Žalobce Rampula se stížností neuspěl, definitivně končí

Domácí Domácí
14. 10. 2011 17:49
Ministr spravedlnosti Pospíšil potvrdil odvolání pražského vrchního zástupce
Vlastimil Rampula
Vlastimil Rampula | Foto: ČTK

Praha - Jeden z nejvlivnějších mužů české justice končí. Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil s konečnou platností odvolal pražského vrchního zástupce Vlastimila Rampulu.

Pospíšil vyhověl doporučení komise, odmítl Rampulovy námitky a potvrdil své původní rozhodnotí.

Žalobce čelil kritice hlavně kvůli údajným zásahům do vyšetřování kauzy tunelování Investiční a poštovní banky (IPB).

Rampula podle mluvčí ministerstva Terezy Palečkové přijde o svůj post ve chvíli, kdy mu úřad toto rozhodnutí doručí. Šéf pražských žalobců skrze svoji mluvčí Irenu Válovou vzkázal, že se k Pospíšilovu kroku ani svému dalšímu postupu nebude vyjadřovat.

Ministr Pospíšil v červenci vyhověl návrhu nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana na Rampulovo odvolání. Vrchní státní zástupce se proti němu odvolal - podal si takzvaný rozklad. Tím se poté zabývala komise, která se naposledy sešla ve středu 5. října.

"Ministr vyhověl doporučení rozkladové komise a zamítl opravný prostředek, který JUDr. Rampula podal proti původnímu rozhodnutí ministerstva o jeho odvolání," uvedla Palečková.

Pospíšil následně v České televizi řekl, že se ve správním řízení potvrdilo, že šéf pražských žalobců porušil zákon a "ne vždy se choval, aby nevznikaly důvodné pochybnosti o jeho nestrannosti".

Zbavit ho funkce tak prý bylo správné nejen z právního pohledu, ale i věcného a morálního. Odůvodnění podle ní zveřejní úřad až poté, co státní zástupce rozhodnutí obdrží.

Rampula chce podat státní žalobu

Rampula podle vyjádření ministra při jeho nepravomocném odvolání pochybil, když vydal své podřízené "řádně neodůvodněný" pokyn, aby se neodvolala v kauze tunelování Investiční a poštovní banky (IPB).

Dalším důvodem jeho odvolání je to, že ve více případech údajně nereagoval na chybná rozhodnutí podřízených státních zástupců. Po svém zářijovém jednání doporučila komise Pospíšilovi, aby důvody pro Rampulovo sesazení z funkce upřesnil.

Média již spekulovala o možném Rampulově nástupci, objevila se jména šéfa ústeckých žalobců Jana Jakovce a prezidentky Unie státních zástupců Lenky Bradáčové.

Ministr však dříve uvedl, že pro případ, že by kauza dospěla až k soudnímu sporu, zvažuje, že by Rampulův nástupce byl řízením vrchního státního zastupitelství pověřen jen dočasně.

Rampula od počátku tvrdí, že správní žalobu podá.

Transparency International: Rampula nerozhodoval nestranně

Pražského vrchního státního zástupce dlouhodobě kritizovala protikorupční organizace Transparency International (TIC). Jeho odchod zařadila mezi kroky, které by mohly navrátit důvěru lidí ve státní zastupitelství.

Rampula byl podle ní loajální k bývalé nejvyšší státní zástupkyni Renatě Vesecké a ne vždy rozhodoval nestranně.

"Setrvání pana Rampuly je otázka toho, jestli budou reformy, nebo ne. Pan Rampula je žába na prameni, která si vytvořila možnost stáhnout si všechny případy pro sebe," uvedl například bývalý předseda správní rady TIC Václav Láska.

Časopis Respekt zase v květnu napsal, že šéf žalobců může na VSZ působit jako takzvaný zametač kauz. Podle týdeníku úřad pod jeho vedením zastavil případ České pivo pro nedostatek důkazů a zdržoval vyšetřování nákupu gripenů a kauzy Mostecké uhelné.

Podobně se vyslovili i představitelé sociálních demokratů Jiří Dienstbier a Marie Benešová.

 

Právě se děje

Další zprávy