Když premiér Andrej Babiš a ministr vnitra Jan Hamáček 17. dubna informovali o angažmá ruské vojenské rozvědky ve výbuchu muničních skladů ve Vrběticích roku 2014, Hamáček avizoval ostrou reakci. Coby tehdejší šéf diplomacie rozhodl o vyhoštění 18 zpravodajců působících na ruské ambasádě v Praze. Příslušníci vojenské rozvědky GRU a civilní rozvědky SVR opustili zemi o dva dny později.
Ruská odpověď byla ještě razantnější. Z českého velvyslanectví v Moskvě se muselo stáhnout 20 diplomatů, na odchod z Ruska dostali jediný den. Diplomatickou přestřelku uzavřel nově nastoupivší ministr zahraničí Jakub Kulhánek. Rusku dal ultimátum. Buď nechá české velvyslanectví znovu naplnit, nebo ruská ambasáda v Praze přijde o dalších více než 60 lidí. Ruská strana nereagovala.
"Byl zastropován počet pracovníků na ruském velvyslanectví v Praze tak, že zde od 1. června bude působit sedm diplomatů a 25 členů administrativního a technického personálu. Dojde tak ke srovnání počtu s počtem pracovníků na naší ambasádě v Moskvě," ohlásil proto uplynulé pondělí ministr Kulhánek. Poslední skupina z více než 60 zaměstnanců ruské ambasády zamířila domů právě poslední květnový den.
V Česku si Rusko podrželo zkušeného diplomata
Jak ale zjistilo Aktuálně.cz, Česko neopustili všichni diplomaté stažení z ruské ambasády. Dva z nich na Letišti Václava Havla do speciálu nenastoupili. Rusko je poslalo na konzulát v Karlových Varech. Alexej Ksenofontov tam nově působí coby vicekonzul. Platí za jednoho z nejzkušenějších ruských diplomatů v Česku, na velvyslanectví pracoval jako atašé. Na konzulát se s ním přesunula manželka. Oficiální funkci tam nevykonává, držitelkou diplomatického pasu však je.
"Přesun dvou zaměstnanců z velvyslanectví v Praze na konzulát v Karlových Varech pro nás nepředstavuje problém, protože došlo pouze k vystřídání a dva jiní pracovníci odjeli," řekl Aktuálně.cz Jakub Augusta z tiskového odboru ministerstva zahraničí. "Počet zaměstnanců na ruském konzulátu v Karlových Varech zůstal nezměněn, je stanoven na čtyři diplomaty a šest administrativně technických pracovníků," dodal.
Podle diplomatické listiny, jež uvádí zástupce všech diplomatických misí v České republice a kterou Aktuálně.cz prostudovalo, měl však konzulát dosud tři diplomaty. Přesunem Ksenofontova zastoupení v Karlových Varech získalo diplomatické místo navíc. Funkce vicekonzula je tam nová. Rusko má ještě konzulát v Brně. Jeho počty se nezměnily, působí tam čtyři diplomaté a čtyři administrativně-techničtí pracovníci.
Do odchodu Rusů česká strana nemluvila
Poslední manévry kolem ruské ambasády v Praze mají jinou povahu, než měl dubnový Hamáčkův zásah. Tehdy šlo o vyhoštění, kdy Česko výslovně označilo konkrétní osoby coby nežádoucí. "Skupina pracovníků, kteří na konci května opustili ruskou ambasádu v Praze, nebyla vyhoštěna. V tomto případě tedy už do celé věci Česká republika blíže nezasahovala," vysvětlil mluvčí Augusta.
Kdo opustí ruskou ambasádu po nařízení ministra Kulhánka o srovnání počtu diplomatů na obou velvyslanectvích, bylo na ruské straně. Proto Rusko mohlo dva lidi s diplomatickými pasy "jen" přidělit na konzulát v Karlových Varech. Kulhánkův krok na rozdíl od vypovězení vychází z jiného článku Vídeňské úmluvy, která upravuje diplomatické styky jednotlivých zemí.
"Není-li zvláštní dohody o počtu členů personálu mise, může přijímající stát požadovat, aby počet personálu mise byl udržován v hranicích, které on považuje za rozumné a obvyklé, se zřetelem k okolnostem a podmínkám v přijímajícím státě a k potřebám příslušné mise," zní Kulhánkem uplatněný článek úmluvy. Díky tomu mají obě země po roce 1989 poprvé vyrovnaný počet pracovníků na ambasádách.
Jak to bylo s počtem zaměstnanců na ruské ambasádě
Před zveřejněním informací o ruském útoku ve Vrběticích působilo na ruské ambasádě v Praze 112 pracovníků, z nich bylo 41 diplomatů a zbytek byl administrativně-technický personál.
Po rozhodnutí o vyhoštění zůstalo po 19. dubnu na velvyslanectví 27 diplomatů a 67 pracovníků administrativně- technického personálu. Od 1. června po nařízení ministra zahraničí Jakuba Kulhánka na velvyslanectví pracuje 32 lidí, sedm z nich jsou diplomaté.
Aktuální diplomatická mise na ruské ambasádě v Praze vypadá následovně:
Alexandr Zmejevskij, velvyslanec
Feodosij Vladiševski, právní poradce
Nikolaj Brijakin, první tajemník
Veronika Basová (bez funkce, držitelka diplomatického pasu)
Stanislav Agejev, druhý tajemník
Marija Semjonovová, druhá tajemnice
Dmitrij Kočetkov, atašé pro administrativní záležitosti
Alexandra Kočetkovová (bez funkce, držitelka diplomatického pasu)
Sergej Kočin, atašé pro politické záležitosti
Julia Kočinová (bez funkce, držitelka diplomatického pasu)
Takzvané zastropování se nepovažuje za nepřátelský akt, navíc je efektivnější než vyhoštění. Výslovně určuje počet diplomatických pozic, zatímco vypovězeného diplomata může vysílací země nahradit novým. "Není smyslem stanovením maximálního počtu míst nikoho trestat. Zároveň tento postup stanoví dlouhodobě maximální počet pracovníků na ruském velvyslanectví v Praze," uvedlo k tomu ministerstvo zahraničí.
Z nejpočetnější ambasády standardní
Jak přitom roky upozorňovala Bezpečnostní informační služba, ruské velvyslanectví v Praze sloužilo jako základna pro zpravodajské operace. Ostatně tomu odpovídá i 18 špionů vyhoštěných vicepremiérem Hamáčkem. Předchozí léta počet zaměstnanců na ruské ambasádě překračoval 120. Bylo to zdaleka nejobsazenější velvyslanectví v České republice.
"Ruská federace používá tenhle sovětský systém krytí nelegálních aktivit svých zpravodajců běžně všude ve světě. My nejsme tak důležití, aby tu měli desítky zpravodajců jen kvůli České republice. Už od dob studené války byla největší ruská rezidentura v Evropě ve Vídni, Praha byla když ne druhá, tak velmi důležitá," popsal už dříve pro Aktuálně.cz dlouholetou praxi Rusů bývalý náměstek civilní rozvědky Jan Paďourek.
Od začátku česko-ruské krize kvůli odhalení angažmá GRU v útoku ve Vrběticích, při kterém zahynuli dva lidé, opustilo Českou republiku 123 Rusů na diplomatické misi. Ministerstvo zahraničí jim vydalo výjezdní příkaz. "Z toho bylo třicet držitelů diplomatických pasů a 93 bylo držitelem služebních pasů," podotkl k tomu ministr Kulhánek.