Utajený spis StB: Paroubkův sponzor vydělal na zbraních

Martina Machová Martina Machová
20. 4. 2010 6:00
Největší sponzor ČSSD pomáhal totalitní StB prodávat zbraně, popisují dokumenty komunistické policie
Podobizna Tomáše Melicha ze svazků StB
Podobizna Tomáše Melicha ze svazků StB | Foto: Martina Machová

Praha - Největší sponzor ČSSD a osobní mecenáš stranického superlídra Jiřího Paroubka je v dosud neznámých spisech komunistické StB veden jako muž, který v osmdesátých letech skrytě pomáhal totalitní moci při mezinárodních obchodech se zbraněmi.

Deník Aktuálně.cz se k detailním svazkům tajné policie, popisujícím minulost rakouského obchodníka Tomáše Melicha, dostal při pátrání po okolnostech mnohamilionového předvolebního daru pro ČSSD.

Obsáhlá dokumentace, jejíž autentičnost zaštítil Ústav pro studium totalitních režimů, vykresluje Paroubkova osobního sponzora jako "šedou eminenci", asistující totalitnímu Československu při klíčových zbrojních obchodech té doby.

Tomáš Melich jakoukoli úmyslnou spolupráci s StB popřel. "Víte, s kolika lidmi jsme měl kontakt? Jak mám vědět, kdo je kdo," reagoval v pondělí večer na informace uvedené v dokumentech tajné policie.

Experti, s nimiž redakce měla možnost archivní listiny konzultovat, jsou přesto přesvědčeni, že dokument v archivu totality pochází z reálné doby. Autenticitě popisu událostí odpovídá řada detailů, jmen a situací, které se v té době odehrávaly.

Melich nicméně na přímý dotaz Aktuálně.cz uvedl: "Já jsem obchodoval s hodně věcmi. Dělal jsem sportovní a lovecké věci, ale to byly relativně dost staré zbraně a starožitnosti."

Deset let za milióny

Tomáš Melich poslal na přelomu minulého a letošního roku během tří měsíců sociální demokracii celkem 13 milionů korun.

Prvních 6,5 milionu bylo určeno na organizaci volebního sjezdu evropských sociálních demokratů. A stejnou částku pak výslovně vyhradil na letošní volební kampaň lídra Jiřího Paroubka v Ústeckém kraji.

Zdůvodnění osobního daru? Předseda strany, která je nyní jasným favoritem voleb, je jeho kamarádem z dětství.

"Kamarády" v tehdejším Československu mohli být Melich a Paroubek relativně krátce. V deseti letech odešla Melichova rodina z Prahy do Rakouska.

Když se Tomáš, syn otce s významnými obchodními kontakty, stal v dospělosti v Rakousku obchodníkem, získala si ho podle spisu StB pro své služby kontrarozvědka totalitního Československa.

200 stránek nábojů

Z dokumentů, dostupných v archivu Ústavu pro studium totality (ÚSTR), vyplývá, že Melicha mladšího československá StB zprvu jen oťukávala. Zaujaly ji podle spisu obchody se zbraněmi, kolem nichž se jméno Melichů točilo. Až později se Tomáš stal řízeným agentem, stojí v archivu.

Proč? Jeho úkolem mělo být, aby monitoroval zbrojní trh mezi zahraničím a totalitním Československem.

Více než dvou set stránkový spis je veden pod krycím jménem Mel. Kromě jména Tomáš Melich se v něm objevují mnohé nacionále příslušníků StB. A všichni popisují, jak obchody se zbraněmi probíhaly.

Melich je v dokumentech vykreslen jako zbrojařský prostředník s dobrými kontakty.

Klientela? Zejména obchodníci sídlící v západní Evropě, toužící po dobrých vazbách na tehdejší komunistické "podniky zahraničního obchodu" - například Merkurii či zbrojařský Omnipol.

Archiválie detailně popisují, jak se měl Tomáš Melich angažovat v obchodech s náboji do samopalů, kulometů a pistolí. StB popsala zakázky o objemu 10 až 25 milionů střel (mezi nejoblíbenější tehdy patřila ráže 7,62 mm, náboj označovaný také jako NATO).

Zmíněné obchody nebyly malé - dokumenty zmiňují transakce v rozmezí dvou až tří milionů amerických dolarů, v tehdejším přepočtu přibližně 50 milionů korun. Bavíme se o době, kdy nejběžnější komodity jako pivo a chleba stály něco kolem dvou korun.

Děla a raketomety jako rozvoj

U jména Melich si komunističtí tajní policisté udělali i řadu dalších obchodních záznamů - například popsali pokus o nákup komunistické munice pro děla ráže 106 mm, raketometů či řízených protitankových střel Maljutek.

Obchod se zbraněmi byl v 80. letech minulého století jedním z pilířů československé politiky vůči "rozvojovým zemím".

