Dal ČSSD miliony,teď na něj padl stín StB. Jak se hájí?

Martina Machová Martina Machová
21. 4. 2010 6:30
Rozhovor s hlavním Paroubkovým sponzorem Tomášem Melichem o spisu, který na něj vedla StB
Foto: Martina Machová

Praha - Podle zpřístupněných spisů StB patřil mezi její důležité agenty, pomáhající totalitní moci obchodovat se zbraněmi. Sám ale tvrdí, že s komunistickou kontrarozvědkou nespolupracoval. Tomáš Melich - největší sponzor sociální demokracie, který dal straně na přelomu roku 13 milionů korun.

V rozhovoru pro Aktuálně.cz vůbec poprvé obšírně vysvětluje informace, uvedené v dosud neznámých dokumentech StB. "Ti pánové se museli něčím zaměstnávat" a tak do toho asi "spadl", vysvětluje si dvousetstránkový spis. Proč by si vybírali právě jeho, odpovědět nedokáže. "Já jsem celý život pracoval jen pro sebe, pro nikoho jiného. A pro rodinu," hájí se.

Tomáš Melich přitom neodmítá jen informaci, že pracoval vědomě pro tajnou policii, ale i samotný obsah spisů. Se zbraněmi či municí prý nikdy neobchodoval.

A.cz: V Archivu bezpečnostních složek je volně přístupný spis, ve kterém jste veden zprvu jako prověřovaná osoba a později i jako agent kontrarozvědky. Mohl byste to vysvětlit?

Slyším to poprvé takto konkrétně. Už jsem něco takového slyšel, ale nikdy mne to vlastně nezajímalo. Nemám k tomu vůbec žádný komentář. Myslím, že když někdo chce o tom něco vědět, tak ať mne kontaktuje s něčím konkrétním.

A.cz: Já ten spis mám v ruce a jsou tam doklady o tom, že váš otec i vy jste pracovali pro StB. Jsou tam hlášení vašeho otce o vás, vaše zprávy na obchodní partnery. Jak si vysvětlujete, že takový spis existuje?

Co to znamená "hlášení"?

A.cz: Záznamy, kdy řídící důstojník zapsal, co jste mu měli říct na různých schůzkách.

Víte, s kolika lidmi jsem měl kontakt? Jak mám vědět, kdo byl kdo? Promiňte, ale to je trochu přitažené za vlasy. Když se podíváte na mé vizitky, tak jsme měl kontakt s dvě stě lidmi.

A.cz: V tom spise se píše, že si Vás předávali postupně čtyři důstojníci. Píše se, že jste na schůzky chodil, že jste o tom, s kým se stýkáte, dobře věděl, že jste se bál, aby nedošlo k prozrazení, že s nimi spolupracujete. A dokonce vaši spolupráci popisují jako dobrou, pochvalují si, že nějaké informace předáváte...

Určitě si to rád vyslechnu, ale nemám k tomu komentář. Pochybuji, že se mi někdo představoval jako agent nebo já nevím co. Možná jsem se s někým bavil. To je možné...Pochybuji ale, že chtěl někdo ode mne vědět něco, co by bylo proti mému přesvědčení. Nebo co by nebylo normálně dostupné.

A.cz: Takže popíráte, že byste se vědomě scházel s příslušníky StB?

Co by to mělo za logiku?

A.cz: Pro vás by to mohlo znamenat určitou výhodu při vašich tehdejších obchodech s komunistickým Československem.

To je opravdu trochu přitažené za vlasy. To je absolutní hloupost.

A.cz: Pracovníci StB totiž ve spise tvrdí, že přinášíte informace zejména na svou konkurenci. Proto ta otázka, zda motivace ke spolupráci mohla být právě ekonomická.

Kauza sponzor

Původní zprávy, s nimiž přišlo Aktuálně.cz

Odhalení:

Tajnosti kolem daru: Největší dárce ČSSD spojuje Paroubek a severní Čechy

V té době jsem se setkával s lidmi... Dnes také nevím, s kým mluvím nebo nemluvím. Když mne někdo vyzve na určitou debatu, například o Jednotě... Jestli je tam něco, co by se mi mohlo vyčítat, že jsme někde něco proti někomu, tak se k tomu rád postavím. Ale k těmto blbostem ne.

