Neobáváte se, že lidé tento nový triumvirát nepochopí? Že jim nebude jasné, zda stranu vede Sobotka, Chovanec, nebo Zaorálek?
Pozice je naprosto jasná. Volební lídr je Luboš Zaorálek, pro případné vládní angažmá je on první na řadě. Je novou tváří strany a kandidátem na premiéra. Hlavní tvář, kterou uvidíte na většině billboardů, bude Lubomír Zaorálek. Bohuslav Sobotka se bude věnovat funkci předsedy vlády. Je to nejlepší premiér za posledních dvacet let. Ale sociální demokracie se musí nějak řídit, má nějaké účetnictví, komunikuje s regiony. Je to mravenčí, každodenní práce, kterou někdo musí řešit. Vedle toho jsem připravený se organizačně vložit do přípravy voleb, to je moje role. To je jasné rozdělení úkolů.
Myslíte, že to voliči pochopí?
Kandidát na premiéra je Luboš Zaorálek, ani Sobotka, ani Chovanec, ale Luboš Zaorálek.
Premiér Sobotka řekl, že hodně toho, co se stalo, bylo špatně. Co se s vámi změní?
Selhávali jsme v dynamice, a proto jsme si rozdělili role a úkoly. Když si vzpomenete na knížete Svatopluka, tak přelomit více holí je složitější než přelomit jednu. Do toho se nyní pouštíme. Musíme stmelit stranu a pustit se do toho boje v tomto pořadí. Já budu zezadu stmelovat stranu, aby podporovala Luboše Zaorálka jako lídra, a udělám maximum pro dobrý volební výsledek.
Jak to uděláte? Ve straně nyní zuří mnoho sporů a vnitřních roztržek.
To, co se ve středu večer stalo, je pro stranu nový start. A pokud členové budou ničit matku, kterou pro ně ČSSD je, nezbude jim nic. Kdo to nepochopí, nemá mezi námi co dělat.
Takhle to budete těm kolegům, kteří stranu rozdělují, prezentovat?
Bezesporu. Budu chtít se všemi mluvit, budu chtít znát jejich názory a budu chtít, aby pochopili, že ty boje nás ničí.
Řeknete to takhle panu Zimolovi, vyškrtnutému z jihočeské kandidátky?
Řeknu to tak všem. Mrzí mě, že pan Zimola využívá posledních dní k tomu, aby nám vyřizoval některé věci skrze média Andreje Babiše, a nechodí na jednání. Jsem zvědav, jestli se uvidíme na předsednictvu v sobotu. Budeme debatovat do té doby, dokud bude vůle z druhé strany. A když nebude, věřím, že ČSSD pochopí, že tito lidé jí škodí natolik, že i jejich okolí v krajích jim řekne, že už je toho dost. Je potřeba přestat bojovat, nepřítel je jinde, není v sociální demokracii.
V grémiu se vám přezdívá buldok, muž, který si dupne a má ostré lokty. Využijete toho, když někdo neuposlechne?
Jsme letitá strana, ti lidé jsou vyzrálí. Věřím, že teď všichni pochopili, že hra na vlastní sebezničení musí skončit. Kdo to nepochopil, je politicky naprosto nedospělý. Já využiji všechny možnosti, které mi dávají stanovy, abychom to vyřešili. Ale nejdřív je s nimi potřeba mluvit, mluvit, mluvit.
Dokument: Prohlášení předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky
Jsem výrazně nespokojen s nízkými preferencemi ČSSD. Podpora veřejnosti neodpovídá práci, kterou ČSSD ve prospěch občanů jako vládní strana odvedla. ČSSD ve vládě dodržela slovo dané voličům a minimálně z 90 % splnila svůj program. Přesto v popularitě zaostává a její podpora v posledních týdnech dále klesá.
Uvnitř sociální demokracie cítím neklid, rostoucí kritiku a malou důvěru v budoucnost. Místo toho, aby se sociální demokracie plně soustředila na získávání voličů a prosazovala vlastní programová témata, zabývá se stále dokola vnitřními problémy. Jako předseda strany nesu odpovědnost za celkovou situaci, v níž se ČSSD čtyři měsíce před volbami nachází. A musím na ni reagovat.
Vždy jsem upřednostňoval zájem ČSSD před svými osobními ambicemi a podle této zásady jednám i tentokrát.
Pokud má ČSSD zlepšit své šance před klíčovými volbami do Poslanecké sněmovny, musí projít hlubšími změnami. Tak, aby dokázala lépe oslovit občany a mobilizovat své členy a sympatizanty.
Proto jsem navrhl, aby došlo k novému rozdělení odpovědnosti ve vedení ČSSD. K zítřejšímu dni tedy opustím funkci předsedy strany, které se v souladu se stanovami ujme statutární místopředseda Milan Chovanec. Mám důvěru v to, že pomůže ČSSD před volbami sjednotit a dobře zorganizovat.
