ČSSD slíbila předat miliony na povodně. Nechala si je

Martina Machová Martina Machová
19. 7. 2010 8:34
Strana na jaře tvrdila, že předvolební dar se stínem StB předá potřebným lidem
Foto: Martina Machová

Praha - Sociální demokraté dosud nesplnili jeden z veřejných slibů, které dali před volbami.

Z jejich účtů zatím neodešly milióny korun, které dostali darem od rakouského obchodníka českého původu Tomáše Melicha, jehož tajné spisy StB popisují jako agenta komunistické kontrarozvědky a mezinárodního obchodníka se zbraněmi.

Přitom ve vrcholící kampani tehdejší předseda Jiří Paroubek v obklopení dalších lidí z vedení strany veřejně slíbil, že peníze od muže s podezřelou minulostí dá ČSSD na dobročinné účely.

"Jsme zastánci názoru, kdo rychle dává, dvakrát dává," komentoval předvolební gesto tehdejší volební manažer Jaroslav Tvrdík.

Nyní na dotaz Aktuálně.cz Lidový dům uvedl, že zatím z celkových 13 mliónů od Melicha odeslal jeden milión. Kam byl poukázán, přitom ČSSD neuvedla a zbytek podezřelých peněz pak nejspíš ještě dlouhé měsíce nikdo neuvidí. 

"V současné době probíhají jednání s příjemci této finanční pomoci a připravují se příslušné darovací smlouvy. Po vzájemné dohodě s příjemci budou tyto prostředky uvolňovány postupně během letošního a příštího roku," uvedla ČSSD na dotaz Aktuálně.cz. 

Historický krok

Rozhodnutí vrátit tak vysokou částku přitom bylo svého času historické. Politické strany v Česku sice už v uplynulých letech vracely řadu podezřelých darů, ale snad nikdy nešlo o tak vysokou sumu jako v případě peněz od Tomáš Melicha.

Ten daroval sociiálním demokratům 6,5 miliónu na pořádání evropského sjezdu socialistů a dalších 6,5 miliónu přímo na volební kampaň Jiřího Paroubka v severních Čechách.   

Paroubek, který tvrdí, že dar přišel od Melicha jako výraz jejich dávného přátelství, po volbách rezignoval a socialisté přiznali, že po nákladné kampani je jejich pokladna v kritickém stavu. 

Problém s vrácením peněz však měla ČSSD už před tím. Když Aktuálně.cz přišlo s odhalením, jak komunistická tajná policice popisuje dárce Melicha, slíbili nejprve v Lidovém domě, že je uloží do notářské úschovy, než se celá věc vysvětlí.

Následně však po několika týdnech zveřejnili zmíněný slib, že je dají právě obětem povodní, které v době vrcholící kampaně zasáhly Moravu.

Melich a žaloba

Ještě před tím Jiří Paroubek podmiňoval úplné vrácení peněz tím, jak dopadne žaloba, kterou Tomáš Melich podal. Chce dosáhnout, aby bylo jeho jméno vymazáno ze seznamu lidí, o něž se StB zajímala. 

Sám Melich popírá, že by s StB spolupracoval, i když experti oslovení Aktuálně.cz vylučují, že by zveřejněné tajné dokumenty kontrarozvědky mohly být podvržené. 

 

ČSSD v dluzích

Po květnových volbách přiznala ČSSD dluh zhruba sedmdesát milionů korun. Její úřadující předseda Bohuslav Sobotka poté avízoval, že strana bude šetřit.

ČSSD totiž nevyšly předvolební počty. Po volebním neúspěchu, kdy sociální demokraté přes vítězství nedostali očekávaný počet hlasů a přišli také o možnost sestavit vládu, nedostane strana tak vysoký státní příspěvek, jak počítala. 

Za výsledek ve volbách by měla dostat 176 milionů, což je na její dluhy z kampaně málo.

Socialisté původně avizovali, že dají na jarní kampaň 160 milionů korun. Později přiznali, že si zřídili pro potřeby kampaně úvěr u kampeličky Fio, a to až na 190 milionů korun.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Zemřel volejbalový mistr světa Smolka, bylo mu 81 let

Volejbalový mistr světa z roku 1966 z Prahy Josef Smolka dnes zemřel ve věku 81 let. O úmrtí legendy Dukly Liberec informoval ČTK ředitel klubu Pavel Šimoníček.

Smolka, rodák z Troubek, získal s úspěšnou generací reprezentantů také bronzovou medaili na olympijských hrách v Mexiku 1968 a byl vicemistrem Evropy z roku 1967.

Na domácí scéně se stal jako hráč trojnásobným mistrem republiky a později jako trenér dovedl Duklu k pěti titulům. Je také členem Síně slávy českého volejbalu.

Jeho stejnojmenný syn byl rovněž volejbalovým reprezentantem a v současné době působí v klubu pod Ještědem jako kouč mládeže.

Zdroj: ČTK
Další zprávy