Převálcuje Sobotka sjezd ČSSD? V cestě stojí Tejc

Martina Machová Martina Machová
5. 2. 2015 14:30
Předseda ČSSD si veřejně nadiktoval, koho chce od delegátů březnového sjezdu zvolit do vedení strany. Jenže sedmičku věrných mu narušuje brněnský poslanec Jeroným Tejc, jeden z lánských pučistů.
Sobotkův problém na sjezdu má jméno Jeroným Tejc
Sobotkův problém na sjezdu má jméno Jeroným Tejc | Foto: Aktuálně.cz

Brno - Jižní Morava je pro šéfa ČSSD v posledních letech politicky prokletý kraj. Před minulým sjezdem strany mu tam šlapal na paty rival Michal Hašek. A letos je to zase domovský region, který Bohuslavu Sobotkovi kazí plány na totální ovládnutí březnového sněmu.

Problém má tentokrát jméno Jeroným Tejc, jehož zvolení do vedení ČSSD se Sobotka usilovně brání. Jenže Tejc získal od jihomoravských straníků silnější nominaci na prvního místopředsedu než Sobotka na předsedu.

Deník Aktuálně.cz zanalyzoval výsledky krajských konferencí, které odhlasovaly své nominace na místopředsedy strany. Ukazuje se, že v březnu se bude hrát o dvě hlavní věci. Jednak zda se prvním místopředsedou, který má Sobotkovi "krýt záda", stane jeho muž - ministr vnitra Milan Chovanec -, nebo zda mu sjezd na tomto postu vytvoří protiváhu v podobě Tejce.

Jako pravděpodobnější se však přece jen jeví jiný souboj, a to o řadového místopředsedu mezi Tejcem a ministryní práce Michaelou Marksovou Tominovou. V prvním duelu je totiž jasným favoritem Chovanec. U toho druhého se však očekává, že z něj vyjde vítězně Tejc.

Ministryně Marksová Tominová je totiž nejslabším článkem Sobotkovy koncepce. Na rozdíl od jeho ostatních kandidátů za ní nestojí reálná hlasovací síla, a navíc pochází - stejně jako další kandidátka - z pražské organizace, což bývá pro sjezd, který se snaží vyvažovat poměry sil, problém.

Regiony se až na drobné výjimky podrobily přání svého předsedy Sobotky a jako mantru již dva měsíce hlásí, že si přejí za jeho zástupce Chovance. Dalšími jmény ve vedení strany pak mají být Marksová Tominová, pražská vycházející hvězda Lenka Teska Arnoštová, ministr zahraničí Lubomír Zaorálek, předseda Sněmovny Jan Hamáček a v pozici stranického hospodáře Martin Starec.

A aby nebyl nikdo na pochybách, jmenoval Sobotka většinu svých favoritů veřejně – u pátého řadového místopředsedy jen nechal otevřený konec, zda jím má být Jan Hamáček, nebo ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier.

Že má Jeroným Tejc, Sobotkou zavržený expředseda poslaneckého klubu, šanci na sjezdu uspět, naznačuje průběh krajských konferencí na jižní Moravě, ale také na Ústecku a částečně i v jižních Čechách.

Tady je Tejcovo

Nejzávažnější problém má Sobotka ve své domovské organizaci na jižní Moravě. Jeroným Tejc zde v tajné volbě získal nominaci na post prvního místopředsedy silou 98 hlasů ze 132 platných. Jen pro porovnání – Bohuslav Sobotka zde získal aklamací 84 hlasů, jeden straník byl proti, 13 se zdrželo a zbytek dokonce odešel.

„Tejc byl nominován jako protiváha. V současném vedení zůstali jen ti, kteří přizvukují a kývají, a chybí zde zdravý rozum,“ líčí motivace Jihomoravanů jeden z místních vyjednavačů. „Logicky mám výhodu, že se na jižní Moravě pohybuji již sedmnáct let,“ vysvětluje pak zdejší podporu Tejc.

Do rozhodování jihomoravských delegátů se však promítlo celkové naladění regionu, ve kterém Sobotka v posledním roce ztratil značnou část vlivu, když si proti sobě poštval i své někdejší věrné.

