Česko kvůli kauze Skripal vyhostí tři ruské diplomaty. Moskva překročila veškeré hranice, řekl Babiš

Lukáš Prchal Domácí Lukáš Prchal, Domácí
Aktualizováno 26. 3. 2018 17:58
Všichni mají diplomatický pas a na českém území údajně dělali špionáž.
Tisková konference Andreje Babiše a Martina Stropnického | Video: ČTK

Praha - Po dlouhých jednáních se Česko rozhodlo. Na podporu Velké Británie po útoku na bývalého agenta Sergeje Skripala jedem novičok vyhostí tři ruské špiony působící pod diplomatickým krytím.

Na společné tiskové konferenci to ve Strakově akademii oznámil premiér Andrej Babiš s ministrem zahraničí Martinem Stropnickým. "Když náš spojenec požádá o pomoc, máme mu vyjít vstříc," prohlásil Babiš, podle nějž jsme svědky "brutálnějšího způsobu špionáže, než jsme byli zvyklí".

Premiér také ostře odsoudil prohlášení Moskvy, která ČR označila za možného původce jedu. "Rusové překročili veškeré hranice, když prohlásili, že novičok mohl pocházet z Česka," sdělil Babiš.

Stropnický řekl, že si na ministerstvo zahraničí odpoledne předvolal ruského velvyslance Alexandra Zmejevského, kterého o vyhoštění zaměstnanců ambasády informoval. Česko mají opustit i s rodinami do 1. dubna.

Ministr dodal, že k akci se připojilo asi 15 evropských zemí a Spojené státy. "Zvažovali jsme tu věc velmi precizně, není to nahodilá věc," doplnil Stropnický k výběru vyhoštěných diplomatů a naznačil, že se zabývali i zpravodajskou činností.

Andrej Babiš v pondělí také jednal na úřadu vlády s předsedu americké Sněmovny reprezentantů Paulem Ryanem o ekonomické, obchodní a vědecké spolupráci, zejména o možných komplikacích způsobených jednostranným uvalením cel na dovoz hliníku a oceli do USA.

Dalším tématem schůzky byla obranná spolupráce a mise NATO, do kterých Česko vysílá své vojáky.

Šlechtová a šéf BIS míří na Hrad

Do Lán zároveň odpoledne přijela ministryně obrany Karla Šlechtová a v 16 hodin prezident přijme šéfa BIS Michala Koudelku. "Pan prezident projevil zájem o některé informace," komentoval schůzky bez dalších podrobností Babiš.

Mluvčí Hradu Jiří Ovčáček pak na Twitteru uvedl, že "probíhá koordinace na nejvyšší státní úrovni. Pan prezident je v kontaktu s premiérem, některými členy vlády i bezpečnostními složkami".

Britský velvyslanec v Praze Nick Archer český krok označil za projev solidarity, za který je Londýn "hluboce vděčný".

Podle českých tajných služeb všichni tři působí v Česku pod diplomatickým krytím. "Všichni tři mají diplomatický pas, jsou to diplomaté. Shromažďovali informace a dělali tady špionáž," řekl Aktuálně.cz zdroj z diplomatické komunity. 

"Jsou to zpravodajci, kteří tady získávali informace, získávali důležité kontakty a snažili se ovlivňovat rozhodování v důležitých otázkách jako v legislativních věcech, energetice nebo v otázkách bezpečnosti," dodal zdroj.

Vypovězení diplomatů podpořili i politici z dalších stran. "Vyhoštění tří pracovníků ruské ambasády je správným krokem a má naši podporu. Je to nezbytná reakce, které vyjadřuje naše zapojení do euroatlantického společenství, a je to i odpověď na nepodložená obvinění ze strany Ruska," uvedl na Twitteru předseda ODS Petr Fiala.

"S postupem vlády souhlasím, ruské výroky o ČR, jako o zemi původu chemické látky, kterou byl spáchán útok na agenta Skripala, pokládám za naprosto nepřijatelné. Vyhoštění tří ruských diplomatů je i výrazem solidarity vůči Velké Británii," řekl předseda ČSSD Jan Hamáček.

Británie z otravy viní Rusko a v reakci vyhostila 23 ruských diplomatů, Kreml obvinění rezolutně odmítá a na rozhodnutí Londýna odpověděl recipročními kroky.