Současně jsem navrhl, aby roli volebního lídra a tedy i kandidáta ČSSD na premiéra převzal místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek. Jsem přesvědčen, že má dostatek energie a odhodlání, aby se jako nový lídr pustil neprodleně do volebního zápasu.
I když jsem sociální demokracii vedl dlouhých sedm let, ČSSD nikdy nebyla a ani dnes není stranou jednoho muže. Je založena na pevných demokratických hodnotách a na svém jasně definovaném sociálním programu. Věřím, že personální změny pomohou ČSSD posílit její pozici. Právě silná ČSSD je nezbytná pro obhajobu zájmů lidí práce, pro udržení silného sociálního státu.
Osobně se budu nyní soustředit na dokončení práce ve funkci předsedy vlády. Chci zajistit, aby vláda fungovala stabilně, ve prospěch republiky a občanů, až do okamžiku, kdy vzejde nová vláda z parlamentních voleb. Jako volební lídr v Jihomoravském kraji zůstávám součástí týmu, který bude usilovat o co nejlepší výsledek sociální demokracie.
Bohuslav Sobotka, předseda České strany sociálně demokratické
A jak budete mluvit s voliči?
Přestaneme se zaobírat na veřejnosti sami sebou a budeme lidem vysvětlovat náš program, který je strašně jednoduchý. Lidé v republice jsou moudří a populistické strany nejsou schopné zajistit jejich základní požadavky. Jedním z nich je i silný stát, který by zabezpečil lidem kvalitní život. Budu se opakovat, ale do toho spadají kvalitní potraviny, životní prostředí, služby, lékařská péče, doprava, platy. Česko je na tom špatně ve srovnání se západními sousedy. A to nejsou otázky a témata, které mohou řešit strany vlastněné podnikateli.
Máte mnohem lepší vztahy s prezidentem Zemanem než Bohuslav Sobotka. Myslíte si, že změna ve vedení pomůže zlepšit vztahy mezi ČSSD a Hradem?
Sociální demokracie se musí řídit z Lidového domu, a ne z Hradu. Velmi mě mrzí poznámky prezidenta, které v posledních dnech adresoval Sobotkovi. Je to nespravedlivé, protože Sobotka je nejpracovitější politik, kterého jsem zažil. Chceme mít s prezidentem korektní vztahy, ale musí to být oboustranné: bez urážek, bez vměšování do ČSSD. Odmítám mít vazalské vztahy ke komukoli.
Budete to vy a pan Zaorálek, kdo se pokusí přesvědčit prezidenta Zemana, aby nezhoršoval předvolební situaci ČSSD před volbami? Protože, co si budeme povídat, nepomáhá vám. Vyvinete nějakou iniciativu tímto směrem?
Lidový dům a sociální demokracie byly domovem Miloše Zemana. Věřím, že si na to vzpomene. Hlavní část své kariéry fungoval v dresu ČSSD a doufám, že k nám bude spravedlivý a vyvaruje se některých komentářů na naši stranu. Ale nebudeme tam chodit prosit, aby o nás hezky mluvil.
Je nyní ten čas, kdy jste si představoval, že převezmete stranu?
Všichni si myslíte, že chci vést ČSSD, ale já jsem týmový hráč. Mně vyhovovalo být v týmu s Bohuslavem Sobotkou, zrazoval jsem ho od tohohle kroku. Rozhodl se a já to akceptuji, protože odvedl hodně práce. Přebrat stranu v tomhle stavu není žádná výhra, to je jasné. Je to pro mě ale nyní o pokoře, práci a o snaze sjednotit sociální demokracii. Pokud to nezvládneme, je možné, že další politická generace ČSSD bude mimo hlavní politický proud.
Není pro vás tedy příjemné přebírat stranu v této situaci.
Není o co stát.
Nemáte obavy, že selžete?
Řeknu jedno pořekadlo, které jsem slyšel ve filmu. Strach je jako houpací křeslo. I když se víc houpete, jste stále na místě. Přijímám to s obrovskou pokorou, vidím v tom víc práce, nevidím novou funkci, žádný osobní profit. Jsem připravený sociální demokracii v těžké době pomoci tím, že se stávám součástí party, který se snaží zlepšit volební výsledek. Jsem přesvědčen, že uspějeme a že to bude lepší, než to je. Pokud bych se bál, že neuspěji, tak předem prohrávám.
Budete kandidovat na předsedu strany?
Vůbec na to teď nemyslím. Hned po volbách by měl být mimořádný sjezd, kde se zvolí vedení. Mám v hlavě jen to, abychom uspěli ve volbách. Udělám maximum pro úspěch Luboše Zaorálka. Teď se nehraje o to, co bude po volbách, protože po nich také nemusí být nic. Úvahy o tom, že si někdo pak stranu sebere pro sebe, jsou mimo. Je otázkou, jestli bude co sebrat. Moje úvaha je jiná, musíme odmakat co nejlepší výsledek.
Jaký má být výsledek?
