Praha - Ještě v září loňského roku bylo kolem sporného pronájmu lázeňských domů, který zorganizoval dnes již bývalý ministr vnitra Ivan Langer, velké rušno.
Současný ministr Martin Pecina svého předchůdce napadal, že pronájem mohla doprovázet korupce, stát prý nevýhodnou smlouvou přišel o 100 milionů korun. Proto chtěl, aby případ prověřil Nejvyšší kontrolní úřad. Čtyři měsíce poté je ale ticho po pěšině.
"Kontrola není na základním schváleném plánu na tento rok," potvrdila Aktuálně.cz mluvčí úřadu Radka Burketová. Podle ní NKÚ žádný podnět od vlády, který měl připravit právě ministr Pecina, nedostal.
Pecina přitom dvakrát avizoval, že materiál pro vládu chystá. Poprvé však musel předkládací zprávu stáhnout, protože ji někteří poslanci považovali za nedostatečně připravenou. Poté sice Pecina materiál přepracoval a odeslal, ale opětovně se neděje nic.
Mluvčí resortu Vladimír Řepka obhajuje ticho kolem kauzy tím, že pronájem nyní šetří ministerstvo financí a není nutné žádat NKÚ. Proč tedy ministr původně požadoval kontrolu v NKÚ a dokonce kvůli tomu předkládal dvakrát materiál na vládu, nevysvětlil.
Sporný pronájem tak nyní řeší ministerstvo financí, tedy ten samý resort, který už jednou s Langerovou smlouvou na pronájem souhlasil. Tenkrát kvůli tomu dokonce schválilo výjimku ze zákona o majetku a prodloužilo dobu, na kterou lze státní majetek pronajmout.
Problém v tom ale úřady nevidí.
"Kontrola probíhá podle zákona o státní kontrole, jakýkoliv střet zájmů nehrozí," odvětil Radek Ležatka z ministerstva financí.
Případem se sice zabývají i kriminalisté z protikorupční policie, avšak zatím nic nevyšetřují.
"V této věci nevedeme žádné trestní řízení, bližší informace k tomu nebudeme sdělovat," reagoval stroze mluvčí protikorupční policie Roman Skřepek.
Čistě teoreticky stále platí, že by se Langerův sporný pronájem lázní mohl dostat i na stůl NKÚ.
Mluvčí úřadu Aktuálně.cz řekla, že si o celé věci sami shánějí informace. Proč je o to prostřednictvým vlády nepožádal sám ministr Pecina? To komentovat nechtěla.
37 nebo 45 milionů? 23 je až dost
Příběh pronájmu lukrativních domů v Karlových Varech, Mariánských Lázních, Františkových Lázních a Luhačovicích provází podle Pecinova auditu, který si nechal krátce po svém nástupu do úřadu zpracovat, řada pochybností.
Například: ještě vedení exministra Ivana Langera spočítalo, že částka za roční pronájem lázní by měl být v rozmezí od 37 do 45 milionů korun. Tři měsíce poté byl ale nájem stanoven pouze na 23,7 milionu korun.
Ministerstvo za Langera tehdy souhlas s nižším nájmem vysvětlovalo nutnými investicemi, které lázeňské domy potřebují. Prý jsou nutné opravy za 128 milionů korun.
I toto tvrzení však Pecinův audit napadnul. Podle něj dokumenty podobnou věc nijak smluvně neošetřují.
A dále: firma Temparano, kterou vlastní lidé podnikající v lázeňství na Slovensku, vznikla krátce před tím, než lukrativní pronájem získala.
Některá povolení - třeba na lázeňskou činnost v Česku - získala až loni v červenci. Tedy několik měsíců po podepsání smlouvy s vnitrem.
Ivan Langer všechny zpochybňující závěry Pecinova auditu odmítá.
"Materiál zcela pomíjí ekonomický rozbor rozhodnutí o pronájmu a jeho jednoznačnou ekonomickou výhodnost pro resort. Každoroční úspora pro resort představuje více než 22 milionů korun, tedy za dobu nájmu téměř 450 milionů korun," trvá na svém.