ČSSD tvrdě proti Babišovi: Moc oligarchů musí omezit zákony

Martina Machová Lucie Stuchlíková Martina Machová, Lucie Stuchlíková
12. 3. 2015 5:30
Aktuálně.cz získalo návrh závěrečné rezoluce sjezdu ČSSD. Sobotkovo vedení v ní varuje před manipulací demokratického systému ze strany oligarchů. A navrhuje přistřihnout Babišovi křídla skrze zákony.
Lídři ČSSD a hnutí Ano Bohuslav Sobotka a Andrej Babiš oznamují první dohodu na rozdělní moci po předčasných volbách.
Lídři ČSSD a hnutí Ano Bohuslav Sobotka a Andrej Babiš oznamují první dohodu na rozdělní moci po předčasných volbách. | Foto: ČTK

Praha – Špičky sociální demokracie hodlají na nadcházejícím sjezdu zaútočit na samu podstatu moci svého koaličního partnera, miliardáře Andreje Babiše. V návrhu závěrečné rezoluce sněmu, který Aktuálně.cz získalo, vyzývají Bohuslav Sobotka a jeho nejbližší kolegové ke zpřísnění zákonů o střetu zájmů a financování politických stran.

Politici, kteří zároveň řídí velký byznys a ovládají média, totiž podle vedení ČSSD ohrožují demokracii v Česku. "Náš demokratický systém se nesmí stát předmětem manipulace ze strany bohatých oligarchů, vlastnících a kontrolujících současně firmy, média i politická uskupení,“ píše se v návrhu rezoluce.

Dokument už projednalo grémium strany a ve čtvrtek těsně před sjezdem se jím bude zabývat i předsednictvo. Ač se Babišovo jméno v materiálu přímo neobjevuje, není pochyb o tom, že sociální demokraté narážejí právě na něj.

"Jen dost těžko můžeme předstírat vyrovnaný spravedlivý souboj mezi politickými stranami o podporu voličů v situaci, kdy jedna strana má vliv skrz média, která vlastní přímo její předseda," komentoval ve středu návrh rezoluce předseda ČSSD Bohuslav Sobotka.

Sociální demokracie však nekončí u varování – v rezoluci navrhuje konkrétní kroky, jak moc magnátů typu Babiše omezit. "Abychom tu brzy neměli jen parodii na demokratický systém, v níž místo politických programů a demokratických stran budou spolu o vliv na budoucnost státu soupeřit jen bohaté podnikatelské klany, potřebujeme v zákonech jasněji definovat střet zájmů, zpřísnit pravidla pro financování politických stran a volebních kampaní a zpřesnit mediální legislativu,“ stojí v dokumentu.

Dále se v dokumentu píše, že je potřeba přijmout zákon o významné tržní síle tak, aby se zlepšilo postavení zemědělců. Takový zákon by přitom dopadl právě na Babišův byznys.

Voliči versus majitelé

Rezoluce má podporu na sjezdu téměř jistou. Hnutí ANO, které momentálně v průzkumech veřejného mínění vévodí žebříčku politických stran, je pro ČSSD největší hrozbou před blížícími se krajskými volbami. Ty byly v posledních sedmi letech doménou sociálních demokratů.

Pro přísnější pravidla v souboji politických stran se veřejně vyslovili i lidé mimo grémium.

V předsjezdové anketě Aktuálně.cz například Sobotkův vnitrostranický oponent a jeden z kandidátů na 1. místopředsedu Jeroným Tejc napsal: "Pokud chceme, aby strany byly závislé na voličích, a nikoliv na svých majitelích či sponzorech, musíme prosadit do zákona tvrdé limity na dary pro politické strany a hnutí.“ To je opět zřejmá narážka na Babiše, který má takřka neomezené fondy na volební kampaně.

Pasáže z rezoluce týkající se moci "oligarchů" je možné vykládat i jako odpověď sociálních demokratů na dění na volebním sněmu Babišova hnutí ANO na konci února. Tam Babiš zkritizoval koaličního partnera za rozhazování státního rozpočtu i za to, že je "podrazil" při vyjednávání o vládě. Členové hnutí se pak vystřídali v kritice ministrů sociální demokracie.

Podobně jmenovitou kritiku na sjezdu sociální demokraté v proslovech neplánují. Takže podle všeobecně přijímané nepsané dohody nebudou mluvit o Babišovi a hnutí ANO jako takovém, ale o prioritách svého programu, zejména těch, které je od Babiše odlišují.

"Budeme řešit sebe. Čím víc prostoru někomu věnujete, tím větší důležitosti mu dodáváte,“ odpověděl favorit na prvního místopředsedu Milan Chovanec na dotaz, zda očekává podobnou debatu, jaká zazněla na sněmu ANO.

Přebijme je programem

Vystoupení proti Babišovi neplánuje ani poslanec Jaroslav Foldyna, který jinak nejde pro ostré slovo daleko. "Nejsme jako oni. Já se proti nim vymezím kvalitním programem,“ uvedl Foldyna, podle kterého se sociálním demokratům vyplatí zejména důraz na sociální opatření.

Pomocí sociální politiky se chce proti ANO před nadcházejícím krajskými volbami vymezit i ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová Tominová. "Když si vzpomenu na sociální program hnutí ANO do sněmovních voleb a nynější touhu Andreje Babiše minimalizovat sociální stát, nemohu se zbavit dojmu, že se jedná o dvě rozdílné strany. My se musíme vůči této rétorice jasně vymezit, protože my nechceme snižovat životní úroveň Čechů a Češek, ale naopak ji zvyšovat,“ uvedla ministryně.

 

Právě se děje

před 13 minutami

Situace ve Francii se zlepšila, pacienty s koronavirem do Česka nepošlou

Francie lépe zvládá situaci s léčbou komplikovaných případů infikovaných koronavirem, pacienty na plicní ventilaci proto do Česka nepošle. Po telefonátu s francouzským premiérem Édouardem Philippem to dnes řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Premiér Philippe českému protějšku nicméně poděkoval za to, že Česko vyslyšelo víkendovou žádost Francie. Na přílet letadla s šesti pacienty se dnes chystala Fakultní nemocnice Brno.

"Moc děkoval, ale řekl, že zatím se u nich situace zlepšila, takže naši nabídku zatím nevyužijí. Že zatím moc děkují za solidaritu, ale zatím to vyřešili jinak," řekl Babiš.

Pacienti v těžkém stavu na plicní ventilaci měli přiletět dnes odpoledne na letiště v Brně-Tuřanech. Babiš o víkendu uvedl, že o pomoc požádala Francie a česká vláda jí vyhověla. Už v minulých týdnech poskytli část svých kapacit nemocným Francouzům Němci.

Zdroj: ČTK
před 30 minutami

Hamáček: O letošních Velikonocích nebude žádné koledování ani sousedské přípitky

Tradiční velikonoční koledování nebo připíjení si se sousedy nebude letos možné, řekl v pondělí novinářům ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Současná vládní nařízení kvůli novému koronaviru to nedovolují. Omezení pohybu platí od 12. března. K rozvolňování opatření musí podle něj Česká republika přistupovat opatrně.

"Podle současných opatření to možné není," odpověděl Hamáček na dotaz, zda mohou příští pondělí koledníci vyrazit po vesnici nebo zda si kolegové a sousedé mohou tradičně připít slivovicí. Ministr také zopakoval, že má opatrný postoj k rozvolňování vládních opatření. Již dříve uvedl, že by je vláda neměla výrazně měnit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy