Brno - Nejvyšší soud řešil v Česku vůbec poprvé unikátní spor: musel rozhodnout o tom, zda armáda cizí země může po lidech žijících v Česku u českých soudů vymáhat škody, které jí tito lidé způsobili.
A verdikt zní: Může.
Rozhodnutí Nejvyššího soudu je důležité i proto, že podobných žádostí s tím, jak v Česku roste počet trvale žijících cizinců, může přibývat.
Senát Nejvyššího soudu vynesl svůj verdikt ve sporu mezi slovenským ministerstvem obrany a mužem, který v minulosti sloužil ve slovenské armádě a nyní žije trvale v Česku.
Když muž odešel z armády, při jeho odchodu zmizel na útvaru materiál. A velitel útvaru chtěl škodu třináct set slovenských korun zaplatit po něm.
Dva roky trvající spor
Z poměrně banálního případu s malou škodu se ale nakonec vyklubal složitý právní problém, který soudy řešily více jak dva roky.
Okresní i Krajský soud v Českých Budějovicích totiž žalobu slovenské armády zamítly. Podle jejich rozhodnutí nejde na základě žádosti armády cizího státu nařídit zaplacení škody ani na základě nařízení Rady Evropských společenství, ani mezinárodní smlouvy mezi Českem a Slovenskem.
Podobné případy už řešily také soudy v Hradci Králové i Praze, jejich rozhodnutí ale nebyla jednotná, v některých případech rozhodly ve prospěch cizí armády, v jiných ve prospěch lidí žijících v Česku.
Před soudce Nejvyššího soudu takový problém zamířil poprvé.
"Otázka vykonatelnosti rozhodnutí velitele vojenského útvaru cizího státu dosud vyřešena nebyla. Posouzení má tak význam pro soudní praxi obecně," uvedl senát Nejvyššího soudu pod vedením soudce Vladimíra Mikuška.
Vymáhat je možné
A soudci rozhodli, že rozhodnutí velitele vojenského útvaru i v případě, že nejde o českou armádu, vymahatelné u českých soudů je.
Podle Nejvyššího soudu totiž takové rozhodnutí patří mezi rozhodnutí justičních orgánů cizího státu (soudů a notářství), které podle zákona platí i v České republice.
"Není důvod odmítat přiznat účinnost rozhodnutí cizích úřadů jen proto, že v daném státě nejsou zařazovány mezi orgány, které lze pokládat za justiční podle chápání československého (nyní českého) práva," rozhodl Nejvyšší soud.
Ten zrušil i verdikt budějovických soudů, ty musí celý spor rozhodnout znovu.