Česko propáslo možnost domoci se švýcarských miliard

Tereza Šídlová
13. 11. 2011 13:30
Peníze z MUS lze podle Nejvyššího státního zastupitelství nárokovat jen civilní žalobou
Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Praha - Česku se vzdaluje možnost, že dosáhne na miliardy zmrazené na účtech ve Švýcarsku v souvislosti s vyšetřováním transakcí v kauze divoké privatizace Mostecké uhelné.

Podle Nejvyššího státního zastupitelství se už český stát může domáhat náhrady škody pouze v civilním řízení.

Švýcarské orgány přitom Česko vyzývaly, aby se k trestnímu řízení, v němž bylo obžalováno šest Čechů, pravděpodobně bývalých manažerů Mostecké uhelné, připojilo jako poškozený subjekt. Nestalo se tak.

Peníze tak mohou propadnout švýcarské justici. Přihlásit se o ně také může nástupnická společnost Mostecké uhelné, Czech Coal miliardáře Pavla Tykače.

Svým nezájmem o vstup do vyšetřování se česká strana připravila o možnost čerpat z vyšetřovacího spisu, který už prokuratura odeslala na Federální trestní soud v Bellinzoně. Je velmi pravděpodobné, že se v těchto šanonech nacházejí klíčové informace ohledně politicky citlivé kauzy Mostecké uhelné, kterou provází podezření z korupce.

Nevyslyšená žádost

Obstavených 700 milionů franků (dvanáct miliard korun) mělo údajně sloužit k ovládnutí dolů. Prostředky však mají pocházet z peněz původně určených na rekultivaci krajiny po těžbě uhlí.

"Podle informace, kterou jsme ověřili u styčného důstojníka švýcarského velvyslanectví, byla v trestní věci, která je vedena ve Švýcarsku, podána obžaloba. Česká republika může o náhradu škody usilovat již pouze v civilním řízení," sdělila Aktuálně.cz mluvčí Nejvyššího státního zastupitelství Helena Markusová.

"Možnosti dalšího postupu intenzivně zkoumáme," dodala.

Bližší informace mluvčí zatím nesdělila. S případem se nyní seznamuje nově pověřený šéf Vrchního státního zastupitelství v Praze Stanislav Mečl.

"Už je trochu pozdě" 

Záležitostí se zabývá ministerstvo financí, které má na starosti správu státního majetku. Úřad ministra Miroslava Kalouska však od středy do pátku na otázky Aktuálně.cz týkající se vyšetřování MUS neodpověděl.

"Jsme v situaci, kdy je trochu pozdě. Už se dokonce do trestního řízení zřejmě přihlásit nemůžeme, protože už byl zahájen soud. Můžeme se přihlásit pouze do civilního řízení, což už je komplikovanější proces," uvedla v neděli v Otázkách Václava Moravce vicepremiérka Karolína Peake.

Ta dále v ČT uvedla, že v pátek ji švýcarská strana ve věci vyšetřování privatizace Mostecké uhelné oslovila. Věcí se má v nadcházejícím týdnu zabývat vláda.

"V tomto trestním řízení, které probíhá ve Švýcarsku a které je nyní ve stádiu po podání obžaloby, zřejmě neshledává česká strana důvod pro to, aby tam stát vystupoval jako poškozený," interpretuje postoj českého státu právník Tomáš Sokol.

Švýcarský systém

Miliardář Pavel Tykač.
Miliardář Pavel Tykač. | Foto: ČTK

Podle Sokola se v české justici může ten, kdo se cítí být poškozený, přihlásit k trestnímu řízení až do zahájení hlavního líčení, tedy i po podání obžaloby. Švýcarsko však podle něj může mít jiné formální předpisy.

Švýcarská prokuratura Česko údajně opakovaně vyzývala, aby do vyšetřování jako poškozený subjekt vstoupilo.

Týdeník Respekt napsal, že žádost švýcarských vyšetřovatelů už loni v dubnu dorazila právě k Mečlovu předchůdci, odvolanému  Vlastimilu Rampulovi.

Český distanc od spisu

Švýcarská prokuratura před měsícem obžalovala šestici českých manažerů, kteří stáli za privatizací Mostecké uhelné. Má jít o manažery Antonína Koláčka, Luboše Měkotu, Marka Čmejlu, Oldřicha Klimeckého, Petra Krause a Jiřího Diviše.

Podle předsedy Věcí veřejných Radka Johna vzbuzuje údajná neochota českých orgánů spolupracovat na vyšetřování se Švýcary podezření, že se česká strana chtěla vyhnout novým poznatkům o možné korupci během privatizace, kterou vedla vláda Miloše Zemana.

"Jiný důvod, proč se nepřipojit k vyšetřování, než je ten politický, ani naši právníci nenašli. Toto podezření je potřeba vyvrátit," uvedl John.

Vyšetřování společnosti, jejíž jméno federální prokuratura v Bernu neuvádí, Švýcaři otevřeli v červnu 2005 kvůli podezření, že ze společnosti byly přes vedení firmy nelegálně vyvedeny peníze. Významná část majetku byla podle obžaloby převedena do Švýcarska a "vyprána".

V této souvislosti vyšetřovatelé prověřili stovky bankovních kont a zablokovali kolem 600 milionů švýcarských franků (téměř 12,2 miliardy korun). Obžaloba zahrnuje skutky kvalifikované jako praní špinavých peněz, nekalá správa, podvod a falšování listin.

Švýcarští prokurátoři několikrát navštívili Prahu kvůli výslechům, například expremiéra Zemana a členů jeho někdejší vlády.

 

Právě se děje

Další zprávy