Chovanec zkopíroval úvod své bakalářské práce ze středoškolských výpisků. Neetické, říká Dvořáková

Marek Pokorný Marek Pokorný
Aktualizováno 4. 10. 2016 12:27
Plné dvě stránky v úvodu své bakalářské práce opsal ministr vnitra Milan Chovanec z maturitních otázek, které na webu v roce 2003 zveřejnil tehdejší student gymnázia v Přelouči. Upozornila na to Česká pirátská strana. Chovanec se hájí, že na uvedený web odkázal na konci své práce, podle politoložky a bývalé předsedkyně Akreditační komise Vladimíry Dvořákové je ale jeho chování absolutně neetické a taková práce v žádném případě neměla projít.
Milan Chovanec
Milan Chovanec | Foto: Jakub Plíhal

PrahaMinistra vnitra Milana Chovance po sedmi letech dohnala jeho bakalářská práce na plzeňských právech. Kvůli pochybnostem o rychlosti jeho studia Chovanec již dříve oznámil, že titul nebude používat. Nyní se ovšem ukázalo, že část své práce opsal – a to plné dvě stránky. Rozbor jeho práce zveřejnila na svých stránkách Pirátská strana.

Její člen a předseda pražské buňky Jakub Michálek zjistil, že část své práce (zde) Chovanec opsal. A to ze studentských výpisků na maturitu o době posledních Přemyslovců a Lucemburků, které na svém webu history.czechian.net zveřejnil v roce 2003 Jan Skokan. Bakalářskou práci obhájil Chovanec v červnu 2009.

"Text maturitní otázky existoval prokazatelně již 31. 8. 2003, kdy ho zachytil internetový archiv," uvedl Michálek. Ten připomíná i to, že vedoucím práce byl Ivan Tomažič (později se ukázalo, že i jeho dizertace byla plagiát), oponenty byli Daniel Telecký a Milan Kindl, nejznámější lidé spojení s kauzou plzeňských práv.

Zdrojoval jsem, omluvte se

Sám Chovanec plagiátorství odmítá a tvrdí, že piráti sami sebe usvědčili z neznalosti. "Piráti si (záměrně, či z nepozornosti) nevšimli, že na straně 45 je v části „Použitá literatura a zdroje informací“ pod bodem číslo 8 uveden odkaz http://history.czechian.net/index2.html, jenž vede právě k textu, jenž je citován v úvodu mé práce," uvedl ministr, který od pirátů očekává omluvu. "Pokud mají kousek cti ve své pirátské duši, měli by se omluvit," uvedl.

Omluvy se ale nedočká. "Odkazuje pouze na obecnou adresu webu, ne konkrétně na ty výpisky, které zkopíroval. Vypadalo by to divně, že má v bakalářské práci odkaz na středoškolské výpisky," říká za piráty Mikuláš Ferjenčík.

A poukazuje na to, že podle pravidel musí být citovaný text v uvozovkách a hned u něj přesně uvedený zdroj. "Kdyby ho uvedl korektně, tak by ten zdroj nemohl obstát," dodal Ferjenčík.

Dvořáková: naprosto neetické

A to, že taková práce neměla projít, potvrzuje i bývalá předsedkyně Akreditační komise Vladimíra Dvořáková. "Když je něco doslova, tak to musí být v uvozovkách. Aby bylo jasné, že to je citace. Ale i v případě, že to parafrázuji, přehodím pár slovíček, musí být okamžitě k tomu – buď v závorce, nebo pod čarou – uvedeno, že je to převzato, odkud a včetně přesné stránky," poukázala.

Podle ní se navíc mají citovat jen důležité myšlenky nebo citace – a ne obecné vyprávění o rozkvětu feudalismu za posledních Přemyslovců a Lucemburků. "Je to naprosto neetická práce s odbornými zdroji," uvedla.

"Komise mu to měla hodit na hlavu. Za normální situace by nebylo možné, aby taková práce prošla," dodala s připomínkou na šest let starou aféru s rychlostudenty a opisováním, kdy plzeňské škole hrozilo uzavření.

Současná proděkanka plzeňských práv Petra Jánošíková se k Chovancově práci staví opatrně. "Nechci hodnotit, co se dělo v minulosti. Já mohu mluvit jen za současnost a o tom, jaká pravidla pro citace platí dnes," uvedla s tím, že nyní podobu bakalářských a magisterských prací upravuje vyhláška děkana, který vychází z ISO normy 690. Ta platí až od roku 2011.

 

Právě se děje

Další zprávy