Vlček končí, Paroubek má novou potíž. Dar se stínem StB

Martina Machová Martina Machová
23. 4. 2010 6:00
Osobní mecenáš, který platí Paroubkovi kampaň, dostal podle spisů StB 20 000 USD za prodej munice
Spiknutí! Tak Jiří Paroubek prozatím reagoval na spis, který popisuje jeho hlavního sponzora jako zbrojařského agenta StB
Spiknutí! Tak Jiří Paroubek prozatím reagoval na spis, který popisuje jeho hlavního sponzora jako zbrojařského agenta StB | Foto: Jan Langer

Praha - Sociální demokraté včera vyřešili problém s finanční aférou předsedy sněmovny a lídra olomoucké kandidátky Miloslava Vlčka, potíže s původem peněz, které jejich lídři využívají, u konce nejsou.

Aktuálně.cz zjistilo, že sám předseda ČSSD Jiří Paroubek si platí kampaň v Ústeckém kraji z finančích darů muže, který figuruje ve spisech komunistické tajné policie jako její agent a obchodník se zbraněmi.

Českorakouský obchodník Tomáš Melich daroval Jiřímu Paroubkovi letos v únoru částku 6,5 miliónu korun, tři měsíce před tím pak dal sociální demokracie stejnou částku na to, aby mohla v Praze hostit kongres evropských socialistů.

ČSSD představila Melicha jako svého sympatizanta a Jiří Paroubek o něm říká, že to je jeho přítel z dětství.   

Ze spisů totalitní ekonomické kontrarozvědky pak plyne podezření, že tento muž například zprostředkoval v 80. letech prodej 20 miliónů nábojů do Iránu. Estébáci pak v hlášeních píší, že za to získal provizi 20 tisíc amerických dolarů.   

Sociální demokracie i Jiří Paroubek zatím odmítají o původu miliónů, které od Melicha dostali, pochybovat. Oznámili, že Melich se bude u soudu domáhat vymazání svého jména z estébáckých dokumentů. Sám Melich však na přímou otáku, kdy žalobu podá, konkrétně neodpověděl. "Nechte to na mně," řekl na dotaz Aktuálně.cz

Cílem měl být Alžír 

Obchodů, jichž se Tomáš Melich podle hlášení tajné police zúčastnil, bylo mnoho, zhusta jsou však transakce popsány jenom kuse. Z hlášení agentů a příslušníků kontrarozvědky o zakázkách se zahraničními obchodníky se zbraněmi není vždy zcela zřejmé, zda byly obchody nakonec vůbec uzavřeny.

Ze spisů lze však rekonstruovat jeden příběh, v němž je to jinak. Jde o zmíněný prodej 20 miliónů nábojů ráže 7,62 mm, které používají do samopalů.

Dokumety jej popisují tak, že je prostřednictvím Tomáše Melicha kupoval v komunistickém Československu arabský obchodník. Oficiálně uváděným cílem zakázky bylo Alžírsko, ale příslušníci tajné policie o tom v Melichově spisu sami pochybují.

Naznačují  možnost, že náboje nakonec skončily v Íránu - zemi, které tehdy vládl ajatoláh Chomejní a která byla ve válce se sousedním Irákem.

Iránsko-irácká válka
Autor fotografie: Reuters

Iránsko-irácká válka

  • Irák zaútočil na svého východního souseda 22. září 1980. Koncem roku 1980 již byla vojska Sadáma Husajna hluboko v území svého souseda. Írán byl v kritické situaci i kvůli dodávkám zbraní.
  • Iránu dodávaly do roku 1979 výzbroj hlavně Spojené státy, ale po svržení šáha a vítězství islámské revoluce ajatolláha Chomejního se ze spojenců stali zapřisáhlí nepřátelé. Írán tak nemohl počítat s americkými náhradními díly a dalšími dodávkami techniky a munice. Brzy tak pocítil jejich nedostatek a sháněl tedy výzbroj, kde se dalo.
  • Irák na rozdíl od svého souseda nedostatkem díky pomoci komunistických zemí ale i západních států netrpěl. Jeden z nejkrvavějších konfliktů druhé poloviny 20. století skončil až v roce 1988.

