ODS je v první krajské vládě. Na Olomoucku

Lenka Smyčková, Petra Sasínová
9. 11. 2008 20:45
ČSSD v Olomouckém kraji si vybrala s ODS i lidovce

Olomouc, Zlín - V dalším regionu je koalice na spadnutí. V Olomouckém kraji budou zřejmě sociální demokraté vládnout bez komunistů - s ODS a lidovci.

Po sérii jednání to vyplynulo z nedělní schůzky krajského výkonného výboru a klubu zastupitelů.

„Rozhodli jsme se pro tuto variantu. Počítáme s tím, že v krajské radě budeme mít osm lidí, občanští demokraté obsadí dvě křesla a lidovci jedno," uvedl večer lídr olomouckých sociálních demokratů Martin Tesařík.

Občanští demokraté se tomu nebrání. „Jsme rádi, že se budeme moci účastnit krajské vlády, jsme rádi, že se nedostanou k moci komunisté," řekl dosluhující hejtman Ivan Kosatík, který bude pravděpodobně členem budoucí krajské rady.

Kosatík řekl, že v otázce nemocničních poplatků jsou občanští demokraté přístupni kompromisu. „Už jsme kvůli poplatkům  prohráli volby. Abychom kvůli tomu odmítali účast na vládě v kraje, to by byla až příliš vysoká cena," řekl.

Ve Zlíně se šance na spojení ČSSD a ODS zmenšily

Na velkou koalici ODS, ČSSD a KDU-ČSL to ještě v sobotu vypadalo i ve Zlínském kraji. Kartami ale zamíchali Starostové a nezávislí pro Zlínský kraj - když ČSSD nabídli podporu menšinové rady.

Zlínská sociální demokracie proto v neděli odpoledne upustila od podepsání koaliční smlouvy s lidovci a občanskými demokraty a zabývá se lákavou nabídkou na samostatné vládnutí.

Starostové žádají od sociálních demokratů jen uvolněné místo předsedy kontrolního výboru.

„Nabídkou jsme chtěli dokázat, že nám nejde o koryta, ale skutečně nechceme dopustit vznik té stejné rady, jaká tu byla v minulém volebním období. Voliči jasně řekli, že ji už nechtějí," vysvětlil jednání Starostů jejich lídr Petr Gazdík.

O nabídce Starostů bude klub zastupitelů ČSSD jednat do noci. Zda se přikloní raději k jednobarevné radě, nebo přece jen zvolí ODS a lidovce, oznámí vedení strany v pondělí.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Finále Muchové se odkládá, v Soulu prší

Finále na tenisovém turnaji v Soulu mezi Karolínou Muchovou a Magdou Linetteovou z Polska nezačne kvůli dešti dřív než v 11:00 SELČ.

Zdroj: ČTK
Další zprávy