10 otázek pro opozici. Co chtějí po pádu Babiše a v čem by jejich vládnutí bylo jiné

Radek Bartoníček Martina Heroldová Radek Bartoníček, Martina Heroldová
26. 6. 2019 5:30
Vláda premiéra Andreje Babiše bude ve středu čelit hlasování o nedůvěře. Vyvolali ho ODS, piráti, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN, kteří reagují na předběžné znění unijního auditu, který hovoří o střetu zájmů premiéra. Jak si opozice představuje budoucnost, pokud by uspěla a vláda padla? Položili jsme lídrům opozičních stran 10 otázek na kroky, které by po vyslovení nedůvěry vládě následovaly. Přečtěte si jejich odpovědi v plném znění.

8. Pokud jde o domácí politiku, co by vaše strana dělala jinak v oblasti bezpečnosti, školství, zdravotnictví, důchodů, státní správy?

  • Petr Fiala: Je třeba si přiznat, že nemůžete mít peníze na všechno. Je třeba stanovit priority. A naše priority spočívají v investicích do oblastí, které pomohou posunout ČR mezi 10 nejúspěšnějších zemí světa. Protože když budeme úspěšní a konkurenceschopní, naši občané budou mít vyšší mzdy, stát vybere více na daních a senioři budou mít vyšší penze. Takže jednou z důležitých priorit je vzdělání - modernizace vzdělávacího systému. Druhou oblastí je dopravní infrastruktura - zrychlení výstavby. Konkurenceschopnost nám je ale k ničemu, když nebudeme v bezpečí. A to je třetí oblast - investice do obrany. Důchodovou reformu potřebujeme, je neuvěřitelné, že současná vláda práce na ní zastavila. V ostatních resortech také musí probíhat změny, ale ty nevyžadují tolik výdajů a často znamenají i úspory - např. reforma státní správy znamená méně administrativy a to znamená méně úředníků.
  • Ivan Bartoš: Ve všech oblastech dominují 3 problémy: a) personální deficity b) chybějící finance c) zprůchodnění modernizace a digitalizace agend. Naše školství se není schopné přizpůsobit současnosti, modernizace školství je rozhodně oblast, kam bychom ve vládě napřeli své síly. V oblasti důchodů se musíme připravit na populační výkyv, který nás čeká. Do důchodu nastoupí silné ročníky a na trhu práce je nahradí ročníky slabé. Není únosné, aby veškeré náklady tohoto výkyvu nesla generace narozená okolo roku 2000. Navrhujeme zřídit dobrovolný státní důchodový fond, zaměřit se na efektivitu současné státní podpory důchodového připojištění a především připravit naši ekonomiku na to, aby tuhle zátěž utáhla. Zdravotnictví, které je financováno podobně jako důchody, čeká to samé a také se na to musíme připravit. Státní správa České republiky je zoufale nevýkonná. Projevuje se to třeba na pomalém tempu stavby dálnic, ale i na špatné správě veřejného majetku nebo na duplicitních agendách, které vykonává daňová správa paralelně s Českou správou sociálního zabezpečení. Zlepšit fungování státní správy je zřejmě největší politická výzva současnosti, protože to není věc, která by přinesla ovoce během jednoho volebního období. V oblasti bezpečnosti chceme zlepšit spolupráci napříč Evropskou unií a soustředit se na budoucnost - řešení kyberbezpečnosti, lepší ochranu soukromí občanů, kteří jsou pod čím dál větší kontrolou státu, a na průhlednost a efektivitu armádních zakázek.
  • Marek Výborný: Jak jsem uvedl průběžně již výše v odpovědích. Důchodová reforma je úzce spojena s podporou rodin, pracujících rodičů, se sladěním kariéry maminek a mateřstvím a péčí o děti atd. Školství se musí mimo jiné zaměřit na kvalitu přípravy pedagogů. Základem kvalitního školství je kvalitní učitel, vrátit prestiž tomuto povolání bude ale běh na dlouhou trať, přesto na tom musíme začít pracovat. Nepůjde to jinak než vzdělávání vnímat v kontextu 21. století. V otázce bezpečnosti je to i o plnění našich závazků směrem k výdajům na obranu. Státní správa a její digitalizace, omezení počtu úředníků, funkční "štíhlý" stát, to jsou stále stejné výzvy.
  • Jiří Pospíšil: Zaměřili bychom se na investice do vzdělávání a na přípravu opravdové důchodové reformy. Připravili bychom proinvestiční, neschodkový rozpočet.
  • Vít Rakušan: O školství máme jasnou představu - začít změny, na jejichž konci budou české školy přizpůsobeny 21. století. Pracuje na nich řada uznávaných odborníků a představíme ji na podzim. Zároveň dlouhodobě tvrdíme, že je třeba okamžitě zahájit jednání o komplexní důchodové reformě, ne jen o kosmetických úpravách. Další absolutní prioritou je digitalizace a radikální zjednodušení státní správy, ale dnes se pouze nabírají další úředníci a byrokracie stále bobtná.
 

Právě se děje

Další zprávy