ČSSD na Zlínsku se spojila s ODS a lidovci

Lenka Smyčková
10. 11. 2008 20:22
Menšinovou vládu s podporou Starostů ČSSD odmítla

Zlín - Zlínský kraj povede stejná koalice jako v minulých čtyřech letech. V krajské radě spojí své síly ČSSD s občanskými demokraty a lidovci.

A to navzdory apelu Jiřího Paroubka, aby se ČSSD spojením s ODS vyhýbala. I přesto, že pohodlně mohla vzniknout i koalice s komunisty nebo stranou Starostové a nezávislí pro Zlínský kraj.

Starostové považují vznik velké koalice za podfuk na voličích. Naopak zúčastněné strany míní, že jde o nejlepší volbu pro Zlínský kraj.

Úplně stejná koalice jako ve Zlíně vznikla i v neděli v Olomouci.

Starostové: Je to podfuk na voliče

První zprávu o tom, že se na Zlínsku ČSSD zřejmě rozhodne pro pokračování dosavadní trojkoalice, přinesl deník Aktuálně.cz už v pátek večer.

Pak se ale jednání zkomplikovala. Do hry vstoupili Starostové, kteří považují spojení ODS s ČSSD za podfuk na voliče. Aby velké koalici zabránili, navrhli, že podpoří menšinovou jednobarevnou radu ČSSD.

Z výsledku dnešního jednání jsou zklamáni. O smyslu voleb lze úspěšně pochybovat, když došlo jen k záměně několika kanceláří mezi dosavadními představiteli kraje. To je pro demokracii špatné řešení," komentoval rozhodnutí ČSSD Petr Gazdík, lídr kandidátky Starostů.

Podle strany je spojení ČSSD a ODS podfukem na voličích.

"Jsem z toho absolutně znechucený a uvažuji o odchodu z komunální politiky, když ani volby nedokážou nic změnit. Zlínské ČSSD je naprosto jedno, jaké přání projevili lidé ve volbách," připojil se předseda starostovského hnutí Josef Zicha.

Spojení s ČSSD se ukázalo jako úspěšné, říká hejtman

Lídr ODS a dosavadní hejtman Libor Lukáš si naopak myslí, že trojkoalice ODS, ČSSD a KDU-ČSL bude pro kraj přínosem, a že voliči jsou na ni zvyklí.

"Pro mě je určitě projekt pokračování současné trojkoalice nejvhodnější. Ukázal se jako úspěšný," míní Lukáš.

Toho v hejtmanském křesle pravděpodobně vystřídá lídr zlínské kandidátky ČSSD Ladislav Mišák.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 51 minutami

Nemocnici Královské Vinohrady nově povede dermatolog Arenberger

Novým ředitelem Fakultní nemocnice Královské Vinohrady v Praze byl jmenován dermatolog Petr Arenberger, uvedla Česká televize. Do funkce Arenbergera jmenoval ministr zdravotnictví Adam Vojtěch na základě tendru, kterého se účastnilo celkem osm lidí. Arenberger je nyní ve vinohradské nemocnici přednostou dermatovenerologické kliniky. Dosavadní ředitel Robert Grill odejde z funkce ke konci září na vlastní žádost kvůli blížícímu se důchodovému věku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy