Komunisté umožní ČSSD vládnout i v Plzeňském kraji

Michal Pavec
7. 11. 2008 17:20
Hejtmankou bude exministryně zdravotnictví Milada Emmerová
První hejtmanka. V čele Plzeňského kraje stane lékařka Milada Emmerová
První hejtmanka. V čele Plzeňského kraje stane lékařka Milada Emmerová | Foto: ČSSD

Plzeň - Regionální vláda sociálních demokratů se bez podpory KSČM neobejde ani v Plzeňském kraji.

Zástupci obou levicových stran se dnes definitivně dohodli na tom, že komunisté umožní vznik jednobarevné krajské rady složené pouze z politiků ČSSD. Vznikne tak již třetí vláda sociální demokracie s tichou podporou KSČM.

Plzeňskou hejtmankou se stane bývalá ministryně zdravotnictví a jednička krajské kandidátky ČSSD Milada Emmerová.

"KSČM umožní vznik naší jednobarevné rady. Bude s námi hlasovat u věcí, kde máme programovou shodu," potvrdil Aktuálně.cz poslanec a šéf vyjednavačů ČSSD Václav Votava.

Komunisté budou podle Votavy opoziční stranou, která bude ovšem k radě tolerantnější. U bodů, kde ČSSD u KSČM podporu nezíská, se bude snažit domluvit s opoziční ODS a Koalicí pro Plzeňský kraj.

Zaplatíme za lidi poplatky, slibuje ČSSD

Votava ale naznačil, že při povolebních jednáních našel s komunisty shodu v řadě oblastí. Klíčové - podobně jako v ostatních krajích - budou poplatky u lékaře.

"Chceme, aby lidé neplatili poplatky v krajských nemocnicích. Částku by sice uhradili, ale kraj by jim peníze zpětně proplácel," popisuje jednu z programových priorit ČSSD, kterou komunisté v zastupitelstvu pomohou prosadit.

Nový systém chtějí sociální demokraté zavést na začátku příštího roku. Nyní ještě řeší, jak bude prakticky fungovat, a dolaďují právní náležitosti.

ODS překvapivě mimo hru

Mimo hru tentokrát zůstala v Plzeňském kraji ODS, která má v regionu tradičně velmi silnou pozici. Vládne plzeňskému magistrátu a kraj vedla ve dvou volebních obdobích po sobě.

V krajském hlasování ale voliči jejím politikům rozdali jen 14 mandátů z celkových 45. ODS tak nedostala šanci pokračovat v dosavadní spolupráci s Koalicí pro Plzeňský kraj, která získala tentokrát jen tři zastupitelská křesla.

Pavel Rödl (ODS) v čele kraje nezasedne. Zůstává ale plzeňským primátorem
Pavel Rödl (ODS) v čele kraje nezasedne. Zůstává ale plzeňským primátorem | Foto: Ondřej Besperát

Lídr kandidátky ODS a plzeňský primátor Pavel Rödl už krátce po volbách naznačil, že jeho strana v krajské vládě nebude.

"Naše programy jsou natolik rozdílné, že si spolupráci se sociálními demokraty nedovedu příliš představit. Pravděpodobně se ČSSD dohodne na nějaké spolupráci s komunisty," předpovídal tehdy Rödl. Jeho odhad se ukázal být velmi přesným.

ČSSD nejprve přišla s návrhem duhové koalice, v níž by zasedla všechna čtyři politická uskupení, která voliči do zastupitelstva zvolili - tedy včetně KSČM. Takovou variantu ale občanští demokraté odmítli.

V úvahu nepřipadala ani velká koalice s ČSSD.

Poté, co se občanští demokraté s ČSSD neshodli ani na vládě, kde by dvě největší strany zasedly společně s Koalicí pro Plzeňský kraj, přišlo na řadu nejpravděpodobnější řešení - jednobarevná krajská rada ČSSD s tichou podporou KSČM.