Tak pro koho budeme hlasovat?

Jeroným Tejc získal nominaci na prvního místopředsedu i v Ústeckém kraji, byť tady to bylo jen velice těsné. Navíc se ve zmatku konala dvě hlasování a kuriózně prošel i Chovanec.

Na severu Čech tak nastala pikantní situace - nominaci na jediné místo získali oba hlavní rivalové. Nominace pro Tejce byla nečekaná, i zde byl jednoznačným favoritem Chovanec, který má v severních Čechách vlivné zastánce napříč soupeřícími okresy. Tejc je zde navíc dlouhodobě neoblíbený, mnozí mu nezapomněli, jak po katastrofálních výsledcích v krajských volbách 2012 usiloval o odstavení zdejších lídrů.

Tejcovi nahrála nedůslednost nových místních stranických bossů od Litvínova po Teplice a Louny. Nedokázali dopředu zorganizovat hlasování tak, jak si přáli, takže nakonec se volilo v podstatě chaoticky.

"Krajský výkonný výbor byl před konferencí bouřlivý a současná vládnoucí koalice se nedokázala dohodnout, jak hlasovat. A Tejc je přese všechno pro mnohé přijatelný," komentoval severočeskou epizodu jeden z místních delegátů.

Nový předseda krajské organizace ČSSD Miroslav Andrt uznává, že mít dva kandidáty na druhého muže strany je přinejmenším bizarní. „Těsně před sjezdem budeme mít schůzku krajského vedení s delegáty sjezdu, kde ještě sladíme noty, jak budeme postupovat při volbě,“ říká. Chovanec má však podle něj silnější mandát.

Nominací nezarmoutíš

Logikou „vlk se nažral a koza zůstala celá“ se pak podle řídili socialisté v jižních Čechách.

Zde zvažoval kandidaturu do vedení strany místní hejtman Jiří Zimola, nakonec se však rozmyslel. Ve stranických kuloárech se pak vážně hovořilo o tom, že i zde by mohl nominaci na Sobotkova zástupce získat Tejc, nicméně ani k tomu nedošlo.

Zdejší delegáti se na rozdíl od ostatních regionů rozhodli, že nebudou dávat nominaci na prvního místopředsedu nikomu, ale jen vyberou pětici kandidátů na místopředsedy, a to podle výše počtu získaných hlasů.

"Úkol byl splněn, jméno Chovanec v té pětici je. A stejně bude rozhodovat sjezd, takže nějaká nominace není určující," komentoval výsledek jednání jeden z delegátů. Jihočeši pak kromě ministra vnitra nominovali do vedení strany  Starce, Hamáčka, Arnoštovou a Zaorálka.

Další účastník jihočeské konference vysvětluje chování místních straníků jako snahu nedostat se do vnitrostranické izolace, tedy viditelně se nestavět proti vůli Sobotky a dál nerozdmýchávat střety mezi Jihočechy a Lidovým domem, které vyhrotila povolební lánská schůzka, ale které nebyly ideální ani před ní.

(Ne)chtěný Dienstbier

Silou, která může zamíchat sjezdem, je pak paradoxně osoba třetího kandidáta na prvního místopředsedu – ministra pro lidská práva Jiřího Dienstbiera. Stejně jako Jeroným Tejc získal dosud dvě nominace - byť jen na běžného místopředsedu. Na rozdíl od Tejce jej delegáti odmítají spíše spontánně, než že by proti němu vystupoval Sobotka.

Straníci oslovení deníkem Aktuálně.cz se shodují, že jeho šance stát se prvním místopředsedou je naprosto mizivá, a lidé ze Sobotkovy hlasovací koalice dodávají, že se s ním nepočítá ani na žádnou jinou funkci v úzkém vedení strany.

Jeho volební zisk se tak předpokládá v desítkách hlasů, přesto právě tyto hlasy mohou být v situaci, kdy by první rozstřel mezi Chovancem a Tejcem dopadl těsně, rozhodující.

 

Právě se děje

Další zprávy