Rozpočet na volby loni ČSSD překročila dvojnásobně

Martina Machová Martina Machová
3. 3. 2015 9:44
Aktuálně.cz získalo zprávu o hospodaření ČSSD. Za loňské volby místo 64 milionů utratila 123 milionů. Členové byli štědří, jen když jim šlo loni o radnice. Sobotkovi finančně do Sněmovny nepomohli.
Místopředseda pro hospodaření Martin Starec, který drží stranickou kasu už léta.
Místopředseda pro hospodaření Martin Starec, který drží stranickou kasu už léta. | Foto: Ondřej Besperát

Praha – Radnice jsou nám bližší než parlament a vláda, takovou zprávu poslali sociální demokraté svému ústředí během roku 2014. Straně totiž členové poslali 22,2 milionu korun, z čehož zhruba polovina (11,3 milionu) šla na účty okresních nebo krajských organizací.

Jak loni hospodařila ČSSD

Výdaje: 247,8 milionu Kč

Výnosy: 212,1 milionu Kč

z toho

  • Dotace od státu: 150,2 milionu
  • Dary: 22,2 milionu
  • Členské příspěvky: 21,5 milionu
  • Pronájmy budov: 14,9 milionu

Zdroj: Zpráva místopředsedy pro hospodaření pro sjezd

Pro porovnání: v roce 2013, kdy socialistům šlo o ovládnutí Sněmovny s lídrem Bohuslavem Sobotkou, se ČSSD podařilo sehnat na sponzorských darech (v drtivé většině od vlastních straníků) jen 4,07 milionu korun. Nutno dodat, že kromě komunálních voleb proběhly v roce 2014 ještě doplňovací do Senátu a eurovolby.

Aktuálně.cz vyčetlo markantní rozdíl ve štědrosti straníků ze zprávy o hospodaření ČSSD, kterou předloží nadcházejícímu sjezdu místopředseda Martin Starec. Ten má na starosti stranickou kasu. Zprávu už obdrželi delegáti sjezdu a redakce ji má rovněž k dispozici.

Kompletní účty musí ČSSD předložit podle zákona o hospodaření politických stran až koncem března. Z předložených čísel je ale možné již nyní vyčíst, jak si socialisté v roce 2014 vedli.

Například že původní rozpočet na volby překročili dvojnásobně. Místo plánovaných 64 milionů korun nakonec utratili 122,7 milionu. Kvůli tomu hospodaření Lidového domu neskončilo nulou, jak se původně plánovalo, ale 35,7 milionu v minusu. Hlubšímu propadu zabránily úspory v rámci strany, zejména na chodu sídla - pražského Lidového domu.

„Vyhodnotili jsme, že je volební účet potřeba průběžně posilovat,“ komentoval propad Starec s tím, že ČSSD navýšila postupně rozpočty na všechny troje volby. Schodek se však podle něj významně nepromítl do celkového zadlužení strany. „Vyrovnali jsme to rezervou z loňského roku a penězi z kontokorentu,“ dodal.

Pravicové pravidlo: postarej se sám

A jak místopředseda pro hospodaření vysvětluje rozdíl ve vybraných darech před loňskými a předloňskými volbami? "Loni byly troje volby, mnoho kandidátů se tak na kampani podílelo,“ uvedl Starec. Straníci oslovení Aktuálně.cz však mimo záznam podotýkají, že platilo "pravicové" pravidlo, že „každý se musí postarat hlavně o sebe“.

Čísla ještě nemusí být konečná. Starec ve své zprávě upozorňuje, že uvedená data se vztahují k předběžné uzávěrce, tedy k 30. listopadu 2014. Není v ní například uveden dar od sociálními demokraty vlastněné společnosti Cíl. „Jedná se jen o 250 tisíc korun,“ upřesnil Starec.

V minulosti to byla právě tato společnost, která dávala socialistům největší, až několikamilionové dary. Vedení ČSSD ale před časem rozhodlo, že nadále nebude svou zálohu „drancovat“.

Cíl je totiž firma, do níž ČSSD vložila peníze, které získala v minulosti z pronájmu Lidového domu a které používala k placení nákladných volebních kampaní. Po volebním roce 2010 však hrozilo, že společnost, kterou socialisté založili již před válkou, zkrachuje.

Hlavní živitel ČSSD? Stát

K letošnímu 30. listopadu ČSSD musí splatit na svém kontokorentním účtu 73,8 milionu korun, ke konci roku 2013 to přitom bylo 42,3 milionu korun. Cíli, jakož to své rezervě, pak dlužila k uvedenému datu 162,7 milionu korun, necelý rok předtím to bylo 165,7 milionu.

Celkové výnosy ČSSD pak k uvedenému datu byly 212,1 milionu korun, výdaje 247,8 milionu. Kromě darů byly nejvyššími položkami 150,2 milionu od státu, 21,5 milionu poslali straníci na členských příspěvcích a 14,9 milionu získala ČSSD pronájmy svých budov.

Pro porovnání, v roce 2013 si socialisté přišli na 290,6 milionu korun a utratili 255,8 milionu korun.

 

Právě se děje

před 19 minutami

Trump zrušil veškeré sankce, které USA uvalily na Turecko kvůli operaci v Sýrii

Americký prezident Donald Trump nařídil zrušit veškeré sankce, které Spojené státy minulý týden uvalily na Turecko kvůli jeho vojenskému vpádu na severovýchod Sýrie. Trump to oznámil na tiskové konferenci s tím, že Turecko informovalo americkou vládu, že v Sýrii ukončí bojové operace a že klid zbraní bude trvalý.

Trump také naznačil, že sankce proti Turecku mohou být opět uvaleny, pokud by se "stalo něco, co by se mu nelíbilo".

Zdroj: ČTK
před 21 minutami

Pohledávky britské Citibank vůči OKD jsou platné, rozhodl soud

Pohledávky za více než deset miliard korun, které za společností OKD přihlásila v roce 2016 britská banka Citibank, jsou oprávněné. Rozhodl o tom Krajský soud v Ostravě. Rozhodnutí zatím není pravomocné. Spor pravděpodobně bude pokračovat u vyšší instance, protože zástupce insolvenčního správce i státní zástupce se odvolají. Rozhodnutí soudu právníci obou stran odmítli komentovat.

Těžební firma OKD se do úpadku dostala v roce 2016. Insolvenční správce Lee Louda tehdy pohledávky Citibank zamítl, a banka se tak nemohla účastnit insolvenčního řízení, jinak by byla největším věřitelem firmy. Citibank zastupuje držitele dluhopisů, které vydala v roce 2014 společnost New World Resources (NWR), jež v té době byla majitelem OKD. Společnost OKD za tyto závazky ručila.

Zdroj: ČTK
Další zprávy