Magistrem za dva měsíce. Soud teď řekl, jak může student z plzeňských práv o titul přijít

Radek Nohl Radek Nohl
12. 7. 2016 9:26
Podnikatel Jan Harangozzo by mohl přijít o titul Mgr. Ten na Západočeské univerzitě v Plzni získal v roce 2005. Jenže již dříve se objevily pochybnosti, že mu byl předán diplom neprávem. Nejvyšší správní soud nyní řekl, za jakých podmínek mu je možné titul odebrat. Podle soudu stačí prokázat, že nesložil všechny zkoušky a zápočty.
Podle soudu může podnikatel Jan Harangozzo o titul přijít.
Podle soudu může podnikatel Jan Harangozzo o titul přijít. | Foto: Tomáš Adamec

Praha - Dvouměsíční studium, během něhož získal podnikatel Jan Harangozzo titul Mgr., se stalo jedním z nejznámějších symbolů aféry na plzeňské Západočeské univerzitě, která ukázala, jak jednoduše se v Česku prominentní studenti dostávali k vysokoškolskému diplomu.

Jedenáct let poté, co se Harangozzo magistrem stal, Nejvyšší správní soud popsal, jaké pochybnosti udělení diplomu provázely. Podle rozhodnutí, které má Aktuálně.cz k dispozici, je předsedkyně senátu Lenka Kaniová přesvědčena, že podnikatel nejspíše nesplnil podmínky pro to, aby mu mohla univerzita diplom předat.

Oproti plzeňskému krajskému soudu soudkyně uvedla, že je možné Harangozzovi titul odebrat, a to v případě, kdy se potvrdí, že nesložil některý ze zápočtů nebo zkoušek.

O tom, zda bude moci být podnikateli diplom zrušen, má po verdiktu Kaniové rozhodnout Krajský soud v Plzni. "Pokud by v dalším řízení bylo zjištěno, že nevykonal předepsané studijní povinnosti, jednalo by se právě o takový případ, kdy se jeho státní závěrečná zkouška vůbec neměla konat a kdy, i pokud se konala, mu neměl být vysokoškolský diplom vydán," uvedla Kaniová. O odebrání titulu by se podle soudu mohlo poté rozhodovat podle správního řadu.

Podpisy u zkoušky byly podle univerzity padělány

U Harangozza však termíny k tomu, aby mu mohl být titul odebrán, již uplynuly. "Pokud bychom přistoupili na pozici, kdy můžeme tento typ dokladu či osvědčení kdykoliv zrušit, prolomíme tím jedno zásadní tabu správního práva a to princip právní jistoty," řekl advokát Radek Ondruš, který Harangozza zastupuje.

Pokud by k tomu došlo, byla by podle advokáta ohrožena řada studentů. "Rušit vysokoškolské diplomy by pak bylo možno z těchto důvodů kdykoliv do minulosti i v případě mrtvých absolventů u nichž by se někomu znelíbil jejich titul na náhrobku a prokázal by, že diplom získali protiprávně," dodal Ondruš.

Komu Západočeská univerzita v Plzni odebrala ve 2011 titul?

Ministryně Kopicová na plzeňských právech
  • Luděk Hosman (soud mu již diplom vrátil, univerzita podala proti verdiktu kasační stížnost, tu ale Nejvyšší správní soud zamítl)
  • Ivan Tomažič
  • Barbora Havlová
  • Michal Mrázek
  • Jan Harangozzo (univerzita podala kasační stížnost a nyní jí Nejvyšší správní soud vyhověl, případem se bude znovu zabývat krajský soud)
  • Monika Mrázková
  • Alice Janečková
  • Petr Matuška
  • Zdeněk Ertl (podal proti verdiktu krajského soudu kasační stížnost)
  • Ladislava Cirhan

Vedení univerzity zatím nechce jednoznačně říct, zda Harangozzo získal magisterský diplom v rozporu se zákonem. "Do doby než krajský soud rozhodne, nelze říci, zda byl titul získán neoprávněně," podotkla Kateřina Modrá z oddělení vnějších vztahů plzeňské univerzity.

