Čína zkouší na Ujgurech software poznávající emoce, za pokusy na nich čelí kritice

ČTK ČTK
26. 5. 2021 7:46
Čínské úřady zkouší na etnických Ujgurech v provincii Sin-ťiang kamerový systém se softwarem, který má za cíl odhalit emocionální stav pozorovaných osob. Informoval o tom server BBC s odkazem na nejmenovaného programátora, který zařízení údajně instaloval na několika místních policejních stanicích.
Kamery DVTV
Kamery DVTV | Foto: DVTV

Čína čelí setrvalé kritice za svůj přístup k většinově muslimským etnickým Ujgurům. Místní úřady však tvrdí, že je zevrubné sledování místních obyvatel nutné z bezpečnostních důvodů.

Čínský programátor ukázal BBC fotografii pěti Ujgurů, na kterých čínské úřady údajně nový systém zkoušely. "Čínská vláda využívá Ujgury jako pokusné subjekty pro různé experimenty, způsobem, jakými jsou využívány krysy v laboratořích," řekl.

"Umístili jsme kamery tři metry od subjektů," řekl o projektu, který pomáhal instalovat. "Je to podobné detektoru lži, ale s mnohem pokročilejší technologií," dodal s tím, že testovaní Ujgurové seděli na policejních stanicích na výslechových židlích, na nichž mají svázané ruce a nohy.

Systém podle něj snímá obličej vyslýchaných osob a z pohybů ve tváří vyčte jejich emocionální rozpoložení. Policistům pak poskytne barevný koláčový graf. Červená barva na něm například ukazuje negativní či úzkostlivé rozpoložení. Úřady podle něj software chtějí používat pro prvotní posouzení případných podezřelých ve fázi, kdy proti nim ještě nemají žádné důkazy.

Čínská ambasáda v Londýně na otázku BBC ohledně používání nového nástroje neodpověděla. "V Sin-ťiangu jsou plně garantována politická, ekonomická a sociální práva a svoboda náboženského vyznání všem etnickým skupinám," uvedla pouze.

"Je to šokující," řekla po zhlédnutí materiálů ředitelka organizace Human Rights Watch pro oblast Číny Sophie Richardsonová. "Nejde jen o to, že redukujete lidi na koláčový graf, jsou to lidé, kteří jsou pod obrovským tlakem. Jsou pochopitelně nervózní a to je bráno jako náznak viny, což je podle mého názoru velice problematické," dodala.

Podle řady expertů a aktivistů jsou Ujgurové v Sin-ťiangu neustále sledovaní čínskou vládou za použití vyspělých technologií. Na mnoha místech jsou instalovány kamery schopné rozeznávat obličeje a obyvatelé u sebe musí mít stále chytré mobilní telefony s nainstalovanou vládní aplikací, jež umožňuje sledovat jejich pohyby a komunikaci. Centrální počítačový systém sbírá údaje o denní rutině místních obyvatel a upozorní policisty v případě, že se od ní odchýlí.

Západní země a organizace tvrdí, že čínské úřady zadržují Ujgury a příslušníky dalších menšin v masových internačních táborech, kde je podrobují převýchově. Čína zařízení nazývá vzdělávacími středisky. Washington postup proti Ujgurům a dalším skupinám hodnotí jako genocidu a zástupce americké diplomacie nedávno celý Sin-ťiang označil za vězení pod širým nebem kvůli údajnému neustálému monitorování pohybu lidí.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 7 hodinami

Basketbalisté v generálce před kvalifikací na OH porazili Tunisko

Čeští basketbalisté završili generálku před olympijskou kvalifikací vítězně, když porazili v posledním utkání na turnaji v Hamburku Tunisko 85:55, a obsadili konečné třetí místo. Nejlepším střelcem zápasu byl Martin Peterka s 18 body, dalších 14 přidal Patrik Auda. Svěřence Ronena Ginzburga čeká v příštích dnech závěrečné soustředění v Praze a do dějiště kvalifikace v kanadské Victorii odcestují 25. června. První duel s Tureckem tam absolvují 1. července.

"Každý zápas, co jsme odehráli, nám dal hodně zkušeností. Času na tréninky jsme měli málo, ale myslím, že tenhle turnaj byl super. I když jsme některé zápasy prohráli, dalo nám to hodně zkušeností a dobře nás to připravilo na zápasy v Kanadě," uvedl v tiskové zprávě Auda, který se zotavil po zranění kotníku. "Těch pár dní volna a rehabilitace, které jsme měli s fyzioterapeuty, mi pomohly. Teď už jsem skoro stoprocentní na další dny, které budeme trénovat a hrát," uvedl Auda.

Češi, kteří se na turnaji představili bez hlavních hvězd Tomáše Satoranského, Jana Veselého, Jaromíra Bohačíka nebo Vojtěcha Hrubana, se snažili proti Tunisku napravit porážky s Německem (62:95) a Itálií (71:83). V úvodní čtvrtině se dostali díky 11 bodům Martina Peterky do šestibodového náskoku, soupeř ale ještě v závěru hracího období srovnal na 20:20.

Vyrovnaný boj pokračoval i ve druhé části, kdy Češi měli sice dál vysokou úspěšnost střel za tři body, soupeř ale s nimi stále držel krok. Klíčovou sekvenci proto Ginzburgův výběr zaznamenal hned po přestávce, kdy se po 13 bodech v řadě dostal do vedení 57:38. K Peterkovi se střelecky přidal Auda nebo Ondřej Sehnal.

"Po těch dvou prohrách to bylo těžké a tři zápasy ve třech dnech nás stály hodně sil. Celou dobu jsme to chtěli dotáhnout do konce a udělat vše pro to, abychom vyhráli. V poločase jsme se ještě trochu vyhecovali, že jsme chtěli zápas opravdu dotáhnout do vítězného konce," objasnil Auda.

V tuniském týmu byl následně vyloučen po pěti faulech osmibodový Salah Medžri, nicméně hvězda afrického celku se s verdiktem rozhodčích nehodlala smířit a v dalším průběhu zápasu se neustále vracela z kabiny na palubovku. Medžrimu musel nakonec domluvit i trenér Dirk Bauermann.

"Tak už to někdy bývá, že druhý tým, který prohrává, nemá co ztratit a začne hrát tvrději. Myslím si, že jsme to ustáli dobře až do konce," doplnil Auda

Třetí čtvrtinu Češi nakonec vyhráli 27:6 a náskok do závěrečného klaksonu navýšili na rozdíl 30 bodů. Na turnaji skončili s jednou výhrou třetí, Tunisané pořadí uzavřeli. Zvítězili domácí Němci, kteří v přímém souboji o první místo porazili Itálii 91:79.

Přípravný turnaj basketbalistů v Hamburku:

ČR - Tunisko 85:55 (20:20, 42:38, 69:44)

Nejvíce bodů: Peterka 18, Auda 14, Sehnal 12 - Mamáví, Mabruk a Hadidane po 9. Fauly: 24:25. Trestné hody: 18/13 - 18/8. Trojky: 12:3. Doskoky: 42:28.

Německo - Itálie 91:79 (42:46)

Konečné pořadí: 1. Německo 3 zápasy/3 výhry, 2. Itálie 3/2, 3. ČR 3/1, 4. Tunisko 3/0.

Zdroj: ČTK
Další zprávy