Chytrou karanténu nikdo nevyužívá. Hygieny nic nepožadují, diví se autoři projektu

ČTK ČTK
Aktualizováno 8. 4. 2020 17:24
Systém chytré karantény v současnosti nikdo nevyužívá. Tvůrce tzv. vzpomínkových map ani operátoři nedostali za poslední týden žádný požadavek od hygieniků, aby podle mobilu zjistili, kde se nakažený pohyboval. Podle vládního zmocněnce pro digitalizaci Vladimíra Dzurilly jsou vzpomínkové mapy jen jednou z funkcí chytré karantény a začnou fungovat v následujících dnech.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jakub Plíhal

O tom, že Česko v boji proti novému koronaviru půjde cestou tzv. chytré karantény, mluvil toto pondělí premiér Andrej Babiš (ANO). O nutnosti nasazení chytré karantény mluvil ve středu i ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

Vzpomínková mapa jako součást chytré karantény umožňuje po souhlasu nakaženého využít data o pohybu jeho mobilního telefonu za posledních pět dní. Mapa má sloužit hygienikům při rozhovoru s nakaženým, aby si lépe vzpomněl, kde byl, s kým se mohl potkat, a je ho tedy třeba kontaktovat, případně otestovat.

Projekt měl od minulého týdne fungovat na jižní Moravě a postupně se rozšířit do dalších krajů. "Od doby, co se systém připravil a otestoval před třemi týdny, tak žádné požadavky na lokalizační data pro účely vzpomínkových map nedostáváme. Na důvod je potřeba se zeptat představitelů státu, nicméně dosud není zřejmé, kdo má za stát projekt na starosti," uvedl výkonný ředitel Asociace provozovatelů mobilních sítí Jiří Grund.

"Mohli jsme se přetrhnout, pak se kola zastavila"

Podle ředitele společnosti CleverMaps, která vzpomínkové mapy vytváří, Ondřeje Tomase, systém stojí a neví proč. "Společně s mobilními operátory jsme se mohli přetrhnout, abychom spustili 20. března do produkce systém vzpomínkových map a trasovacího call centra," řekl.

"Okamžitě jsme systém otestovali v ostrém provozu a výsledek byl super. Podařilo se nám po jednodenním školení mediků navolat několik set hovorů jak na souhlasy, tak trasovací hovory, tak hovory s následnými kontakty a praktickými lékaři. Pak se kola zastavila s tím, ze je požadavek, aby trasovací hovory volali hygienici, a ne školení medici na call centru," dodal Tomas.

Podle Dzurilly je chytrá karanténa stále v pilotním provozu a její jednotlivé fáze nabíhají postupně. Celé to podle něj musí být precizní jak po technické, tak po organizační stránce a není jednoduše možné, aby všechny funkce a prvky fungovaly od prvního dne pilotního provozu.

"Například vzpomínkové mapy plní svůj účel v okamžiku, když nad nimi rozhovor s pozitivně testovaným člověkem vede proškolený a kvalifikovaný personál. A my jsme včera (v úterý) dokončili školení 130 mediků, kteří od zítřka (čtvrtka) začínají fungovat v terénu. Takto masivní projekt by se za normálních okolností připravoval několik měsíců. My jsme si dali za cíl to celé spustit během dvou týdnů a kromě menších obtíží se neobjevují nějaké velké a těžko řešitelné problémy, což je pozitivní. I proto věřím, že vše naplno rozjedeme v původním termínu," dodal Dzurilla.

Tvůrce map spolu s operátory je schopný vytvořit prakticky libovolný počet vzpomínkových map za den. Současné denní přírůstky mezi 100 a 300 nakaženými je systém schopný okamžitě trasovat.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Třináct obětí při sebevražedném útoku v Kábulu

Nejméně 13 obětí včetně dětí a 30 zraněných si vyžádal sebevražedný atentát u školy v Kábulu. Zranění některých jsou vážná, takže počet obětí může vzrůst. Islamistické hnutí Tálibán odpovědnost za útok odmítlo. "Sebevražedný útočník se snažil dostat do školy, ale její ochranka si ho všimla. Poté se útočník odpálil v blízkosti školy," citovala agentura AFP afghánské ministerstvo vnitra. Dnešní útok se odehrál jen dva dny poté, co při náletu afghánské armády, který zasáhl náboženskou školu v severovýchodní provincii Tachár, zahynulo nejméně 12 lidí, včetně dětí. Nálet byl namířen proti hnutí Tálibán, které krátce předtím ve stejné provincii zabilo téměř čtyři desítky příslušníků afghánských jednotek.

Další zprávy