A.cz: V tom spise se dále tvrdí, že si vás vyhlédla StB proto, že jste v 80. letech obchodoval se "speciálem", tedy s municí a se zbraněmi. To je pravda?

(dlouhé ticho) Já jsem obchodoval se spoustou věcí. Dělal jsem sportovní lovecké věci a ty byly relativně dost staré, tedy starožitnosti.

A.cz: Podle složky StB jste pomáhal dodávat munici do Alžíru, Botswany a podobně.

Nenene. Tak to určitě ne. To si tam pánové dali věci dohromady tak, jak se jim hodilo.

A.cz: Proč myslíte, že by to dělali?

Já nevím.

A.cz: Říkají Vám něco jména Berenjee, Hirajchi, Delhamend? S těmito jmény vás v tom spise spojují. A jmenovaní jsou tam líčeni jako překupníci se zbraněmi.

Ne

A.cz: Další takové jméno: George Strakatý?

To byl známý od táty, když jsem byl malý kluk. To mi bylo 18, možná dvacet.

A.cz: V tom spise se píše v souvislosti s vámi nejen o nábojích do samopalů, ale i o dalším vojenském materiálu...

Znova opakuji, já nevím, čím se tito lidé tehdy živili...

A.cz: ...a vás tam popisují jako prostředníka, který pro Merkurii a Omnipol (komunistické obchodní podniky - pozn.red) zprostředkovával zahraničnímu zájemci kontakt. A tvrdí, že jste z toho měl provize.

Ne (směje se)

A.cz: Takže to není pravda.

Ne, vůbec.

A.cz: StB si podle spisu také zaznamenala, že jste se zbraněmi alespoň v jednom případě podobně obchodoval i v sousedním Polsku.

Co si kdo vymýšlí? Já byl v Polsku jednou, možná dvakrát. To jsou takové hlouposti. Ale co s tím člověk má dělat? Kde jsou ty papíry?

A.cz: Ty jsou ve veřejně přístupném archivu při Ústavu pro studium totalitních režimů.

Já si určitě rád přečtu, co se o mně povídalo. To je zajímavé. Nemohu vyloučit, že jsem se s někým o něčem bavil. Ale to, co mi teď říkáte, tak to ne.

A.cz: Proč si tedy myslíte, že by právě na vás vytvářeli takový spis?

Já jsem jediný?

A.cz: StB podle znalců vytvářela podobné spisy pro interní potřebu, pro svůj vlastní přehled. Na vás si založili spis jako na obchodníka, který se podílel i na obchodu se zbraněmi. Nemáte pro to vysvětlení?

Ne, já nevím. Já neumím odpovědět na to, proč lidi něco dělají. Nikdy jsem se nedostal do konfrontace se zákonem.

Podívejte se na ukázky ze spisu StB o Tomáši Melichovi

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 23 minutami

Autobus srazil v Ratiboři na Vsetínsku chodce, muž střet nepřežil

Linkový autobus srazil v pátek večer v Ratiboři na Vsetínsku chodce. Sedmačtyřicetiletý muž střet nepřežil. Okolnosti nehody zjišťují kriminalisté a dopravní policisté, sdělila dnes policejní mluvčí Simona Kyšnerová.

Tragická nehoda se stala po 18:00. "Zemřel při ní sedmačtyřicetiletý muž. Ten z prozatím přesně nezjištěných příčin vstoupil bezprostředně do jízdní dráhy linkového autobusu, který jel ve směru od Hošťálkové. Třicetiletý řidič autobusu, i přes veškerou snahu, již nedokázal střetu zabránit," uvedla mluvčí.

Chodec podle ní při nehodě utrpěl závažná zranění. "Na místo jako první dorazili policisté z Jablůnky, kteří společně se svědky události prováděli do příjezdu záchranářů resuscitaci. Muž bohužel svým zraněním na místě podlehl. U řidiče autobusu jsme provedli dechovou zkoušku na alkohol. Byla negativní," uvedla Kyšnerová.

Přesné okolnosti tragické nehody podle ní nadále zjišťují vsetínští kriminalisté společně s dopravními policisty. "Po dobu vyšetřování nehody byl provoz na komunikaci částečně omezen a doprava byla řízena kyvadlově," doplnila mluvčí.

Podle dostupných údajů je chodec dvacátou obětí letošních dopravních nehod ve Zlínském kraji. Za loňský rok zemřelo na silnicích v regionu při nehodách 23 lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy