Praha - Stačil jeden týden a lidí s chřipkou je o třetinu víc. Epidemie ale prozatím řádí jen lokálně. V uplynulém týdnu ji Státnímu zdravotnímu ústavu nahlásily tři kraje - Zlínský, Moravskoslezský a Olomoucký.
Pokud jde o typy chřipky, lidé zůstávají doma v naprosté většině s chřipkou prasečí, shodují se odborníci. Jejich počty budou stoupat až do přelomu roku. V lednu by se mohla situace uklidnit.
Další vlnu pak odborníci očekávají v únoru nebo březnu. Měla by udeřit silněji.
"První pandemická vlna teprve začíná, kulminovat bude kolem Vánoc až v lednu. Nemůžeme přesně říci, co bude za čtvrt roku, ale z historie víme, že pandemie přichází ve dvou vlnách. Každá trvá několik týdnů a mezi nimi je období, také obvykle pár týdnů, kdy je nemocnost nižší," popsala šéfka Národní referenční laboratoře pro chřipku Martina Havlíčková.
Doporučuje proto vyhýbat se místům, kde se spolu setkává větší množství lidí, například velká nákupní centra.
S vyššími počty nakažených se zřejmě bude zvyšovat i počet komplikací a úmrtí.
"Je logické, že jak se bude šířit chřipka, bude přibývat i zemřelých. Prozatímních třiadvacet lidí není žádné alarmující číslo, byť je to nepříjemné," komentoval situaci hlavní hygienik Michael Vít.
Drtivá většina lidí, kteří v Česku chřipce podlehli, trpěla některou závažnější chorobou. Například rakovinou nebo chronickým srdečním onemocněním.
U pěti lidí ale vedlejší diagnóza chybí. Další čtyři byli podle údajů ministerstva zdravotnictví pouze obézní. Podle Víta šlo ale o takzvané monstrózní obezity, při kterých lidé váží třeba 130 kilogramů.
.