ČSSD: Když vyhrajeme, budeme vládnout i v menšině

Martina Macková
16. 10. 2008 13:45
Stanovuje si podmínky pro případné koalice
Michal Hašek (vpravo na projekci), který se bude v krajských volbách ucházet o post jihomoravského hejtmana, přednesl poselství pro leadery: ,,Je mi ctí, že ČSSD zahajuje svoji kampaň právě zde v Brně. My nejsme politickou stranou, která zprivatizovala stát, jeho rozpočet, zdravotní zařízení, která si bere si stavebních firem desátky. Jsme moderní stranou se sociálním programem. Stranou, která chce chránit veřejné zájmy. Jsme proti privatizaci pojistného systému, lékařských zařízení, podporujeme čerpání evropských fondů v oblasti dopravy."
Michal Hašek (vpravo na projekci), který se bude v krajských volbách ucházet o post jihomoravského hejtmana, přednesl poselství pro leadery: ,,Je mi ctí, že ČSSD zahajuje svoji kampaň právě zde v Brně. My nejsme politickou stranou, která zprivatizovala stát, jeho rozpočet, zdravotní zařízení, která si bere si stavebních firem desátky. Jsme moderní stranou se sociálním programem. Stranou, která chce chránit veřejné zájmy. Jsme proti privatizaci pojistného systému, lékařských zařízení, podporujeme čerpání evropských fondů v oblasti dopravy." | Foto: Attila Racek

Praha/Olomouc - Sociální demokraté už předkládají ostatním stranám podmínky, za nichž by s nimi vytvořili případné povolební koalice v krajských vládách.

ČSSD říká, že je připravena jít v případě volebních vítězství i do menšinových krajských vlád a hledat podporu u KSČM nebo mezi středovými stranami a seskupeními.

Razantně odmítá, že by v některém z regionů vytvořili takzvanou velkou koalici s ODS. "Bylo by to popření všeho, co říkáme a děláme," avizoval v úterý v Olomouci předseda Jiří Paroubek. V některých krajích, například v Libereckém, Ústeckém, Karlovarském a s pomocí lidovců i ve Zlínském, ale spojení obou velkých protivníků doposud vládne.

Minimum kolem zdravotnictví

V krajích nyní vládne ODS, většinou s lidovci. Ti nevylučují koalici ani s ČSSD, záleží na volebním výsledku.

Podmínky, které si ČSSD stanovila a kterým říká koaliční minimum, by pro ně mohly být přijatelné. Týkají se totiž reforem zdravotnictví, které jsou trnem v oku této menší vládní strany.

Koaliční partner musí stejně jako ČSSD chtít zaplatit z krajského rozpočtu zdravotní poplatky za sociálně slabé obyvatele, měl by podpořit zpětnou změnu krajských nemocnic z akciových společností na příspěvkové organizace a také zabránit privatizaci domovů důchodců a sociálních ústavů.

"To je naše nepodkročitelné programové minimum," řekl Paroubek.

Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Hejtman a lidovecký lídr z Jihomoravského kraje Stanislav Juránek, který stojí proti poslanci Michalu Haškovi (ČSSD), ale podmínky považuje za scestné.

"To nemohou myslet vážně. U nás v kraji je to nesmysl. Všechny krajské nemocnice jsou stále příspěvkové a budou. O privatizaci domovů důchodců by uvažoval jen sebevrah, protože by přišel o státní dotaci,"řekl Aktuálně.cz Juránek.

A poplatky? "Znamenalo by to vzít z rozpočtu 75 milionů korun, a ty by chyběly jinde. Navíc bychom tím poškodili obyvatele okresů, ve kterých nejsou krajská zařízení, například Blansko."

Podpora KSČM? Nejen

Také v Olomouckém kraji nebude možné splnit podmínku zpětného převodu krajských nemocnic; ale z jiného důvodu než na jihu Moravy. Kraj pod vedením ODS a lidovců je už pronajal na dvacet let společnosti Agel.

Lídr a poslanec Martin Tesařík ČSSD je ale rozhodnutý, že by v případě vítězství vytvořil menšinovou krajskou vládu. Brání se však tomu, že by chtěl takto vládnout pouze s tichou podporou komunistů.

"Přímá spolupráce s KSČM v radě kraje není možná. Budeme hledat podporu u jednotlivých projektů napříč stranami i napravo," plánuje. S lidovci o možné podpoře ještě nejednal. "Koalice se tvoří až po volbách, uvidíme," říká.

Předseda Paroubek sice v projevu nezmínil ani slovem vraždu syna svého přítele Václava Kočky, ale  na ekonomickou krizi nezapomněl. "Tato vláda nic nedělá. Podle ní se nic neděje, jen všichni okolo dělají paniku! Takto se chovali američtí republikáni v roce 1929 až 1930, kdy došlo k celosvětové krizi. V České republive se už dnes začali se zavírat první fabriky. Může se to časem týkat desetitisíců až statisíců lidí," kritizoval Paroubek v den, kdy vláda schválila garance na vklady v českých bankách.
Předseda Paroubek sice v projevu nezmínil ani slovem vraždu syna svého přítele Václava Kočky, ale  na ekonomickou krizi nezapomněl. "Tato vláda nic nedělá. Podle ní se nic neděje, jen všichni okolo dělají paniku! Takto se chovali američtí republikáni v roce 1929 až 1930, kdy došlo k celosvětové krizi. V České republive se už dnes začali se zavírat první fabriky. Může se to časem týkat desetitisíců až statisíců lidí," kritizoval Paroubek v den, kdy vláda schválila garance na vklady v českých bankách. | Foto: Ondřej Netočný

Předseda Paroubek plánovaný model menšinových vlád potvrzuje i v dalších krajích. "Naším cílem je vyhrát, abychom mohli prosazovat svůj program. Pokud by se ustavila levicová většina, bylo by to nejrozumnější řešení," řekl Aktuálně.cz.

Předseda už dříve naznačil, že koalice s KSČM v regionech by byla možná.

 

Právě se děje

Další zprávy