Odpověď na otravu Skripala? Polsko a pobaltské státy si předvolaly ruské velvyslance

ČTK ČTK
Aktualizováno 26. 3. 2018 13:45
Minulý týden se státy EU dohodly, že zváží vyhoštění ruských diplomatů jako odpověď na otravu exšpiona Sergeje Skripala.
Británie vyhostila ruské diplomaty už minulý týden.
Británie vyhostila ruské diplomaty už minulý týden. | Foto: Reuters

Moskva - Ruští velvyslanci v pobaltských státech a v Polsku byli v pondělí pozváni na tamní ministerstva zahraničí. Oznámila to agentura TASS.

Mluvčí Evropské diplomatické služby Maja Kocijančičová v pondělí v Bruselu novinářům připomněla, že země EU kvůli nedávnému útoku nervovou látkou v jihobritském Salisbury mluvily o možných následných koordinovaných krocích, včetně těch, které podniknou na národní úrovni. "To je něco, co je zcela v jejich rukou," podotkla Kocijančičová. Unijní diplomacie se na těchto věcech podle ní nepodílí.

"Evropská rada po obsáhlé diskusi koncem minulého týdne rozhodla odvolat vedoucího delegace EU v Moskvě ke konzultacím," připomněla ovšem také mluvčí. S šéfkou unijní diplomacie Federikou Mogheriniovou velvyslanec Markus Ederer hovořil v neděli.

"Bude dál jednat v institucích EU v následujících dnech, konkrétnější být nemohu," dodala Kocijančičová. Není podle ní ani jasné, jak dlouho bude trvat, než se velvyslanec vrátí do Ruska.

Ruský velvyslanec ve Varšavě Sergej Andrejev byl na konzultaci na ministerstvu zahraničí v poledne. "Bez komentáře, o tom bude informovat polské ministerstvo," odpověděl podle agentury PAP na dotaz, zda mu vedení úřadu oznámilo vypovězení ruských diplomatů v kauze otráveného dvojího agenta Sergeje Skripala v Británii.

Ministr Jacek Czaputowicz sdělí podrobnosti setkání s ruským ambasadorem na tiskové konferenci v 15:00 SELČ. Jeho náměstek Konrad Szymański prohlásil, že v otázce vypovězení diplomatů je zásadní koordinace chystaných kroků zemí Evropské unie vůči Rusku.

"K této akci zajisté dojde," řekl Szymański bez dalších podrobností.

Velvyslanci v Tallinnu a Rize se na ministerstvo mají dostavit dvě hodiny po poledni SELČ, uvedl TASS bez upřesnění, zda se jejich předvolání týká případu Skripal.

Státy EU se v pátek domluvily na odvetných krocích proti Moskvě a na podpoře britského stanoviska, že za útokem na zběhlého ruského špiona a jeho dceru stojí Rusko. Daly najevo, že zváží vyhoštění ruských diplomatů, což je krok, k němuž Londýn přikročil už minulý týden.

 

Právě se děje

Další zprávy