České vojáky už pustili po nehodě z nemocnice, vrtulník s nimi padal deset metrů

ČTK ČTK
Aktualizováno 6. 11. 2015 13:18
Pětici českých vojáků, kteří se zranili při čtvrtečním pádu armádního vrtulníku ve Španělsku, už propustili z nemocnice. Do Česka by měli dorazit v sobotu. Utrpěli jen lehká zranění, nejvážnější byla tržná rána na spánku. Vrtulník, který padal z výšky 10 metrů, je značně poškozen. Na místo ráno vyrazil vyšetřovací tým ministerstva obrany, jehož členy jsou i policisté nebo právník. Ministr obrany Martin Stropnický popřel, že by byl na vině špatný technický stav helikoptéry. Vojáci se účastnili cvičení Severoatlantické aliance, největší za několik desítek let. Podílí se na něm přes 35 000 vojáků z různých sil.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Praha – České vojáky, kteří se ve čtvrtek zřítili s vrtulníkem při vojenském cvičení ve Španělsku, už propustili z nemocnice. Pětice mužů při pádu stroje z deseti metrů utrpěla jen lehká zranění, nejvážnější byla tržná rána na spánku.

K nehodě došlo během velkého cvičení Severoatlantické aliance, které probíhá 14 kilometrů od španělské Zaragozy asi v 16:45. Na palubě bylo 11 příslušníků speciálních sil a pět členů posádky.

"Jednotka plnila úkol Direct action - obsazení místa ovládaném nepřítelem. Měli se na laně spustit na zem. V 10 metrech nad zemí došlo k prosednutí vrtulníku s následným pádem na zem," řekl velitel vzdušných sil Libor Štefánik. Poté se stroj převrátil na bok.

Při pádu se zranili čtyři vojáci a druhý pilot. "Všichni jsou po nemocničním ošetření a jsou propuštěni. Jejich návrat do vlasti proběhne zřejmě zítra," dodal k tomu ministr obrany Martin Stropnický (ANO). Vrtulník je podle něj značně poškozen.

V pátek ráno vyrazil na místo vyšetřovací tým ministerstva obrany, který bude ve spolupráci se španělskou stranou celou nehodu vyšetřovat. Součástí týmu jsou i policisté nebo právník.

Ministr odmítl spekulace, že na vině je nekvalitní stroj. "Ten konkrétní typ patří k tomu nejmodernějšímu, co po světě létá, navíc byl nedávno modernizovaný," vysvětlil. Dodal také, že pilot byl velmi zkušený, měl nalétáno 4600 hodin.

Zástupce náčelníka generálního štábu české armády Jiří Baloun dodal, že se jedná o největší cvičení za několik desítek let, podílí se na něm přes 35 000 vojáků z různých sil. "Vojáci tu plnili klasický úkol," doplnil.

 

Právě se děje

Další zprávy