Český vrtulník je po havárii ve Španělsku na odpis, řekl Stropnický při návštěvě vojenské základny

ČTK ČTK
1. 12. 2015 12:30
Kolem desítek milionů se pohybuje škoda na českém vojenském vrtulníku, který havaroval začátkem listopadu během cvičení NATO ve Španělsku. Podle ministra obrany Martina Stropnického (ANO) se stroj zřejmě už nepodaří uvést do provozuschopného stavu. Některé části snad bude možné využít na náhradní díly. "Je to daň, která není běžná, ale není ani mimořádná. Při velkých cvičeních prostě k podobným věcem dochází. Buďme rádi, že se nikomu nestalo nic vážného," řekl Stropnický.
Ministr obrany Martin Stropnický
Ministr obrany Martin Stropnický | Foto: Jakub Plíhal

Náměšť nad Oslavou - Škoda na českém vojenském vrtulníku, který havaroval začátkem listopadu během aliančního cvičení ve Španělsku, se pohybuje v řádech desítek milionů korun.

Podle ministra obrany Martina Stropnického (ANO) se stroj zřejmě už nepodaří uvést do provozuschopného stavu. Některé části snad bude možné využít na náhradní díly. Stropnický to řekl novinářům při úterní návštěvě 22. vrtulníkové základny v Náměšti nad Oslavou.

Vyšetřování nehody pokračuje

"Je to daň, která není běžná, ale není ani mimořádná. Při velkých cvičeních prostě k podobným věcem dochází. Buďme rádi, že se nikomu nestalo nic vážného," řekl Stropnický. Zranění vojáci jsou podle něj v pořádku. Havarovaný vrtulník je už na českém území. Vyšetřování nehody podle ministra stále pokračuje a bude zřejmě pokračovat ještě několik týdnů.

Vrtulník Mi-171Š patřící české armádě se ve Španělsku účastnil cvičení Severoatlantické aliance. Nehoda se stala ve čtvrtek 5. listopadu kolem 16:45 asi 15 kilometrů od Zaragozy. Speciální jednotka se snažila na cvičení obsadit určité místo. Vrtulník se zhruba v deseti metrech propadl a spadl na zem.

Na jeho palubě bylo pět členů posádky a 11 vojáků skupiny speciálních sil. Pět lidí bylo zraněno a přepraveno do místní nemocnice. Stroj, který se po dopadu převrátil na bok, byl vážně poškozen.

Zkušený pilot

Vrtulník Mi-171Š a posádka jsou z 22. základny vrtulníkového letectva v Náměšti nad Oslavou, zranění vojáci jsou příslušníky 601. skupiny speciálních sil z Prostějova. Stropnický už dříve řekl, že pilot vrtulníku byl velmi zkušený, nalétáno měl kolem 4600 hodin. Konkrétní typ vrtulníku patří podle Stropnického k tomu nejmodernějšímu, co ve světě létá.

Stropnický v úterý navštívil náměšťskou základnu v rámci svých pravidelných pracovních cest k útvarům a zařízením Armády České republiky. Bránu základny v úterý střežili vojáci v plné zbroji s automatickými zbraněmi a v přilbách. Podle velitele základny Miroslava Svobody ale neplatí žádná zpřísněná bezpečnostní opatření, vojáci jsou ve zbroji pouze v rámci standardního výcviku.

 

Právě se děje

Další zprávy