 

Právě se děje

před 21 minutami

Čas se krátí, je třeba jednat o kontrole jaderných zbraní, řekl mluvčí Kremlu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov před středečním setkáním ruského prezidenta Vladimira Putina s jeho americkým protějškem Joem Bidenem v Ženevě zdůraznil, že podle Moskvy je zapotřebí urychleně zahájit jednání o dohodě o kontrole jaderných zbraní. Obě země letos o pět let prodloužily smlouvu známou pod zkratkami START 3 či Nový START, jejíž platnost by jinak vypršela v únoru. Prezidenti podle Peskova mají mimo jiné řešit, jak a kdy nová jednání na toto téma začnou.

"Ano, dohoda (Nový START) byla prodloužena, Bidenova administrativa učinila politické rozhodnutí. To je pozitivní fakt, ale čas se krátí (…) Je nutné začít jednání," uvedl podle agentury TASS kremelský mluvčí.

Podle Peskova Moskvu zaujalo, že americký prezident Joe Biden podle něj připustil "hypotetickou možnost" vstupu Ukrajiny do NATO. "Dříve žádná taková prohlášení nebyla učiněna. V Moskvě tomu samozřejmě věnujeme plnou pozornost," nechal se slyšet Peskov s tím, že Putin má vždy jasno v tom, kde jsou pro Rusko "červené čáry" a věří, že pokud to bude nutné, na setkání šéf Kremlu postoj Moskvy jasně sdělí.

Zdroj: ČTK
před 25 minutami

Ceny v českém průmyslu v květnu zrychlily růst na 5,1 procenta

Ceny v průmyslu v Česku vzrostly v květnu počtvrté za sebou, meziročně se zvýšily o 5,1 procenta. Jejich růst tak dál zrychlil. Proti loňskému květnu byly o 4,4 procenta vyšší také ceny v zemědělství. Meziročně dražší byly rovněž stavební práce a tržní služby pro firmy. Oznámil to ve středu Český statistický úřad. Ceny v průmyslu, zemědělství a stavebnictví byly vyšší také v meziměsíčním srovnání, ceny služeb dál stagnovaly na úrovni z předešlého měsíce.

Ceny u výrobců naznačují budoucí vývoj cen pro spotřebitele. Míra spotřebitelské inflace v květnu klesla na 2,9 procenta z dubnových 3,1 procenta. Na květnovém růstu cen se podepsalo hlavně zdražování pohonných hmot, meziročně naopak dále zlevnila řada potravin.

Ceny průmyslových výrobců loni v prosinci a letos v lednu stagnovaly, od té doby tempo jejich meziročního růstu zrychluje. Květnový růst o 5,1 procenta je stejně jako bylo už dubnové zvýšení cen v průmyslu o 4,6 procenta nejvýraznější od listopadu 2011. Vyšší byly v květnu proti loňsku ceny ropy a zemního plynu téměř o dvě třetiny a chemických látek a výrobků o 43,3 procenta. Ceny kovů a kovodělných výrobků se zvýšily o víc než desetinu. Klesly ceny dopravních prostředků o 3,7 procenta, ceny potravinářských výrobků, nápojů a tabáku se snížily o necelé procento.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 36 minutami

Izrael podnikl nálety na Pásmo Gazy, odkud byly vypuštěny zápalné balony

Izraelské vzdušné síly v noci na středu podnikly nálety na palestinské Pásmo Gazy. Stalo se tak nedlouho poté, co zápalné balony vypuštěné z Pásma Gazy způsobily asi dvacítku požárů na jihu Izraele. Jedná se o první významnější incidenty mezi Izraelci a Palestinci od příměří z 21. května, které ukončilo 11denní přeshraniční boje, informovala agentura AFP. Podle Hamásu nebyl při náletech nikdo zraněn.

Izraelská armáda uvedla, že její letadla zasáhla vojenské cíle využívané členy Hamásu v Chán Júnisu a ve městě Gaza. "Ta místa, na něž jsme útočili, využívali k teroristickým aktivitám," sdělil armádní mluvčí. Dodal, že šlo o odvetnou operaci za žhářské útoky na jižní Izrael.

Izraelská média uvádějí, že Palestinci v úterý vyslali přes hranici z Pásma Gazy zápalné balony, které způsobily 26 požárů v západním Negevu. Patnáct z nich vzplálo v lese u kibucu Beeri. K jednomu z balonů bylo připojeno výbušné zařízení, které explodovalo ve vzduchu nad školkou v západním Negevu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy