Utajený spis StB: Paroubkův sponzor vydělal na zbraních

Martina Machová Martina Machová
20. 4. 2010 6:00
Největší sponzor ČSSD pomáhal totalitní StB prodávat zbraně, popisují dokumenty komunistické policie
Podobizna Tomáše Melicha ze svazků StB
Podobizna Tomáše Melicha ze svazků StB | Foto: Martina Machová

Praha - Největší sponzor ČSSD a osobní mecenáš stranického superlídra Jiřího Paroubka je v dosud neznámých spisech komunistické StB veden jako muž, který v osmdesátých letech skrytě pomáhal totalitní moci při mezinárodních obchodech se zbraněmi.

Deník Aktuálně.cz se k detailním svazkům tajné policie, popisujícím minulost rakouského obchodníka Tomáše Melicha, dostal při pátrání po okolnostech mnohamilionového předvolebního daru pro ČSSD.

Obsáhlá dokumentace, jejíž autentičnost zaštítil Ústav pro studium totalitních režimů, vykresluje Paroubkova osobního sponzora jako "šedou eminenci", asistující totalitnímu Československu při klíčových zbrojních obchodech té doby.

Tomáš Melich jakoukoli úmyslnou spolupráci s StB popřel. "Víte, s kolika lidmi jsme měl kontakt? Jak mám vědět, kdo je kdo," reagoval v pondělí večer na informace uvedené v dokumentech tajné policie.

Experti, s nimiž redakce měla možnost archivní listiny konzultovat, jsou přesto přesvědčeni, že dokument v archivu totality pochází z reálné doby. Autenticitě popisu událostí odpovídá řada detailů, jmen a situací, které se v té době odehrávaly.

Melich nicméně na přímý dotaz Aktuálně.cz uvedl: "Já jsem obchodoval s hodně věcmi. Dělal jsem sportovní a lovecké věci, ale to byly relativně dost staré zbraně a starožitnosti."

Deset let za milióny

Tomáš Melich poslal na přelomu minulého a letošního roku během tří měsíců sociální demokracii celkem 13 milionů korun.

Prvních 6,5 milionu bylo určeno na organizaci volebního sjezdu evropských sociálních demokratů. A stejnou částku pak výslovně vyhradil na letošní volební kampaň lídra Jiřího Paroubka v Ústeckém kraji.

Zdůvodnění osobního daru? Předseda strany, která je nyní jasným favoritem voleb, je jeho kamarádem z dětství.

"Kamarády" v tehdejším Československu mohli být Melich a Paroubek relativně krátce. V deseti letech odešla Melichova rodina z Prahy do Rakouska.

Když se Tomáš, syn otce s významnými obchodními kontakty, stal v dospělosti v Rakousku obchodníkem, získala si ho podle spisu StB pro své služby kontrarozvědka totalitního Československa.

200 stránek nábojů

Z dokumentů, dostupných v archivu Ústavu pro studium totality (ÚSTR), vyplývá, že Melicha mladšího československá StB zprvu jen oťukávala. Zaujaly ji podle spisu obchody se zbraněmi, kolem nichž se jméno Melichů točilo. Až později se Tomáš stal řízeným agentem, stojí v archivu.

Proč? Jeho úkolem mělo být, aby monitoroval zbrojní trh mezi zahraničím a totalitním Československem.

Více než dvou set stránkový spis je veden pod krycím jménem Mel. Kromě jména Tomáš Melich se v něm objevují mnohé nacionále příslušníků StB. A všichni popisují, jak obchody se zbraněmi probíhaly.

Melich je v dokumentech vykreslen jako zbrojařský prostředník s dobrými kontakty.

Klientela? Zejména obchodníci sídlící v západní Evropě, toužící po dobrých vazbách na tehdejší komunistické "podniky zahraničního obchodu" - například Merkurii či zbrojařský Omnipol.

Archiválie detailně popisují, jak se měl Tomáš Melich angažovat v obchodech s náboji do samopalů, kulometů a pistolí. StB popsala zakázky o objemu 10 až 25 milionů střel (mezi nejoblíbenější tehdy patřila ráže 7,62 mm, náboj označovaný také jako NATO).

Zmíněné obchody nebyly malé - dokumenty zmiňují transakce v rozmezí dvou až tří milionů amerických dolarů, v tehdejším přepočtu přibližně 50 milionů korun. Bavíme se o době, kdy nejběžnější komodity jako pivo a chleba stály něco kolem dvou korun.

Děla a raketomety jako rozvoj

U jména Melich si komunističtí tajní policisté udělali i řadu dalších obchodních záznamů - například popsali pokus o nákup komunistické munice pro děla ráže 106 mm, raketometů či řízených protitankových střel Maljutek.

Obchod se zbraněmi byl v 80. letech minulého století jedním z pilířů československé politiky vůči "rozvojovým zemím".

Hlavními odběrateli byly tehdy státy v Africe a na Blízkém východě. A právě do těchto regionů podle spisů komunistické kontrarozvědky pomáhal Tomáš Melich komunistům zbraně a munici vyvážet.

Jak dobrý je agent?

Rakouský obchodník Aktuálně.cz v rozhovoru několikrát zopakoval, že to tak nebylo.

Spisy oponují: Melich pro StB pracoval dobrovolně, a kontakty s tajnou policií využíval k navyšování svých zisků, například tím, že donášel na konkurenci.

"Sami důstojníci StB hodnotili spolupráci kladně," uvedl Martin Slávik z Ústavu pro studium totalitních režimů. A zároveň potvrzuje, že kontakt s totalitní mocí přinášel výhody: "Spolupráce s StB znamenala mimo jiné ulehčení pohybu po komunistickém Československu a určité zvýhodnění při získávání obchodních kontraktů."

Dokumenty, popisující aktivity Tomáše Melicha, přitom obsahují i detailní komentáře a poznámky jeho řídících důstojníků.

"Soudě podle spisu se jednalo o agenta, který podával informace, které v některých případech kontrarozvědka vyhodnotila do té míry zásadní, že o nich spravovala i náměstka ministerstva vnitra," komentoval svazek badatel.

Dnes podniká mlčky

S čím sponzor ČSSD Tomáš Melich obchoduje nyní? Veřejně o tom nechce mluvit.

V minulosti v rozhovoru - zprostředkovaném přes Lidový dům - jen vzkázal, že na takové otázky nebude odpovídat. Své rozhodnutí nezměnil ani nyní.

Aktuálně.cz se tedy pokusilo více o jeho podnikání zjistit alespoň ve veřejných zdrojích včetně rakouského rejstříku firem. Jeho Melich však dnes u žádné z právnických osob nefiguruje.

Detaily o neznámých případech, rozhovor s Tomášem Melichem a další odhalení přinese Aktuálně.cz v dalších dnech

 

Právě se děje

Další zprávy