ODS je v první krajské vládě. Na Olomoucku

Lenka Smyčková, Petra Sasínová
9. 11. 2008 20:45
ČSSD v Olomouckém kraji si vybrala s ODS i lidovce

Olomouc, Zlín - V dalším regionu je koalice na spadnutí. V Olomouckém kraji budou zřejmě sociální demokraté vládnout bez komunistů - s ODS a lidovci.

Po sérii jednání to vyplynulo z nedělní schůzky krajského výkonného výboru a klubu zastupitelů.

„Rozhodli jsme se pro tuto variantu. Počítáme s tím, že v krajské radě budeme mít osm lidí, občanští demokraté obsadí dvě křesla a lidovci jedno," uvedl večer lídr olomouckých sociálních demokratů Martin Tesařík.

Občanští demokraté se tomu nebrání. „Jsme rádi, že se budeme moci účastnit krajské vlády, jsme rádi, že se nedostanou k moci komunisté," řekl dosluhující hejtman Ivan Kosatík, který bude pravděpodobně členem budoucí krajské rady.

Kosatík řekl, že v otázce nemocničních poplatků jsou občanští demokraté přístupni kompromisu. „Už jsme kvůli poplatkům  prohráli volby. Abychom kvůli tomu odmítali účast na vládě v kraje, to by byla až příliš vysoká cena," řekl.

Ve Zlíně se šance na spojení ČSSD a ODS zmenšily

Na velkou koalici ODS, ČSSD a KDU-ČSL to ještě v sobotu vypadalo i ve Zlínském kraji. Kartami ale zamíchali Starostové a nezávislí pro Zlínský kraj - když ČSSD nabídli podporu menšinové rady.

Zlínská sociální demokracie proto v neděli odpoledne upustila od podepsání koaliční smlouvy s lidovci a občanskými demokraty a zabývá se lákavou nabídkou na samostatné vládnutí.

Starostové žádají od sociálních demokratů jen uvolněné místo předsedy kontrolního výboru.

„Nabídkou jsme chtěli dokázat, že nám nejde o koryta, ale skutečně nechceme dopustit vznik té stejné rady, jaká tu byla v minulém volebním období. Voliči jasně řekli, že ji už nechtějí," vysvětlil jednání Starostů jejich lídr Petr Gazdík.

O nabídce Starostů bude klub zastupitelů ČSSD jednat do noci. Zda se přikloní raději k jednobarevné radě, nebo přece jen zvolí ODS a lidovce, oznámí vedení strany v pondělí.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Vojáci vyslaní do Washingtonu kvůli nepokojům se stáhnou

Americký ministr obrany Mark Esper nařídil stažení vojáků vyslaných do oblasti hlavního města Spojených států kvůli nepokojům. S odvoláním na své zdroje o tom informovala agentura Reuters. Odchod vojska, které do regionu nenáleží posádkou, žádala washingtonská starostka Muriel Bowserová.

Kvůli vyhrocené situaci byli do Washingtonu vysláni vojáci a také gardisté z jiných amerických států, ačkoli hlavní město USA stejně jako všechny americké státy má vlastní národní gardu. "Chceme, aby vojsko a vojáci z jiných států opustili Washington," řekla ve čtvrtek Bowserová.

Pentagon původně vyslal do Washingtonu jako zálohu pro případ nepokojů asi 1600 vojáků, do ulic ale nasazeni nebyli. Část vojáků již oblast opustila a ti zbývající, kterých je asi 900, odejdou nyní. Podle Reuters podepsal Esper rozkaz, aby se vojáci vrátili na domovské základny Fort Bragg v Severní Karolíně a Fort Drum ve státě New York.

Zdroj: ČTK
Další zprávy