. Podle premiéra by mohli straníci poprvé zvolit ženy dvě. Kdo jsou ostatní kandidáti, co mají za sebou a jak vidí budoucnost sociální demokracie? Čtěte v přehledné grafice.
Jak se změní rozložení sil ve straně?
Že ze sjezdu odejde jako předseda Bohuslav Sobotka, je takřka jisté a jde jen o to, jak silný mandát mu straníci dají. Hrát se bude především o to, zda se prvním místopředsedou, který má Sobotkovi "krýt záda", stane jeho muž - ministr vnitra Milan Chovanec -, nebo zda mu sjezd na tomto postu vytvoří protiváhu v podobě "lánského pučisty" Jeronýma Tejce. Jako pravděpodobnější se však přece jen jeví jiný souboj, a to o řadového místopředsedu mezi Tejcem a ministryní práce Michaelou Marksovou Tominovou. V prvním duelu je totiž jasným favoritem Chovanec. Čtěte v předsjezdové analýze.
Vymezí se ČSSD proti Babišovi?
Hnutí ANO si na svém únorovém sněmu neodpustilo kritiku koaličních partnerů a ani ČSSD nechce zůstat pozadu. V návrhu závěrečné rezoluce sněmu, který Aktuálně.cz získalo, vyzývají Bohuslav Sobotka a jeho nejbližší kolegové ke zpřísnění zákonů o střetu zájmů a financování politických stran. Politici, kteří zároveň řídí velký byznys a ovládají média, totiž podle vedení ČSSD ohrožují demokracii v Česku. Chtějí proto prosadit změnu zákona o střetu zájmů či o financování politických stran, nejdříve však v příštím volebním období. O tom, jak se ČSSD postaví k problému "Babiš", čtěte zde.
Bude se na sjezdu řešit lánský puč?
Předseda ČSSD a premiér Bohuslav Sobotka ve zprávě určené delegátům březnového volebního sjezdu strany nekompromisně účtuje s účastníky takzvaného "lánského puče" z října 2013, kdy se jej část vedení sociální demokracie v čele s hejtmanem Michalem Haškem pokusila sesadit. Ve zprávě padají ostrá slova jako hanba nebo nezralost. Jde ale především o rétorické cvičení - kromě Tejce a Chovance (který se včas přiklonil na Sobotkovu stranu) se nikdo z "pučistů" do boje o post ve vedení partaje nepustí. Podrobnosti čtěte zde.
Jak vidí sjezd své bývalé strany prezident?
Sociální demokraté prezidenta Miloše Zemana na sjezd nepozvali. Zeman už měl přitom připravený projev, který chtěl delegátům své někdejší strany přednést. ČSSD by varoval před ztrátou pozic. "Chtěl jsem jim říct, že je velice obtížné dosáhnout zvýšení volebních výsledků ze 7 na 32 procent během pěti let, ale že je velmi snadné tuto pozici postupně ztrácet, pokud sociální demokracie nedokáže včas analyzovat svoje chyby," uvedl Zeman. A zdůraznil, že padne-li vláda, sociální demokracie už od něj druhou šanci nedostane. Čtěte v rozhovoru.
Jak je na tom strana finančně?
Podle předběžných čísel skončila ČSSD loni ve ztrátě 36 milionů korun, ačkoli původně plánovala vyrovnaný rozpočet. Dvojnásobně totiž překročila plánované výdaje za komunální a senátní volby - místo 64 milionů korun nakonec utratila 122,7 milionu. Straníci navíc poslali na darech jen 22 milionů korun. Kvůli tomu hospodaření Lidového domu neskončilo nulou, jak se původně plánovalo, ale 35,7 milionu v minusu. Hlubšímu propadu zabránily úspory v rámci strany, zejména na chodu Lidového domu. Podrobnosti o financování čtěte zde.
Strana chce ve vedení více žen, jak se jim dařilo dosud?
Jedním z důležitých úkolů delegátů je zapracovat do stanov výsledky vnitrostranického referenda. Podle nich by ČSSD měla mít na kandidátkách povinně alespoň 40 procent žen. Strana má přitom dlouhodobě s hledáním žen na kandidátky i do vedení strany problémy. Výrazných žen vedením sociální demokracie za její dlouholetou historii zatím prošlo jen několik. Byla mezi nimi exministryně spravedlnosti Marie Benešová nebo bývalá senátorka Alena Gajdůšková. Přehled žen ČSSD najdete v grafice.