Před třiceti lety

Vraťme se ale o třicet let zpět a nechme hovořit hlášení tajných policistů.

Je 11. prosince 1980. Do Prahy ze Švýcarska přilétěla trojice obchodníků: Tomáš Melich, Tapan Barenje, Angličan původem z Indie a Alžířan Muhamed Hirajchi žijící v Západním Německu. 

Na letišti je čeká delegace z Podniku zahraničního obchodu Merkurie. Cizinci přijeli do komunistického Československa objednat právě 20 milionů nábojů ráže 7,62 mm. 

Začátek ve vinárně     

Obchodníci nejprve posedí ve vinárně Roteserie. "Jednalo se dle pramene vlastně o společenskou záležitost, kdy byla uspořádána večeře. Při tom proběhlo velmi stručné jednání, které mělo spíše charakter otypovávání nového překupníka se zbraněmi," hlásí jeden z agentů.

Druhý den se jedná naostro. "Zde byla dojednána cena 129 dolarů za 1000 nábojů. Projednali se i podmínky platby," pokračuje agent.

Alžířan podle něj také požaduje, aby bylo zboží označeno jako "Stroje a náhradní díly" a aby byly vystaveny vystaveny dvoje průvodní doklady, pravý a falešný.  

20 tisíc USD pro sponzora?

Na večeři, kterou Hirajchi poté pro své československé přátele pořádá, se ale jeho společník Barenjee opil a před estébáky vyzradí, že obchod má jiný cíl určení.

"Pramen se dozvěděl, že Barenjee řekl Davídkovi, že munice není určena pro Alžír, ale bude dána k dispozici Iránu," varuje kontrarozvědku její agent.

Z kontextu ve spisu vyplývá, že obchod byl přesto uzavřen. Sponzor předsedy české sociální demokracie Tomáš Melich se podle spisu později pochlubil otci, rovněž agentovi StB, že na provizi za prodané náboje vydělal 20 tisíc dolarů.

Melich a Melich

Ze spisu vyplývá, že StB si pak své informace kontrolovala přes Melichova otce. A Melich mladší i v rozhovoru s otcem prý připustil pochybnosti.

"Podle vyjádření Melicha by zboží skutečně mělo býti pro Alžír. Sám Melich mu ovšem řekl, že sám ví, jak to s konečným uživatelem vypadá, pokud zboží jde přes prostředníka. Připouští i možnost, že Alžír nemusí být konečným článkem, ale další zprostředkovatel," hlásí Melichův otec svému řídícímu důstojníkovu.

V té době je už náklad na cestě z Československa do Hamburgu, kde se budou naloďovat.

Junior to přiznal

K zásilce pro Alžír se ve spisech v následujících letech vrací i Melich mladší, dokumenty tajné policie zachycují jeho pozdější výpovědi o výše popsané transakci. 

V březnu roku 1981 informuje podle spisu pracovníka kontrarozvědky, že momentálně nemá se svým obchodním partnerem Tapanem Barenjeem kontakt, a že se asi "uklidil".

"Sdělil, že je velmi zajímavá situace, a že jej utvrzuje v názoru, že náboje byly určeny do Iránu," zaznamenal v rukou zapsaném hlášení pracovník kontrarozvědky výpověď, kterou přisuzuje Melichovi.  

Nakonec sám Tomáš Melich v souvislosti s jiným obchodem v roce 1986, potvrzuje podle spisu své někdejší podezření přímo.

"Hirajchi  mi sdělil, že po převratu v Íránu dělal pro Chomejního nákupčího zbraní a munice," zaznamenal Melichovu výpověď jeho řídící důstojník. 

 

Právě se děje

Další zprávy