Chytrou karanténu nikdo nevyužívá. Hygieny nic nepožadují, diví se autoři projektu

ČTK ČTK
Aktualizováno 8. 4. 2020 17:24
Systém chytré karantény v současnosti nikdo nevyužívá. Tvůrce tzv. vzpomínkových map ani operátoři nedostali za poslední týden žádný požadavek od hygieniků, aby podle mobilu zjistili, kde se nakažený pohyboval. Podle vládního zmocněnce pro digitalizaci Vladimíra Dzurilly jsou vzpomínkové mapy jen jednou z funkcí chytré karantény a začnou fungovat v následujících dnech.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jakub Plíhal

O tom, že Česko v boji proti novému koronaviru půjde cestou tzv. chytré karantény, mluvil toto pondělí premiér Andrej Babiš (ANO). O nutnosti nasazení chytré karantény mluvil ve středu i ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

Vzpomínková mapa jako součást chytré karantény umožňuje po souhlasu nakaženého využít data o pohybu jeho mobilního telefonu za posledních pět dní. Mapa má sloužit hygienikům při rozhovoru s nakaženým, aby si lépe vzpomněl, kde byl, s kým se mohl potkat, a je ho tedy třeba kontaktovat, případně otestovat.

Projekt měl od minulého týdne fungovat na jižní Moravě a postupně se rozšířit do dalších krajů. "Od doby, co se systém připravil a otestoval před třemi týdny, tak žádné požadavky na lokalizační data pro účely vzpomínkových map nedostáváme. Na důvod je potřeba se zeptat představitelů státu, nicméně dosud není zřejmé, kdo má za stát projekt na starosti," uvedl výkonný ředitel Asociace provozovatelů mobilních sítí Jiří Grund.

"Mohli jsme se přetrhnout, pak se kola zastavila"

Podle ředitele společnosti CleverMaps, která vzpomínkové mapy vytváří, Ondřeje Tomase, systém stojí a neví proč. "Společně s mobilními operátory jsme se mohli přetrhnout, abychom spustili 20. března do produkce systém vzpomínkových map a trasovacího call centra," řekl.

"Okamžitě jsme systém otestovali v ostrém provozu a výsledek byl super. Podařilo se nám po jednodenním školení mediků navolat několik set hovorů jak na souhlasy, tak trasovací hovory, tak hovory s následnými kontakty a praktickými lékaři. Pak se kola zastavila s tím, ze je požadavek, aby trasovací hovory volali hygienici, a ne školení medici na call centru," dodal Tomas.

Podle Dzurilly je chytrá karanténa stále v pilotním provozu a její jednotlivé fáze nabíhají postupně. Celé to podle něj musí být precizní jak po technické, tak po organizační stránce a není jednoduše možné, aby všechny funkce a prvky fungovaly od prvního dne pilotního provozu.

"Například vzpomínkové mapy plní svůj účel v okamžiku, když nad nimi rozhovor s pozitivně testovaným člověkem vede proškolený a kvalifikovaný personál. A my jsme včera (v úterý) dokončili školení 130 mediků, kteří od zítřka (čtvrtka) začínají fungovat v terénu. Takto masivní projekt by se za normálních okolností připravoval několik měsíců. My jsme si dali za cíl to celé spustit během dvou týdnů a kromě menších obtíží se neobjevují nějaké velké a těžko řešitelné problémy, což je pozitivní. I proto věřím, že vše naplno rozjedeme v původním termínu," dodal Dzurilla.

Tvůrce map spolu s operátory je schopný vytvořit prakticky libovolný počet vzpomínkových map za den. Současné denní přírůstky mezi 100 a 300 nakaženými je systém schopný okamžitě trasovat.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 16 minutami

Pozemní jednotky Izraele útočí v Pásmu Gazy, uvedla armáda. Zřejmě jde jen o dělostřelectvo zpoza hranic

Letecké a pozemní jednotky Izraele útočí v Pásmu Gazy. Ve čtvrtek před půlnocí SELČ o tom bez dalších podrobností informoval twitterový účet Izraelských obranných sil (IDF).

Agentura Reuters nicméně následně uvedla, že se nejedná o pozemní invazi, ale pouze o dělostřelecký útok a další vlnu leteckých úderů. Odvolává se přitom na izraelské vojenské zpravodaje obeznámené se situací.

Také obyvatelé severní části Gazy poblíž izraelských hranic podle Reuters hlásí dělostřeleckou palbu, ale žádné pozemní jednotky nevidí.

Média už během čtvrtku informovala, že Izrael podél hranice s Pásmem Gazy soustředí pozemní jednotky a tanky a je možné, že se chystá na pozemní operaci.

Zdroj: Zahraničí
před 3 hodinami

Na sever Izraele dopadly tři rakety z Libanonu, nikdo nebyl zraněn

Na sever Izraele byly ve čtvrtek vypálené tři rakety z Libanonu, nikdo nebyl zraněn. Podle izraelské armády rakety dopadly do neobydlené oblasti na pobřeží, informoval zpravodajský server The Times of Israel.

Jelikož rakety z jihu Libanonu směřovaly do neobydlené oblasti, nespustily se varovné sirény a ani protivzdušný obranný systém. Izraelská armáda jako obvykle nekomentovala, kdo podle ní za útokem z Libanonu stojí. Libanonská televizní stanice MTV citovala zdroj z libanonské armády, podle něhož rakety vystřelila zřejmě palestinská skupina, nikoli libanonské radikální hnutí Hizballáh, podporované Íránem, úhlavním nepřítelem Izraele.

Zdroj: ČTK
Další zprávy