Hlavními odběrateli byly tehdy státy v Africe a na Blízkém východě. A právě do těchto regionů podle spisů komunistické kontrarozvědky pomáhal Tomáš Melich komunistům zbraně a munici vyvážet.

Jak dobrý je agent?

Rakouský obchodník Aktuálně.cz v rozhovoru několikrát zopakoval, že to tak nebylo.

Spisy oponují: Melich pro StB pracoval dobrovolně, a kontakty s tajnou policií využíval k navyšování svých zisků, například tím, že donášel na konkurenci.

"Sami důstojníci StB hodnotili spolupráci kladně," uvedl Martin Slávik z Ústavu pro studium totalitních režimů. A zároveň potvrzuje, že kontakt s totalitní mocí přinášel výhody: "Spolupráce s StB znamenala mimo jiné ulehčení pohybu po komunistickém Československu a určité zvýhodnění při získávání obchodních kontraktů."

Dokumenty, popisující aktivity Tomáše Melicha, přitom obsahují i detailní komentáře a poznámky jeho řídících důstojníků.

"Soudě podle spisu se jednalo o agenta, který podával informace, které v některých případech kontrarozvědka vyhodnotila do té míry zásadní, že o nich spravovala i náměstka ministerstva vnitra," komentoval svazek badatel.

Dnes podniká mlčky

S čím sponzor ČSSD Tomáš Melich obchoduje nyní? Veřejně o tom nechce mluvit.

V minulosti v rozhovoru - zprostředkovaném přes Lidový dům - jen vzkázal, že na takové otázky nebude odpovídat. Své rozhodnutí nezměnil ani nyní.

Aktuálně.cz se tedy pokusilo více o jeho podnikání zjistit alespoň ve veřejných zdrojích včetně rakouského rejstříku firem. Jeho Melich však dnes u žádné z právnických osob nefiguruje.

Detaily o neznámých případech, rozhovor s Tomášem Melichem a další odhalení přinese Aktuálně.cz v dalších dnech

 

Právě se děje

před 19 minutami

Ministři financí EU se shodli na plánu pro oživení ekonomik

Ministři financí zemí Evropské unie se dnes dohodli na tom, že země eurozóny budou moci k oživení ekonomik stižených koronavirovou krizí využívat bez jakýchkoli podmínek záchranný fond ESM. Po dnešní videokonfereci euroskupiny to oznámilo několik ministrů.

Shodu na vydání společných dluhopisů, o které stály zvláště nejpostiženější země jako Itálie a Španělsko, naproti tomu ministři nedosáhli. O dalších možných nástrojích mají podle nich rozhodnout lídři unijních zemí.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Exploze kyslíkové nádoby při opravě bojleru poškodila dům nedaleko velvyslanectví ČR v Moskvě

Exploze kyslíkové tlakové nádoby dnes poškodila dům v centru Moskvy, který se nachází v bezprostřední blízkosti českého a slovenského velvyslanectví. Výbuch si vyžádal několik zraněných, uvedla ruská média s odvoláním na záchranáře. Podle mluvčího ambasády ČR jsou všichni pracovníci úřadu v pořádku. Záchranáři zprvu pátrali po desítce pohřešovaných osob, ale všichni o sobě dali brzo vědět, uvedla televize Rossija 24.

Exploze, která podle TASS nastala při opravě bojleru, poškodila desáté patro budovy stojící naproti velvyslanectví Slovenské republiky a vzdálené asi 150 metrů od české ambasády. "S velvyslanectvím je vše v pořádku, všichni pracovníci jsou v pořádku, budova nijak neutrpěla," ujistila slovenská ambasáda podle TASS.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Zdravotní stav Borise Johnsona se zlepšuje, už není na jednotce intenzivní péče

Britský premiér Boris Johnson nakažený koronavirem byl dnes večer v londýnské nemocnici po třech dnech na jednotce intenzivní péče přesunut zpět na běžné lůžkové oddělení. V prohlášení to oznámila kancelář předsedy vlády, která předtím informovala, že zdravotní stav Johnsona se zlepšuje. Lékaři budou jeho boj s nemocí covid-19 nadále bedlivě sledovat. Britská média předtím spekulovala, že k práci se možná lídr Konzervativní strany vrátí až za několik měsíců.

"Premiér byl dnes večer přesunut z jednotky intenzivní péče zpět na lůžkové oddělení. Tam bude během rané fáze rekonvalescence pečlivě monitorován," oznámil mluvčí Johnsonova úřadu. Stručné prohlášení dále uvádí, že ministerský předseda má "nesmírně dobrou náladu".

Johnson je v nemocnici v centru Londýna od nedělního večera. Převezli jej tam poté, co se více než týden potýkal s kašlem a horečkami v důsledku nákazy koronavirem. V pondělí odpoledne se 55letému politikovi přitížilo, načež byl přesunut na JIP. Na plicní ventilátor napojen nebyl, s dýcháním mu ovšem pomáhala kyslíková terapie.

Zdroj: ČTK
Další zprávy