Český řidič kamionu seděl skoro půl roku v britském vězení. Porota ho pak za deset minut osvobodila

Lukáš Prchal Lukáš Prchal
30. 11. 2016 5:30
Josef Králík strávil skoro půl roku v anglickém vězení, protože podle tamní policie a soudů napadl a zranil majitele kavárny. Policie se tehdy odvolávala na dva svědky a videozáznam. U soudu se však nic z toho neprokázalo - na videu napadení vidět nebylo, porota neuvěřila ani svědeckým výpovědím a Králíka během pár minut osvobodila. Muž si nyní stěžuje na neoprávněné věznění a tvrdí, že mu byla upírána jeho práva.
Josef Králík při zatčení ve Velké Británii.
Josef Králík při zatčení ve Velké Británii. | Foto: Josef Králík

Praha – Josef Králík nasedl loni v listopadu do letadla a čekal, až odstartuje z birminghamského letiště. Cestoval na svatbu svých známých na Slovensko. Na palubu však vešel policista se samopalem a Králíka požádal, aby společně s ním vystoupil.

Králíka, který se na britských ostrovech živí jako řidič kamionu, policie následně zatkla a soud poslal do vazby. Obvinili jej z toho, že před více než rokem napadl jiného muže a zlomil mu nohu, kvůli čemuž musel prý skončit se svou prací. Policie se tehdy odvolávala na dva svědky a videozáznam.

U soudu se však nic z toho neprokázalo, na videu napadení ani zranění muže vidět nebylo a porota neuvěřila ani svědeckým výpovědím. Králíka proto během pár minut osvobodila. Čech si nyní stěžuje na neoprávněné věznění a tvrdí, že mu byla upírána jeho práva.

"Byl jsem hrozně překvapený. Měsíce mi nikdo neoznámil, že jsem za něco vůbec stíhaný," řekl Králík online deníku Aktuálně.cz a popírá, že by muže vůbec napadl.

Nejdřív klid, pak zatýkání se samopalem

Incident začal tím, že Králík se svým kamionem přijel vyložit náklad, jenže zastavil na špatném místě a snažil se zjistit, kam přesně má dojet. V tu chvíli k němu přišel majitel nedaleké kavárny. Králík tvrdí, že mu kavárník začal nadávat kvůli tomu, že je cizinec, a že ho vyzval, aby si vystoupil. Oproti tomu majitel kavárny u soudu vypověděl, že jej Králík surově napadl. Podle Králíkovy verze jen muže upozornil, aby mu nenadával, a když i nadále dorážel, chytil jej a položil na zem.

"Josef mi řekl, že majitel kavárny ho rasisticky urážel, když zjistil, že není Brit," řekl Aktuálně.cz majitel přepravní firmy a Králíkův zaměstnavatel Alan Taylor. Podle Králíka nejsou podobné reakce proti přistěhovalcům z Evropy a hlavně z Polska výjimkou.

Alan Taylor vzpomíná, že několik měsíců po incidentu se nic nedělo. Až o půl roku později přišli policisté vyzpovídat jednoho z dispečerů firmy. Králík mezitím jezdil s náklaďákem po celém království i do zahraničí.

V listopadu minulého roku byl nakonec při cestě do Bratislavy zatčen v letadle a obviněn z neúmyslného těžkého ublížení na zdraví. "Pokud to bylo tak, jak v obvinění píšou, nechápu, proč jsem musel být víc než pět měsíců ve vězení, a ne v domácím vězení, když jsem chtěl zaplatit kauci a mohl jsem mít sledovací zařízení. Toho jsem dosáhl až po měsících," upozorňuje Králík, který postupu britských úřadů nerozumí.

Kauce vyšla až napotřetí

Králíkovy námitky však policie nezohlednila a poslala jej do vazební věznice, protože se obávala, že by mohl utéct a vyhýbat se stíhání.

"Nic mi neumožnili, hned mi řekli, že mají video, kde je vidět, jak biju jiného muže. Chtěl jsem to video vidět, ale řekli mi, že mi ho ukážou až po mé výpovědi," vzpomíná Králík a tvrdí, že video viděl až u soudu, kde i porota uznala, že to, co na něm má být vidět, tam není.

"Kdyby se tohle dělo vždy a všude, tak jsou věznice přeplněné. Není to vůbec běžné," říká Králíkův právník Tomáš Kočička. "Zavřít ho do vězení na takovou dobu bylo bezdůvodné a zbytečné. Britové by měli uznat chybu."

Přitom Králíkův zaměstnavatel Taylor tvrdí, že se už od Králíkova zatčení snažil zaplatit za něj kauci, zaručil se za něj jako za slušného člověka, který nebyl nikdy trestán, a chtěl jej navíc ubytovat ve svém domě. Podařilo se mu to ale až po měsících, které český řidič kamionu strávil v birminghamském vězení.

"Dvakrát jsme se neúspěšně pokoušeli dostat Josefa ven na kauci. Až napotřetí jsme byli úspěšní a zaplatili jsme dva tisíce liber a Josef musel do konání hlavního líčení nosit sledovací náramek," vzpomíná Taylor, který zaplatil i tisíce liber za Králíkova druhého advokáta.

Pozdvižení na české ambasádě

Značné pozdvižení vyvolal podle informací Aktuálně.cz případ na českém ministerstvu zahraničí i ambasádě v Londýně, která se do něj vložila a snažila se Králíkovi pomoci. Pavel Hajfler z ambasády například posílal dopisy soudkyni a snažil se incident řešit.

"Doufáme, že všechny informace, které jsme vám předali, pomůžou tomu, aby soud spravedlivě rozhodl, a to bez předsudku vzhledem k tomu, že pan Králík je cizí státní příslušník, ale je také občan jiného členského státu Unie," napsal na začátku tohoto roku Hajfler britské soudkyni.

Kauza se nakonec dostala k soudu, kde se hrubé napadení s trvalými následky nepotvrdilo. Porota Králíka nakonec osvobodila, přičemž jí rozhodnutí trvalo pouhých deset minut. "Náš advokát nám poté řekl, že to bylo nejkratší rozhodování poroty, jaké za svou kariéru kdy viděl," vzpomíná Taylor.

Oslovené britské úřady k případu mlčí. Mluvčí britského státního zastupitelství jen v v krátkosti potvrdil, že Králík byl opravdu několik měsíců ve vězení, protože byl podezřelý z toho, že napadl jiného muže a úřady se obávaly, že uteče ze země a nevrátí se. "Porota jej nakonec v soudním jednání osvobodila," konstatoval mluvčí tamního zastupitelství Yasser Mehmood.

Králík po osvobození dál pracuje jako řidič kamionu a nyní bude po britských úřadech žádat odškodnění. "Budu ho chtít za to, že jsem nemohl skoro půl roku pracovat, a budu chtít i odškodné za to, že jsem musel neprávem sedět ve vězení s vrahy," říká. Nyní hledá advokáta, který by se v této fázi jeho případu ujal.

"Po tom všem jsme šťastní, že jsme pomohli nevinnému člověku a nyní i kamarádovi z vězení. Josefova pověst se pomalu očisťuje. Ale nikdo už mu nevezme tu bolest z toho, že seděl ve vězení kvůli ničemu," dodává řidičův zaměstnavatel.

 

Právě se děje

Další zprávy