Západočeská univerzita v kasační stížnosti uvedla, že podnikatel se stal magistrem za dva měsíce a dva dny. Ondruš argumentuje tím, že jeho klient v Plzni složil jen státnice. A předtím studoval na Univerzitě Komenského v Bratislavě.

Podle soudkyně Kaniové ani v dodatku, který předložil sám Harangozzo, nejsou záznamy o tom, že by splnil všechny povinnosti během pětiletého studia. Univerzita doplnila, že mohly být padělané podpisy členů komise nejméně u jedné státní zkoušky, kterou měl podnikatel složit. V univerzitní knihovně navíc chybí jeho diplomová práce. V protokolu není uveden ani vedoucí práce, ani oponent.

V dalším případě univerzita neuspěla

Vysoká škola naopak neuspěla v případě bývalého ředitele městské policie Luďka Hosmana. Ten podle několik dní starého rozhodnutí Nejvyššího správního soudu nepřijde o titul Bc., i když v bakalářské práci měl opsané celé pasáže z práce svého kolegy.

Proto, aby mohl Hosman o diplom přijít, musel by ho podle Nejvyšší správního soudu dostat v rozporu se zákonem. "Tedy za situace, kdy nebyly splněny podmínky pro jeho vydání. V daném případě dospěl k závěru, že neexistence podmínek pro vydání diplomu prokázána nebyla," řekla mluvčí Nejvyššího správního soudu Sylva Dostálová.

Hosman je jedním z dvanácti lidí, kterým se Západočeská univerzita v Plzni před několika roky snažila titul odebrat. Na seznamu byly mimo jiné i děti zavražděného podnikatele Františka Mrázka.

Řada z nás cítí potřebu ukázat, že si můžeme dovolit víc než jenom skuhrat, říká prorektor Univerzity Karlovy Jan Konvalinka. Výzvu vědců proti xenofobii přirovnává k podpisu Několika vět. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 28 minutami

Britský on-line prodejce oblečení Boohoo koupil Debenhams

Britský on-line prodejce oblečení Boohoo koupil za 55 milionů liber zkrachovalý maloobchodní řetězec Debenhams. Zaměstnance ale nechce, ohroženo je tak 12 000 pracovních míst.

Zdroj: ČTK
před 52 minutami

Veterináři na Táborsku prověří kvůli ptačí chřipce chovy drůbeže

Veterináři dnes zkontrolují drobné chovy drůbeže v Dlouhé Lhotě na Táborsku, kde se minulý týden prokázal výskyt ptačí chřipky. Zkontrolují i tři velké komerční chovy v okruhu deseti kilometrů od obce. Prověřují také několik úhynů volně žijících ptáků v kraji, řekl v pondělí za Státní veterinární správu Petr Majer. O situaci v pondělí jednal i krizový štáb kraje, jak řekla Hana Brožková z kanceláře hejtmana.

Veterináři vytvoří soupis komerčních chovů v pásmu deseti kilometrů kolem místa nálezu, zkontrolují i komerční chovy. O víkendu dostaly podniky informace, jak chovy víc zabezpečit. V Dlouhé Lhotě utratili 23. ledna 17 ptáků z malochovu s potvrzenou ptačí chřipkou.

"V současné době jsou (na místě) dvě skupiny veterinárních inspektorů, z nichž ta první působí přímo v obci Dlouhá Lhota. Jsou v kontaktu se starostkou a během dne obcházejí místní drobné chovatele a prověřují zdravotní stav drůbeže a to, jak jsou chovy zabezpečené proti kontaktu s volně žijícími ptáky, zejména s vodními, kterých je v okolí hodně," řekl Majer. Těchto chovatelů by mělo být v obci okolo dvaceti.

Zdroj: ČTK
Další zprávy