Paroubek sponzorován agentem StB? Svádí to na "Íčko"

Martina Machová Martina Machová
20. 4. 2010 18:55
Deník Aktuálně.cz upozornil na spis StB, Paroubkův mecenáš podle něj vydělal na obchodech se zbraněmi
Jiří Paroubek
Jiří Paroubek | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Jiří Paroubek má vážný problém s minulostí největšího sponzora ČSSD Tomáše Melicha, který je zároveň i jeho osobním mecenášem.

Deník Aktuálně.cz v úterý upozornil na obsah dosud neznámých spisů komunistické StB, ve kterých je Melich veden jako muž, který v osmdesátých letech skrytě pomáhal totalitní moci při mezinárodních obchodech se zbraněmi.

Co se píše ve spise i jak na to sám Melich reagoval - čtěte zde.

Redakce se následně obrátila na šéfa sociálních demokratů s dotazem, zda si dar od takového sponzora nechá.

Reakce? Místo odpovědi zaútočil Jiří Paroubek na Ústav pro studium totalitních režimů (ÚSTR). Ten podle něj může za celou kauzu, protože se plně zapojil do předvolební kampaně ODS. Pod vedením "Íčka" se vědci snaží ovlivnit volby, míní Paroubek.

Samotnému tématu - tedy že Tomáš Melich byl veden jako agent StB a obchodník se zbraněmi - se volební lídr ve svém vyjádření vyhnul.

Naopak ÚSTR nařčení z manipulací nenechal bez povšimnutí, hned v úterý zaslal věcné upozornění: Informace o Melichovi nejsou žádný komplot, dokumenty jsou veřejně přístupné ze zákona.

Právě touto cestou se k materiálům, důležitým pro rekonstrukci minulosti největšího sponzora ČSSD dostal i deník Aktuálně.cz.

Paroubkovy teor-I-e

"Ústav pro studium totalitních režimů se ukazuje stále více, že jej řídí osobně pan Langer, šéf volební kampaně ODS. Musím také říci, že by mne zajímalo, kdo dal zadání k zpracování minulosti Tomáše Melicha, kdo je zpravodajsky zpracoval," reagoval na zjištění Aktuálně.cz.

"Já žádám Ústav pro okamžité předložení vázacího aktu pana Melicha právě Ústavem, neboť on tvrdí, že je snad agentem československé kontrašpionáže, či dokonce agentem StB. Takže prosím předložit tyto důkazy. Ještě dnes," vyzval instituci, která dokumenty popisující praktiky komunismu zpracovává a zprostředkovává veřejnosti.

Podle pravidel, kterými se práce kontrarozvědky řídila, přitom Tomáš Melich nemusel spolupráci stvrzovat vlastním podpisem.

"Písemný závazek se nevyžaduje v případech, kdyby jeho podpis mohl ohrozit dobrý vztah kandidáta ke spolupráci s kontrarozvědkou.V tom případě postačí kandidátův ústní souhlas," stojí například ve Směrnici pro práci s tajnými spolupracovníky československé kontrarozvědky.

O tom se zatím nebudeme bavit

Tomáš Melich daroval na přelomu roku sociální demokracii celkem 13 milionů korun.

Prvních 6,5 milionu bylo určeno na organizaci volebního sjezdu evropských sociálních demokratů. A stejnou částku pak výslovně vyhradil na letošní volební kampaň lídra Jiřího Paroubka v Ústeckém kraji.

O tom, zda si ČSSD mnohamilionový dar ponechá, předseda zatím nechce bavit.

"Zatím jsem ještě neviděl žádné důkazy," vyhnul se odpovědi.

K informacím se staví zdrženlivě i místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek.

"Připadá mi, že ten způsob, kterým Ústav vytahuje různé věci jako králíky z klobouku jako nesmírně pochybný a domnívám se, že je to vstupování do politického života. Bez toho, abych znal další informace, je těžké se k tomu vyjadřovat," míní.

To samé platí i pro rozhodnutí, co s několikamilionovým darem. "Až se k tomu spisu dostaneme, tak se vyjádříme," dodal.

ÚSTR se brání nařčení: jde o veřejný rejstřík

Proti nařčení z práce na zakázku jedné politické strany se ovšem v úterý v podvečerních hodinách Ústav pro studium totalitních režimů i Archiv bezpečnostních složek ohradily.

"Archiv bezpečnostních složek má zákonnou povinnost zpřístupňovat materiály o něž si badatelé žádají. Pokud by Archiv bezpečnostních složek odmítl materiály zpřístupnit, dopustil by se porušení zákonů, jimiž se při své činnosti musí řídit. Archivu rovněž nepřísluší selektovat dotazy," napsal v prohlášení mluvčí obou institucí Jiří Reichl.

Tomáš Melich není jediným mužem z okolí Jiřího Paroubka, který se objevil ve svazcích StB.

Jako agenta s krycím jménem Lipan vedla komunistická kontrarozvědka i jeho někdejšího přítele hoteliéra Bohumíra Ďurička, s kterým se předseda ČSSD blízce stýkal 15 let.