V následujících hodinách se navíc dá očekávat rychlá reakce z Moskvy, která Česku pravděpodobně vypoví stejný počet diplomatů, kterých už tak je v Rusku málo.

Premiér Babiš svůj záměr představil před pár dny v Bruselu. V neděli na sociální síti Facebook napsal, že se svět nezhroutí, když Česko pár ruských špionů vyhostí. 

"Už to označení diplomat je špatně. Jsou to ve skutečnosti lidi, kterým se říká nedeklarovaní zpravodajci," uvedl Babiš. Dodal, že v Česku je jich nejvíc z celé Evropy.

Ruská ambasáda v České republice zaměstnává 122 lidí a diplomatickou akreditaci má 45 z nich. Česká republika má na celém území Ruska 56 zaměstnanců, z nichž 16 jsou akreditovaní diplomaté.

K vypovězení ruských diplomatů se připojily i další státy EU, ale také Spojené státy, Kanada či Ukrajina. Šéfka unijní diplomacie Federica Mogheriniová povolala do Bruselu ke konzultacím evropského velvyslance v Rusku. Summit EU se minulý týden také postavil za britské tvrzení, že nejpravděpodobnějším pachatelem útoku v Salisbury je Rusko

Česko nejčastěji vyhošťovalo diplomaty z postsovětských zemí

Leden 2000 - Podle informací tisku musel Českou republiku opustit asistent ruského vojenského přidělence. Údajně získával citlivé informace o technologiích NATO i od úředníků státní správy, kteří mají přístup k citlivým údajům. Rusko poté vypovědělo ze země jednoho z českých diplomatů, jenž působil jako zaměstnanec vojenské sekce ambasády v Moskvě.

Duben 2001 - ČR musel opustit konzul a druhý tajemník iráckého velvyslanectví. Jeho činnost byla podle vyjádření MZV "neslučitelná se statusem diplomata". Irák recipročně vyhostil jednoho pracovníka české ambasády.

24. března 2003 - Ministerstvo zahraničí vyhostilo vedoucího iráckého zastupitelského úřadu v Praze. O týden dříve museli zemi opustit čtyři níže postavení diplomaté. Všichni byli vyhoštěni, protože se zabývali činností, která "se neslučuje s jejich statusem", uvedlo MZV.

21. ledna 2005 - ČR vypověděla běloruskou diplomatku v reakci na podobný krok Běloruska, které musel opustit český diplomat Pavel Křivohlavý. Minsk jej vinil z porušení zákonů; podle tamních úřadů konzumoval alkohol s mladistvými chlapci a měl s nimi i sexuální styky. Navíc byl tehdy ke konzultacím do ČR povolán šéf českého zastupitelského úřadu. MZV označilo postup běloruských úřadů za propagandu nedemokratického režimu a také podle české policie se Křivohlavý nedopustil trestného činu.

Jaro 2005 - Z ČR odjel diplomat jedné ze zemí bývalého Sovětského svazu poté, co jej k tomu vyzvali pracovníci vojenské kontrarozvědky, která odhalila jeho činnost. Cizinec, podle informací MfD občan Ruska, se pokoušel navazovat kontakty na ministerstvu obrany a na generálním štábu.

19. dubna 2006 - ČR vyhostila kubánského atašé. Vízum mu nebylo prodlouženo kvůli tomu, že Havana týden předtím vypověděla českého diplomata Stanislava Kázeckého, kterého obvinila z podvratné činnosti a práce pro USA. České ministerstvo zahraničí toto nařčení odmítlo.

17. srpna 2009 - Z ČR byl vyhoštěn zástupce vojenského přidělence při ruském velvyslanectví. Dalšímu diplomatovi české úřady doporučily, ať se nevrací z dovolené. Vojenské zpravodajství údajně získalo informace, že oba diplomaté zřejmě pracují pro ruské tajné služby.

17. května 2011 - Česko vyhostilo dva diplomaty ukrajinského velvyslanectví v Praze. Roznětkou česko-ukrajinské roztržky byla kauza dvou pracovníků vojenské sekce českého zastupitelského úřadu v Kyjevě, které ukrajinská kontrarozvědka obvinila ze shromažďování utajovaných informací o ukrajinské zbrojní výrobě a vyhostila ze země.

 

Právě se děje

Další zprávy