Čeští političtí činitelé by svou neúčastí měli dát podle horní komory najevo nesouhlas s postupem čínského režimu vůči Tibeťanům a Ujgurům, ale také k Tchaj-wanu a Hongkongu. Senátoři v usnesení poukázali na zkušenosti z letní olympiády v Pekingu v roce 2008, kdy čínský režim v rozporu se závazkem uspořádat hry jako svobodné a otevřené omezil volný pohyb sportovců i novinářů, uvedl předseda výboru Pavel Fischer (nezávislý).
Čína podle Senátu "zneužila" pekingské olympijské hry "k dalšímu potlačení lidských práv a svobod, což se projevilo také v masívních represích vůči menšinám". "Na území ČLR dochází k masívnímu porušování lidských práv a svobod, genocidě a zločinům proti lidskosti, etnické diskriminaci, potlačování kulturní, náboženské a politické identity," konstatoval Senát.
Proti politickému bojkotu se otevřeně postavil senátor SLK Michael Canov, podle něhož si zaslouží čeští sportovci na místě politickou podporu. Předseda senátorů ODS a TOP 09 Zdeněk Nytra to odmítl. "Pochybuji, že naši sportovci dosáhnou větších úspěchů, když budou povzbuzováni politickými představiteli," uvedl. Politický bojkot by podle Nytry měl symbolický význam.
Pochybnosti o účinnosti usnesení vyjádřil Jiří Čunek (KDU-ČSL). "Nemyslím, že by prezident Číny dneska nespal kvůli tomu," řekl. Podle senátora by bylo lepší domluvit se na společném postoji visegrádské skupiny nebo EU. Fischer uvedl, že podobně postupují i další evropské parlamenty.
Čínská strana ve čtvrtek postoj Senátu odsoudila. "Senát Parlamentu České republiky přijal příslušné usnesení na základě lží a dezinformací, čímž se pokusil o politickou manipulaci zimních olympijských her v Pekingu," uvedl mluvčí ambasády. Krok považuje za nehorázný, mimo jiné podle něj hrubě zasahuje do vnitřních záležitostí Číny, porušuje mezinárodní právo a základní normy mezinárodních vztahů.
Tvrzení o genocidě v Číně nazval mluvčí "naprostou lží století". "Společnost v čínském Sin-ťiangu a Tibetu udržuje stabilitu, lidé tam žijí v míru a spokojenosti, etnické skupiny drží pohromadě a jsou v harmonii, jsou zde dodržována základní práva obyvatel všech etnických skupin a to je fakt, který nelze popřít," dodal mluvčí.
Senátoři rovněž apelovali na Mezinárodní olympijský výbor, aby si znovu ve světle olympijské charty porovnal, zda se pořadatelská země chová v souladu s ideály olympismu a co z toho vyvodit.
K diplomatickému bojkotu olympiády v Číně před časem vyzvala předsedkyně americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová. Podle ní by neúčast amerických činitelů byla správnou odpovědí na porušování lidských práv v Číně. Konkrétně Pelosiová zmínila přístup čínských úřadů k obyvatelům Hongkongu, Tibetu a provincie Sin-ťiang.
V severozápadním regionu nejlidnatější země světa jsou v posledních letech v takzvaných vzdělávacích střediscích masově zadržováni příslušníci muslimských etnických menšin. Washington postup proti Ujgurům a dalším skupinám hodnotí jako genocidu a zástupce americké diplomacie nedávno celý Sin-ťiang označil za vězení pod širým nebem kvůli údajnému neustálému monitorování pohybu lidí. USA také dlouhodobě kritizují upevňování kontroly Pekingu nad Hongkongem.
O tom, že se olympiáda v únoru 2022 bude konat opět v Pekingu, rozhodl olympijský výbor v červenci 2015. Kromě Pekingu se mají sportovní klání odehrávat i na různých místech sousední provincie Che-pej. Z konkurentů čínského hlavního města zbylo nakonec jen kazašské Almaty.