V roce 2005 měli dokonce společně strávit v Chorvatsku na pronajaté jachtě část své dovolené. Po zveřejnění informací, že Ďuričko spolupracoval s StB, Jiří Paroubek podle cestu ještě ten samý den zrušil.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 13 minutami

Cenu Václava Havla letos získala Maryja Kalesnikavová z Běloruska

Cenu Václava Havla za rok 2021 získala běloruská opoziční vůdkyně Maryja Kalesnikavová, jedna ze tří žen, které jsou symbolem zápasu běloruského lidu o politické a občanské svobody a základní lidská práva. Ocenění uděluje Rady Evropy ve spolupráci s Knihovnou Václava Havla a Nadací Charty 77 od roku 2013.

Kalesnikavová je zadržována od chvíle, kdy byla před rokem v Minsku unesena běloruskými orgány a úspěšně vzdorovala pokusu o nucený odjezd ze země. Na začátku září byla odsouzena k 11 letům vězení. Čelila obvinění z podvracení a narušování národní bezpečnosti.

Výroční cenu nesoucí jméno prvního prezidenta České republiky, kterou doprovází odměna 60 tisíc eur (téměř 1,6 milionu korun), za ní na zasedání Rady Evropy převzala její sestra.

Zdroj: ČTK
před 25 minutami

Prezident podepsal zákon vylučující z dostavby Dukovan ruské a čínské firmy

Ruské a čínské firmy se zřejmě nebudou moci jakkoliv zúčastnit stavby nového bloku Jaderné elektrárny Dukovany. Počítají s tím bezpečnostní záruky v takzvaném nízkouhlíkovém zákoně, který podepsal prezident Miloš Zeman. 

Zákon počítá s tím, že pro výstavbu bude možné využít pouze technologie od dodavatelů ze států, které přistoupily k mezinárodní dohodě o vládních zakázkách z roku 1996. Rusko a Čína mezi tyto státy nepatří. Nejen pro stavbu, ale ani pro údržbu nového bloku nebudou moci být použity technologie jakkoli závislé na nepovolených dodavatelích.

Norma má podle původního záměru umožnit ministerstvu průmyslu a obchodu poskytnout návratnou finanční výpomoc na stavbu dukovanské elektrárny. Zákon přezdívaný Lex Dukovany má rovněž zavést způsob stanovení výkupní ceny z nového bloku dukovanské elektrárny, což souvisí se zajištěním financování projektu.

Vedle nízkouhlíkového zákona prezident v pondělí podepsal další zákony. Například novelu o provozu na pozemních komunikacích, která počítá s tím, že motoristé budou muset od příštího roku objíždět cyklisty ve vzdálenosti půldruhého metru. 

Zdroj: ČTK
před 29 minutami

Léčebné konopí bude i na elektronický recept a zřejmě dostupnější

Léčebné konopí by mělo být do budoucna levnější a dostupnější. Přispět k tomu má novela, kterou v pondělí podepsal prezident Miloš Zeman. O jeho podpisu informoval Hrad. Lékaři navíc budou moci podle předlohy předepisovat léčebné konopí také na elektronický recept. V technickém konopí bude moci být vyšší obsah účinné látky než nyní.

Soukromé subjekty budou moci podle novely pěstovat rostliny konopí pro léčebné použití, vyrobit z nich léčivou látku a distribuovat ji za stejných podmínek jako jakoukoli jinou návykovou látku. Ministerstvo zdravotnictví si od této změny slibuje zvýšení konkurence a snížení ceny léčivých přípravků s obsahem konopí, které jsou z 90 procent hrazené z veřejného zdravotního pojištění.

Nyní Státní ústav pro kontrolu léčiv vykupuje na základě tendru objednaný objem konopí od vybraného dodavatele.

Léčebné konopí se užívá třeba u chronických bolestí, na něž nezabírají jiné léky. Předepisují ho vybraní lékaři, například lidem s roztroušenou sklerózou, rakovinou a AIDS.

Zdroj: ČTK
před 34 minutami

Ochrana zákazníků na trhu s energiemi se zvýší, Zeman změny podepsal

Dodavatelé energií budou muset informovat zákazníky adresně o cenových změnách. Jejich zveřejnění na internetu stačit nebude. Počítá s tím novela energetického zákona, která rozšiřuje ochranu zákazníků před nekalými praktikami nepoctivých obchodníků. Parlament ji schválil navzdory varování velkých dodavatelů elektřiny a plynu nebo Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR, že úpravy mohou znamenat zdražení energií. Prezident Miloš Zeman novelu podepsal, oznámil dnes ČTK jeho mluvčí Jiří Ovčáček.

Novela proti takzvaným energošmejdům zavádí zejména registr zprostředkovatelů nabídek energií. Zprostředkovatelskou činnost v energetice stanoví jako nový druh podnikání na základě oprávnění Energetického regulačního úřadu (ERÚ). Zprostředkovatelskou licenci budou muset mít i mít společnosti, které za účelem zprostředkování dodávek energií zakládají jejich dodavatelé.

Zdroj: ČTK
Další zprávy