Otočit volební preference a nejlépe ty volby vyhrát nebo se výrazně přiblížit vítězi. To je úkol sociální demokracie. Musíme pracovat, ukázat lidem, proč tu jsme, a přestat se hádat. Hádky ČSSD už nikoho nezajímají.
Je možné, že se změní volební manažer? S kampaní a prezentací strany nejsou všichni spokojení.
S Janem Birkem budu ve čtvrtek mluvit. Zatím zůstává volebním manažerem a budeme se bavit o jeho další roli, protože on je lídrem v Královéhradeckém kraji. Je to můj kamarád, má moji podporu. Nechte nás, prosím, ať se sejdeme, poradíme se o tom a pak zveřejníme výsledek toho jednání.
Když se ČSSD dostane znovu do vlády, najde se tam místo pro Bohuslava Sobotku?
Je to nejúspěšnější premiér od roku 1989. Optikou dneška a kvůli útokům různých lidí na něj se to nejeví, ale s odstupem času bude období Sobotkovy vlády vnímané jako nejlepší pro Českou republiku. Nízká nezaměstnanost, vysoká bezpečnost, rovná páteř ve vztahu k unii, nebojíme se ozvat. Sobotka má právo si říct o místo, které ho profesně uspokojí a kde nám může pomoc, protože má ohromné zkušenosti.
Mohl by tedy být ve vládě?
Může být tam, kde se bude sociální demokracie angažovat a má být první na řadě. S tím, že kandidátem na premiéra je Luboš Zaorálek.
Neobáváte se, že po volbách může mezi vámi a panem Zaorálkem vzniknout konflikt o post premiéra? Záměrně v tomto kontextu připomínám rok 2013. Nemůže se tehdejší situace opakovat?
Nemůže a nebude se to opakovat. Jasným lídrem je Luboš Zaorálek, nemám ambici být premiérem. Kdybych ji měl, tak jsem si o to velmi hlasitě řekl. Ale je potřeba role rozdělit, napřít síly. Soupeř je velmi odolný, vybavený vlastními médii a dalšími věcmi, a je lépe být v týmu, který to odpracuje a který se může doplnit.
Změní se s novým vedením směřování sociální demokracie? Půjdete ještě více doleva?
Ne. Jsme levicová strana a jsme tu pro většinu obyvatel České republiky, jen se nám to v minulosti nedařilo srozumitelněji vysvětlovat. A je to naše chyba, nikoli voličů. Elektorát nám začal vykrádat Andrej Babiš a my musíme jednoznačně deklarovat, proč tu jsme. Jsem zděšený, když slyším na vládě pana ministra Pilného, který vymyslel, že by se důchodci měli naučit sekat trávu. Doufám, že ministerstvo financí nerozdá recepty, jak tu trávu uvařit, aby se najedli. Popisuji tím hlavní spor mezi námi a Andrejem Babišem. Zatímco on to umně skrývá, pan kolega Pilný říká naplacato, jak oni to vidí: Postarej se o sebe sám, občane. Ale to mnozí lidé neumí. Nepodporuji preferování těch, kteří mohou, ale nechtějí. Jsem pro pomoc těm, kdo ji potřebují.
Jak ladí s hodnotovým systémem ČSSD, když ministr pózuje se zbraní na sociálních sítích, posílá myslivce chránit hranice a brojí proti uprchlíkům?
Já myslivce na hranice neposílám. Myslím, že pan prezident tam svého času posílal hasiče. Právo bránit sám sebe, svou rodinu, vlast není levicové téma? Sociální demokracie nemá mít vztah k vlastnímu národu? Evropská unie je unikátní projekt, který podporujeme. Vždy jsme si mysleli, že unie má využívat pestrost národů, jejich názorů, a nesnažit se nás unifikovat. Nezlobte se na mne, ale my nemůžeme kývat na všechny nesmysly Bruselu, jako jsou kvóty, zbraňová vyhláška. To, že pózuji se zbraní, je jen snaha upozornit na problém, který řešíme. Nevím, jestli je to levicové nebo pravicové, ale přijde mi, že to je v souladu se zdravým rozumem, a přijde mi to snad pochopitelné i pro naše voliče.
Je sociálnědemokratické, pokud nějaká strana nechce pomoci lidem, kteří utíkají před válkou?
My se nebráníme pomoci potřebným. Jsem přesvědčen, že 99 procent lidí v České republice určitě chce pomoci syrské matce s pěti dětmi, která je ohrožená válkou. My přece chceme, aby se v Evropě dodržovala pravidla. Kdybych utíkal před válkou, zastavil bych se v první bezpečné zemi, byl bych vděčný za střechu nad hlavou a tři suché brambory a byl bych šťastný, že mi nad hlavou nezuří válka. Ale ti lidé se rozhodli projít celou Evropou a usídlit se, kde chtějí. Většina jsou ekonomičtí migranti a my nejsme schopní je vracet. Na vstupu do schengenského prostoru chceme vědět, kdo přichází, rozdělit uprchlíky a ekonomické migranty. Uprchlíkům pomoci a ekonomické migranty vracet do zemí původu.