Odpověď na otravu Skripala? Polsko a pobaltské státy si předvolaly ruské velvyslance

ČTK ČTK
Aktualizováno 26. 3. 2018 13:45
Minulý týden se státy EU dohodly, že zváží vyhoštění ruských diplomatů jako odpověď na otravu exšpiona Sergeje Skripala.
Británie vyhostila ruské diplomaty už minulý týden.
Británie vyhostila ruské diplomaty už minulý týden. | Foto: Reuters

Moskva - Ruští velvyslanci v pobaltských státech a v Polsku byli v pondělí pozváni na tamní ministerstva zahraničí. Oznámila to agentura TASS.

Mluvčí Evropské diplomatické služby Maja Kocijančičová v pondělí v Bruselu novinářům připomněla, že země EU kvůli nedávnému útoku nervovou látkou v jihobritském Salisbury mluvily o možných následných koordinovaných krocích, včetně těch, které podniknou na národní úrovni. "To je něco, co je zcela v jejich rukou," podotkla Kocijančičová. Unijní diplomacie se na těchto věcech podle ní nepodílí.

"Evropská rada po obsáhlé diskusi koncem minulého týdne rozhodla odvolat vedoucího delegace EU v Moskvě ke konzultacím," připomněla ovšem také mluvčí. S šéfkou unijní diplomacie Federikou Mogheriniovou velvyslanec Markus Ederer hovořil v neděli.

"Bude dál jednat v institucích EU v následujících dnech, konkrétnější být nemohu," dodala Kocijančičová. Není podle ní ani jasné, jak dlouho bude trvat, než se velvyslanec vrátí do Ruska.

Ruský velvyslanec ve Varšavě Sergej Andrejev byl na konzultaci na ministerstvu zahraničí v poledne. "Bez komentáře, o tom bude informovat polské ministerstvo," odpověděl podle agentury PAP na dotaz, zda mu vedení úřadu oznámilo vypovězení ruských diplomatů v kauze otráveného dvojího agenta Sergeje Skripala v Británii.

Ministr Jacek Czaputowicz sdělí podrobnosti setkání s ruským ambasadorem na tiskové konferenci v 15:00 SELČ. Jeho náměstek Konrad Szymański prohlásil, že v otázce vypovězení diplomatů je zásadní koordinace chystaných kroků zemí Evropské unie vůči Rusku.

"K této akci zajisté dojde," řekl Szymański bez dalších podrobností.

Velvyslanci v Tallinnu a Rize se na ministerstvo mají dostavit dvě hodiny po poledni SELČ, uvedl TASS bez upřesnění, zda se jejich předvolání týká případu Skripal.

Státy EU se v pátek domluvily na odvetných krocích proti Moskvě a na podpoře britského stanoviska, že za útokem na zběhlého ruského špiona a jeho dceru stojí Rusko. Daly najevo, že zváží vyhoštění ruských diplomatů, což je krok, k němuž Londýn přikročil už minulý týden.

 

Právě se děje

před 16 minutami

Kvůli závadě na troleji nevyjelo v Praze ráno několik vlaků

Železniční dopravu v hlavním městě a okolí dnes nad ránem komplikovala porucha troleje na pražském odstavném nádraží. Několik osobních vlaků muselo být odřeknutu v části nebo v celé trase, uvedla na Twitteru společnosti Ropid, která organizuje MHD v Praze a okolí.

Kvůli poruše trakčního vedení na odstavném nádraží musely České dráhy zrušit ranní osobní vlak z Prahy do Ústí nad Labem. Odřeknut musel být i jeden pár osobních vlaků mezi Nymburkem a Kolínem a spoj mezi Prahou-Uhříněvsí a Benešovem, vyplývá z údajů na webu drah

Zdroj: ČTK
před 27 minutami

V Číně na nový vir zemřelo už 25 lidí. Podle vlády se počet nakažených vyšplhal na 830 případů

Už 25 obětí evidují čínské úřady v souvislosti s šířením nového typu koronaviru, který se na konci loňského roku objevil v 11milionovém městě Wu-chan. Počet prokázaných případů se zároveň k 23. lednu v Číně vyšplhal na 830, oznámila vláda podle světových zpravodajských agentur. Předtím média psala o 18 mrtvých a více než 630 nakažených.

Čínské ministerstvo zdravotnictví v rámci nového hlášení mimo jiné potvrdilo čtvrteční zprávu o prvním úmrtí způsobeném koronavirem mimo centrální provincii Chu-pej. Jde o případ 80letého pacienta, který zemřel v provincii Che-pej po návratu z dvouměsíčního pobytu ve Wu-chanu.

Z 830 potvrzených případů je 177 považováno za vážné, zatímco 34 "uzdravených" lidí už údajně mohlo opustit nemocniční lůžka. Podle agentury AFP dále čínská vláda informovala, že úřady prověřují 1072 pacientů, u nichž panuje podezření na nakažení záhadným virem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy