Promoření lidí je velice riskantní, odmítá Babiš Prymulův nápad. Proti je i Hamáček

ČTK ČTK
Aktualizováno 6. 4. 2020 13:24
Premiér Andrej Babiš (ANO) nesouhlasí s názorem náměstka ministra zdravotnictví Romana Prymuly, že pokud se podaří ochránit rizikové skupiny, měla by velká část zdravé populace nemoc covid-19 prodělat nebo se s ní setkat. Podle Babiše je taková myšlenka riskantní a neumí si to představit. Zdůraznil, že Česko jde cestou tzv. chytré karantény. Proti "promořování" je i ministr vnitra Jan Hamáček.
Premiér Andrej Babiš
Premiér Andrej Babiš | Foto: ČTK

Prymula v rozhovoru pro DVTV uvedl, že názor na promořenost společnosti změnil poté, co Čína poskytuje nekorektní a zřejmě vymyšlená data o počtu lidí nakažených novým typem koronaviru. Babiš řekl, že s aktuálním názorem bývalého šéfa Ústředního krizového štábu nesouhlasí. "Je to velice riskantní. Neumím si to představit. My jdeme cestou chytré karantény," řekl Radiožurnálu.

Také současný šéf krizového štábu Jan Hamáček (ČSSD) k Prymulově myšlence řekl, že by šlo o zásadní změnu ve strategii vlády při boji s koronavirem a měla by jí předcházet odborná diskuse. "Pokud bychom totiž rozhodnutí učinili, bylo by to to nejvážnější rozhodnutí a nebyla by z něj cesta zpět. Musíme i proto s velkou ostražitostí přihlédnout k zemím, které se touto cestou vydaly a příliš se jim to neosvědčilo. Například Velká Británie," uvedl.

Babiš preferuje chytrou karanténu, kterou má Prymula na starost. Projekt má využívat údaje z mobilního telefonu či platební karty, podle kterých vytvoří mapu pohybu nakaženého za posledních pět dní. Všechny segmenty projektu podle Prymuly byly už spuštěny na jižní Moravě, na sklonku tohoto týdne by se měl systém rozšířit na severní Moravu a do Prahy a v týdnu po Velikonocích do zbytku země.

Prymula v DVTV uvedl, že tvrdá restriktivní opatření nelze v Česku držet další dva tři měsíce a budou se postupně rozvolňovat. Údaje z Číny o počtu nakažených podle něj nejsou korektní. Nedává logiku, že všechny nové případy v Číně jsou importované, ale případy tam nenarůstají, i když jinde ve světě za poslední dva až tři týdny počet nakažených dramaticky stoupá. Úmrtnost by proto nemusela být tak vysoká, jak se dosud uvádělo.

Když se v Česku podaří ošetřit rizikové osoby, zbytek populace by se s nemocí měl v nějakém časovém období potkat a prokázat, že je imunní, míní Prymula. "Neříkám všichni, ale ti, pro něž nebude horší než chřipka. A to jsou lidé nižšího věku, lidé zdraví," uvedl. Rizikoví nejsou jen senioři, ale i mladší lidé trpící například vysokým tlakem nebo cukrovkou.

Video: hranice brzy otevřeme, chceme promořit populaci, říká Prymula

Kdyby byl na obzoru lék, držel bych tvrdá opatření třeba tři měsíce. Ale lék na cestě není, proto budeme populaci řízeně promořovat, říká epidemiolog. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy