Mimořádná zpráva

Udělování titulů na právech v Plzni zůstane bez trestu

Domácí ČTK Domácí, ČTK
9. 7. 2012 8:06
Policii se nepodařilo prokázat, že by někdo z vedení fakulty spáchal trestný čin
Vyšetřovaný program celoživotního vzdělávání se na škole konal i za vedení Milana Kindla.
Vyšetřovaný program celoživotního vzdělávání se na škole konal i za vedení Milana Kindla. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Policie odložila případ údajného pochybného udělování titulů na plzeňské právnické fakultě.

Nepodařilo se jí prokázat, že by někdo z bývalého vedení fakulty spáchal trestný čin, napsalo pondělní Právo.

"Ztroskotali jsme na nedostatku důkazů," řekla šéfka plzeňských žalobců Antonie Zelená.

Detektivové prověřovali systém kurzů celoživotního vzdělávání, jejichž absolventi mohli po dvou letech automaticky přejít do třetího ročníku bakalářského studia bez splnění povinností vyžadovaných od řádných studentů.

Tyto praktiky fungovaly za bývalého vedení fakulty, které po aférách s rychlostudenty odstoupilo v září 2009.

"K programu celoživotního vzdělávání neexistuje prakticky žádná dokumentace. Nedohledali jsme obsahovou náplň kurzů, nevíme, co se tam učilo a jak dlouho. Prostě nic," prohlásila Zelená.

Právo dále píše, že policisté nenašli ani všechny smlouvy mezi fakultou a orgány státní správy, jejichž zaměstnanci mohli tímto způsobem získat vysokoškolský titul.

"Dopátrat se tak vůbec pravidel, podle kterých program fungoval, bylo zhola nemožné," konstatovala Zelená.

Podle ní pro případnou trestní odpovědnost museli policisté také vyřešit stěžejní otázku, a to jaké postavení měli lidé z vedení fakulty.

"Rozhodování bylo podle vysokoškolského zákona v pravomoci děkana. Ten rozhodl tak, jak si sám umožnil, a to v pozici akademického funkcionáře, a nikoliv v pozici úřední osoby. V tomto ohledu je vysokoškolská samospráva oddělena," vysvětlila Zelená.

---------------------------------------------------------------------------------------------------

Vysoké školy v ČR.

Diplom nikomu nezrušili

Vyšetřovaný program celoživotního vzdělávání se na škole konal za vedení Jaroslava Zachariáše a jeho předchůdce Milana Kindla.

Účastníci kurzu mohli získat titul za poplatek přesahující 30 tisíc korun a za podmínky, že se každý rok zúčastní týdenního soustředění zakončeného testem.

Nemuseli absolvovat přijímací zkoušky, netýkaly se jich zápočty ani zkoušky v průběhu semestru. Stačilo pouze složit státní závěrečnou zkoušku a obhájit bakalářskou práci.

Bakalářský titul v kurzech celoživotního vzdělávání získal například hejtman Plzeňského kraje Milan Chovanec (ČSSD). ZČU ale nikomu takto získaný diplom nezrušila.

Program využívali k doplnění vzdělání hlavně policisté, příslušníci vězeňské služby nebo celníci.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Situace s Ázerbájdžánem se vyostřuje, arménský premiér chce ruské pohraničníky na hranicích

Arménský premiér Nikol Pašinjan navrhl zřídit stanoviště ruských pohraničníků podél arménsko-ázerbájdžánských hranic, kde neustávají incidenty. Uvedla to ve čtvrtek ruská agentura TASS.

"Situace podél arménsko-ázerbájdžánských hranic se nestabilizovala, nehledě na úsilí arménské vlády a mezinárodního společenství. Ázerbájdžán pokračuje v agresivní rétorice a počínání, přičemž ignoruje návrhy mezinárodního společenství na řešení vzniklé situace," řekl Pašinjan na zasedání vlády.

Ve středu se na hranicích odehrála jedna z nejintenzivnějších přestřelek, Baku následně hlásilo dva zraněné vojáky, Jerevan tři zabité a pět raněných vojáků. Týž den obě znepřátelené strany přistoupily na ruský návrh na příměří. Ve čtvrtek se ale obě strany vzájemně obvinily z nového ostřelování. Neklid na hranicích panuje od poloviny května, kdy Jerevan obvinil ázerbájdžánské vojáky ze snahy "korigovat" průběh hranice.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Volkswagen má rekordní pololetní zisk, chce vyrábět více elektromobilů než Tesla

Německý automobilový koncern Volkswagen vykázal v pololetí rekordní provozní zisk 11,4 miliardy eur (291 miliard korun). Ve stejném období roku 2019, tedy před pandemií, byl provozní zisk deset miliard eur, což byl do té doby rekord. Firma zároveň zvýšila celoroční prognózu. Výhled provozní návratnosti tržeb za celý letošní rok zvedla o 0,5 procentního bodu na šest až 7,5 procenta. Firma, jejíž součástí je i česká automobilka Škoda Auto, to uvedla ve svém čtvrtečním sdělení. 

Největší podíl na výsledku měly prémiové firemní značky a divize finančních služeb, které vykázaly růst ve dvojmístných číslech. "Udržujeme vysoké tempo, a to jak z hlediska provozního, tak strategického," uvedl šéf společnosti Herbert Diess. Dodal, že pokrok zaznamenala také divize elektromobilů. Diess by chtěl, aby Volkswagen v polovině desetiletí předstihl na pozici největšího výrobce elektromobilů na světě americkou společnost Tesla.

Automobilku Volkswagen, podobně jako i další výrobce aut, na jaře zasáhl nedostatek polovodičů. Firma upozornila, že by se to mohlo projevit v nižších dodávkách. Loni Volkswagen dodal 9,3 milionu vozů a uvádí, že letos by jich mělo být o něco více. Dříve společnost předpokládala, že dodávky budou výrazně vyšší.

Zdroj: ČTK
Další zprávy