Neškolení by se neměli o záchranu tonoucího pod jezem vůbec pokoušet, říká záchranář

Pavel Mazanec Jana Kramlová Pavel Mazanec, Jana Kramlová
15. 7. 2021 18:47
Průtoky řek se po vydatných deštích udržují nad normálem. Vodáci by tak měli být mnohem obezřetnější při jejich splouvání, jinak mohou jejich cesty skončit tragicky jako úterní nehoda raftu na řece Sázavě u Českého Šternberka. Na co si musí vodáci dávat pozor a kdy je nutné se splutí řeky úplně vyhnout? Na otázky Aktuálně.cz odpovídal Josef Švec z Vodní záchranné služby Českého červeného kříže.

Na které další úseky řek, kromě jezů, by si měli dát vodáci za zvýšeného průtoku pozor?

Problémovější bývají úseky s vymletými břehy a odhalenými kořeny, kam když voda nezkušené vodáky natlačí, nemusí být jednoduché se z nich dostat. Pokud jde o překážky pod vodou, vodák by měl umět "číst vodu" a překážkám se vyhnout.

Řeky mají pomalejší úseky, ale také rychlé. Pokud je zvýšený průtok, je potřeba začít manévrovat s lodí o něco dříve, protože proud loď unáší dopředu vyšší rychlostí.

Proto i zastavení před jezem je při zvýšeném průtoku nezbytné provést mnohem dříve než za obvyklých podmínek. Raft je těžkopádnější a pomalejší na ovládání, ale je stabilní. Naproti tomu například kanoe je daleko ovladatelnější, ale stabilita je podstatně menší.

 

Právě se děje

Další zprávy