10 otázek pro opozici. Co chtějí po pádu Babiše a v čem by jejich vládnutí bylo jiné

Radek Bartoníček Martina Heroldová Radek Bartoníček, Martina Heroldová
26. 6. 2019 5:30
Vláda premiéra Andreje Babiše bude ve středu čelit hlasování o nedůvěře. Vyvolali ho ODS, piráti, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN, kteří reagují na předběžné znění unijního auditu, který hovoří o střetu zájmů premiéra. Jak si opozice představuje budoucnost, pokud by uspěla a vláda padla? Položili jsme lídrům opozičních stran 10 otázek na kroky, které by po vyslovení nedůvěry vládě následovaly. Přečtěte si jejich odpovědi v plném znění.

10. Jaké návrhy zákonů či novely zákonů by vaše strana předložila mezi prvními? Co konkrétně by tyto návrhy změnily?

  • Petr Fiala: První zákony by byly bezpochyby zrušovací zákony. Rušili bychom takové zákony, které nejsou potřeba a občany a podnikatele jenom zatěžují. Ať už se jedná o EET, nebo řadu nových povinností například ředitelů škol či starostů. A samozřejmě bychom předložili snížení daně z příjmů zaměstnancům. Střední třída dosud vládní utrácení platila a nikdo jim za to ani nepoděkoval.
  • Iva Bartoš: Pojďme po nejpalčivějších problémech. Problematická je z pohledu České republiky celková nedostupnost bydlení. Zákon o dostupném bydlení je a bude potřeba. Každý rok hledá bydlení nových 150 tisíc lidí. Je třeba zastavit okamžitě dluhový kolotoč vedoucí do exekučních pastí. Je třeba zatraktivnit pedagogická povolání, a to jak finančně, tak i debyrokratizací celého vzdělávacího systému. Investice do vzdělání a reálná znalostní konkurenceschopnost našich lidí je zásadní již nyní i do budoucnosti České republiky. Je nutně potřeba tvrdě pracovat na digitalizaci státu tak, aby Česko nezůstalo na druhé koleji. Už nyní ve sněmovně máme zákon garantující právo lidí komunikovat se státem digitálně, který vzešel ze společných jednání na Výboru pro veřejnou správu. Jsem rád, že brzy si lidé nebudou muset brát dovolenou, pokud potřebují například zažádat o nové doklady. V neposlední řadě je nutné důsledně řešit klimatickou změnu a její dopady.
  • Marek Výborný: KDU-ČSL nečeká na změny ve vládě. I jako opozice předkládáme celou řadu klíčových návrhů. Podíleli jsme se výrazně na novele insolvenčního zákona, máme v projednávání návrh omezující exekuce dětí a částečně i vůči seniorům, máme ve sněmovně balíček 8 prorodinných opatření (vyšší důchod pro pracující rodiče za vychované dítě, zjednodušení zkrácených úvazků, mateřská pro vysokoškolačky atd.). Zásadní je návrh na snížení odvodů na pojistném pro rodiny vychovávající děti tak, aby rodiče mohli tyto prostředky investovat do výchovy a vzdělávání budoucích generací. Připravujeme na podzim sérii návrhů ke konkrétním opatřením v rámci boje se suchem, péčí o krajinu a přírodu. Tím vším chceme zvyšovat kvalitu života našich občanů, usnadnit život obyčejným lidem.
  • Jiří Pospíšil: Znovu bychom předložili návrhy zajišťující nezávislost justice a zejména státních zástupců. Samozřejmě by hned následovaly zákony o zrušení protipodnikatelských opatření Andreje Babiše a také už zmiňovaný návrh snižující odvody. 
  • Vít Rakušan: My tyto návrhy předkládáme už teď, nečekáme na nic. Předně tlačíme na radikální změnu v hospodaření s vodou a její udržitelností v naší krajině. Následně představíme komplexní změny ve školství a opatření zjednodušující státní správu. Už teď je za námi řada návrhů, které obyčejným lidem usnadní život a zároveň mají za cíl zmírnit bolestivé šrámy, které v budoucnu utrpíme kvůli nezodpovědnému chování vlády - například motivace učitelů, podpora regionálních ekonomik či rychlejší vyřízení průkazů na úřadech.
 

Právě se děje

Další zprávy