Koalice bude jednat o miliardách ze švýcarských kont

Tereza Šídlová
8. 11. 2011 17:12
Jedná se o peníze z kont uhlobaronů obžalovaných ve Švýcarsku v kauze Mostecké uhelné
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Koalice se v úterý večer bude zabývat i kauzou privatizace Mostecké uhelné, v níž švýcarská prokuratura obvinila šest českých manažerů z praní špinavých peněz a z dalších finančních machinací.

Věci veřejné budou chtít vysvětlit, jak se český stát pokusí domoci dvanácti miliard korun zablokovaných na švýcarských kontech.

Peníze, které měly být původně určené na rekultivaci krajiny, byly podle vyšetřovatelů vyvedeny z Mostecké uhelné. Stát by se k nim mohl dostat údajně tak, že by se do vyšetřování připojil jako poškozená strana.

Podle šéfa VV Radka Johna vzniká podezření, že české orgány si od švýcarského vyšetřování drží distanc kvůli tomu, že by se znovu mohlo otevřít vyšetřování možné korupce při privatizaci Mostecké uhelné v režii Zemanovy vlády.

Divné nevyšetřování

To bylo v Česku odloženo z důvodu, že Mostecká uhelná odmítá spolupracovat na vyšetřování.

"Obě ministerstva, pod jejichž resorty tato věc spadá, by měla zadat svým právníkům, jaké jsou možnosti připojit se k vyšetřování. Na začátku úterního jednání K9 toto téma přihlásím do rozpravy," řekl Aktuálně.cz John. Ten v pondělí napsal ministru financí Miroslavu Kalouskovi a ministrovi průmyslu a obchodu Martinu Kocourkovi, aby se pokusili získat zablokované peníze zpět.

Švýcarská prokuratura měla podle týdeníku Respekt zaslat žádost pražskému vrchnímu zastupitelství o to, aby se český stát připojil k vyšetřování coby poškozená strana. Stát se tak mělo už loni v dubnu.

Švýcarům by tím podle týdeníku Češi ulehčili práci, žalobci by pak měli poškozeného a výši škody.

K soudu do Bellinzony

Švýcarská prokuratura obžalovala z praní špinavých peněz a dalších finančních machinací ve vztahu s významnou energetickou společností z Česka sedm lidí. Podle všeho vedou stopy k Mostecké uhelné společnosti. A obžalovaní měli být uhlobaroni Antonín Koláček, Luboš Měkota, Marek Čmejla, Oldřich Klimecký, Petr Kraus, Jiří Diviš.

Případ už má na stole Federální trestní soud v Bellinzoně.

Stát ztratil vliv nad hnědouhelnou společností v roce 1998.

Švýcarská prokuratura pak o pár let později začala okolnosti privatizace prověřovat. Aktéry transakce podezřívala ze čtyř hospodářských trestných činů, včetně padělání dokumentů či praní špinavých peněž.

"Manažeři k převzetí použili majetek samotné přebírané společnosti. Podle našich předpokladů způsobily tyto operace finanční ztráty jak přebírané společnosti, tak České republice," stálo ve sdělení švýcarské generální prokuratury.

Podle vyšetřovatelů bylo v rámci vyšetřování zablokováno kolem 600 milionů švýcarských franků (téměř 12,2 miliardy korun).

Už tehdy bylo vyšetřováno šest českých občanů, z nichž dva mají rovněž švýcarské občanství, a jeden Belgičan.

 

Právě se děje

Další zprávy