Zdravotnice vyléčená z eboly je opět v kritickém stavu. Jsme na nezmapovaném terénu, říkají lékaři

ČTK ČTK
14. 10. 2015 23:40
Pauline Cafferkeyová se nakazila ebolou v prosinci během pobytu v Sieře Leone, po třech týdnech však mohla být z nemocničního ošetřování propuštěna. Nyní se její stav zhoršil a po komplikacích spojených s infekcí je v kritickém stavu. Lékaři připouštějí, že návrat onemocnění nejsou schopni vysvětlit, žádný podobný případ zatím nebyl zaznamenán, i když je známé, že se virus může delší dobu udržet v některých tělních tekutinách. Lidé, s nimiž Cafferkeyová přišla v posledních dnech do styku, jsou sledováni.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Londýn - Zdravotní sestra Pauline Cafferkeyová, která se letos v lednu údajně úspěšně zotavila po nakažení virem eboly, je nyní v kritickém stavu. Sdělila to ve středu londýnská nemocnice Royal Free, kde 39letá žena leží od minulého týdne na izolaci. Jde o první případ vážné komplikace u vyléčené osoby.

Stav pacientky se nyní zhoršil, má komplikace spojené s infekcí, uvedla v prohlášení nemocnice. Cafferkeyová se nakazila při práci s nemocnými v Sieře Leone. Hospitalizovaná byla poprvé loni koncem prosince, avšak za tři týdny mohla být propuštěna jako údajně vyléčená. Minulý týden se náhle necítila dobře a nakonec byla převezena z Glasgow vrtulníkem do Londýna.

"Jsme smutní, že musíme oznámit, že zdravotní stav Pauline Cafferkeyové se zhoršil a je nyní kritický," citovala stanice BBC z prohlášení nemocnice. Doktor Ben Neuman stanici řekl, že návrat onemocnění zatím nelze vysvětlit a že lékařský tým je "na zcela nezmapovaném území".

Podle britského listu The Guardian je pro vědecký svět zpráva o stavu Cafferkeyové devět měsíců po uzdravení šokující. Je sice známo, že se virus může udržet v některých tělních tekutinách, ale není znám žádný případ takto vážného stavu osoby, která se z eboly vyléčila.

Ebola se podle odborníků šíří jen přímým kontaktem s krví nebo krevními tekutinami nakažené osoby, která vykazuje symptomy onemocnění. Lékaři v Glasgow zjistili, s kým byla nemocná Cafferkeyová v uplynulých měsících v nejbližším kontaktu. Tyto osoby preventivně sledují.

Cafferkeyová pracovala v Sieře Leone pro organizaci Save the Children. Po příletu do Londýna 28. prosince se necítila dobře, ale protože měla normální teplotu, mohla odletět do Glasgowa. Tam se její stav zhoršil, proto byla hospitalizovaná v Londýně.

Ebola se začala šířit v prosinci 2013 nejprve v Guineji. Posléze zasáhla i Sierru Leone a Libérii a několik případů se objevilo v Nigérii a Mali. Pacienti, kteří se ebolou nakazili v Africe, nemoci podlehli také v USA a ve Španělsku. V západní Africe se nakazilo více než 26 500 lidí a zhruba 11 300 z nich zemřelo.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Trump omilostnil exporadce Flynna, zapleteného do ruského vlivu na přechozí volby

Americký prezident Donald Trump na Twitteru oznámil, že omilostnil svého někdejšího bezpečnostního poradce Michaela Flynna, který se na konci roku 2017 přiznal, že lhal Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI). Ten ho vyslýchal v rámci vyšetřování údajného vlivu Ruska na prezidentské volby v roce 2016. Informovala o tom agentura Reuters.

Udělení milosti Flynnovi je vyvrcholením čtyřleté politické a právní aféry. O chystané milosti pro Flynna psal už dříve dnes server Axios s odvoláním na nejmenované zdroje. Udělení milosti Flynnovi podle něj znamená, že do záležitosti už dál nebudou moci promluvit soudy ani ministerstvo spravedlnosti poté, co se v lednu podle všeho stane prezidentem demokrat Joe Biden.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Maďarský zákon, který zakazuje úřední změnu pohlaví, přezkoumá ústavní soud

Soud v Miskolci (Miškovci) požádal maďarský ústavní soud o přezkoumání zákona, jenž zakazuje transgenderovým osobám změnit si v oficiálních dokladech jméno a pohlaví. Informuje o tom agentura AP s odvoláním na maďarskou nevládní organizace Háttér, která se zabývá ochranou práv LGBT (leseb, gayů, bisexuálů a transgenderových osob).

Soud v Miškovci tak vyhověl signatářům petice, kteří tvrdí, že zmíněný zákon porušuje ústavní právo na lidskou důstojnost a soukromý život. Podle AP má nyní ústavní soud na přezkoumání zákona 90 dní.

Autoři zákona, který maďarský parlament schválil letos v květnu, tvrdí, že "biologické pohlaví" člověka určují od narození chromozomy a nemůže být tudíž změněno. Proto je podle nich nezbytné aplikovat stejná pravidla v úředních dokladech. Kritici upozorňují, že zákon bude v důsledku znamenat větší diskriminaci transgenderových osob.

Zdroj: ČTK
Další zprávy