Neškolení by se neměli o záchranu tonoucího pod jezem vůbec pokoušet, říká záchranář

Pavel Mazanec Jana Kramlová Pavel Mazanec, Jana Kramlová
15. 7. 2021 18:47
Průtoky řek se po vydatných deštích udržují nad normálem. Vodáci by tak měli být mnohem obezřetnější při jejich splouvání, jinak mohou jejich cesty skončit tragicky jako úterní nehoda raftu na řece Sázavě u Českého Šternberka. Na co si musí vodáci dávat pozor a kdy je nutné se splutí řeky úplně vyhnout? Na otázky Aktuálně.cz odpovídal Josef Švec z Vodní záchranné služby Českého červeného kříže.

Výšky hladin českých řek jsou v posledních týdnech nad normálem, hrozí tedy při jejich splouvání větší nebezpečí?

Ano, s vyššími průtoky na řekách vzniká větší nebezpečí. Je to dáno tím, že je řeka při splouvání rychlejší. Zároveň více vymílá břehy a kořeny stromů, stromy může i vyvrátit, a tím přehradit část řeky nebo celý vodní tok.

Kvůli změně průtoku se mohou nebezpečnými stát i jezy, a to i ty, kde se lidé běžně koupou. Děje se tak především prodloužením vývaru pod jezem, kde se mohou držet splavené předměty, například klády, a v neposlední řadě i lodě s posádkou.

Je nezbytné sledovat meteorologickou předpověď a sledovat, jaký je aktuální průtok na konkrétní řece, případně jestli se může v blízké době zvýšit. Na sledování těchto informací je již nepřeberné množství mobilních aplikací či webových stránek.

 

Právě se děje

Další zprávy