Česko bylo nejchladnější z Evropy. Už ale začíná změna

ČTK Dagmar Honsová, Meteopress, ČTK
4. 7. 2011 7:50
Záplavy o víkendu nepřišly. "Vodu vsákla půda," libují si vodohospodáři
Záplavy ve Štípě u Zlína
Záplavy ve Štípě u Zlína | Foto: HZS Zlínského kraje

Česká republika - V České republice a na Slovensku je momentálně nejchladnější počasí z celé Evropy. 

Chladné a vlhké proudění, které přineslo do českých krajů silný déšť, nechalo nedělní odpolední teploty vystoupat většinou jen do 12 stupňů. Pocitovou teplotu navíc snižoval až o 2 stupně Celsia čerstvý vítr.

V dalších zemích střední Evropy jsou to odpolední maxima na 23 °C, ve Francii na 30 °C, ve Velké Británii a v Norsku do 23 °C, ve Finsku a Švédsku až na 27 °C, v evropské části Ruska a na jihu Evropy nejčastěji mezi 25 až 30 °C.

Už od pondělka by se však mělo počasí obracet a v novém týdnu se bude postupně oteplovat.

Teploty vystoupí až k létu

Pondělní ráno bylo proti víkendovým, kdy na vrcholcích hor klesala teplota vzduchu jen k 3,5 °C, s teplotami mezi 15 až 11 °C teplejší. Odpolední teploty se při zatažené až oblačné obloze zastaví v intervalu 17 až 21 °C.

Předpověď počasí
Autor fotografie: Aktuálně.cz

Na severu a severovýchodě území očekáváme zpočátku dne ještě místy vydatné srážky. V úterý bude převážně oblačno, místy přeháňky, ojediněle bouřky. Noční teploty klesnou na 14 až 10 °C, odpolední vystoupí na 19 až 23 °C.

Ve středu a ve čtvrtek bude polojasno až oblačno, ojediněle přeháňky nebo bouřky. Noční teploty klesnou na 16 až 11 °C, denní se budou pohybovat kolem 25 °C.

Konec týdne přinese další ubývání oblačnosti a další oteplování, momentálně meteorologové hovoří až o teplotách kolem třiceti stupňů.

Povodně nepřicházejí

Meteorologové v neděli po dvou dnech výstražných informací varujících před rozvodněnými toky poněkud opravili předpověď.

Řeky a potoky měly navzdory deštivému počasí zůstat v korytech, i když v neděli večer už na Moravě na některých místech vyhlásili první či druhé stupně povodňové aktivity.

"V sobotu to vypadalo, že se hladiny zvednou více, ale dnes modely, které počítají průtoky, zjistily, že situace zřejmě tak dramatická nebude, řekl ČTK meteorolog Jan Šrámek.

Pro Liberecký kraj přesto platí až do pondělní půlnoci stav povodňové pohotovosti a varování před velmi silnými dešti. Pro Ústecký kraj platí výstraha o stupeň nižší - povodňová bdělost.

Proč ta změna

Podle meteoroložky Meteopressu Dagmar Honsové numerické modely původně v pátek předpovídaly vydatné srážky na severu a severovýchodě území už během sobotního odpoledne a zejména pak na noc na neděli.

V maximech předpokládaly srážkové úhrny za 24 hodin na návětrných stranách hor i přes 100 mm.  Za posledních 24 hodin byly zaznamenány nejvyšší srážkové úhrny na Liberecku, kde v horských oblastech spadlo od 20 do 30 mm, na Ústecku a Královéhradecku napršelo do 15 mm.

Další aktualizace modelů pak ukázaly, že vydatné srážky se budou na severu a východě vyskytovat během neděle a noci na pondělí a ustávat budou v pondělí.

Vydatné srážkové úhrny se tak rozloží do delšího časového období a případné vzestupy vodních toků nebudou tak výrazné.

Stavy vody na všech tocích se vrátily k normálu a vodohospodáři si pochvalují, že většina srážek se vsákla do půdy.

Pršet však bude  

Zmírnění původních varování nic nemění na tom, že na severu republiky, zejména na území Libereckého kraje, vydatně pršelo. 

Během nedělního dopoledne se srážky vyskytovaly na většině území, na severu se hodinové srážkové úhrny pohybovaly až na 3 mm.

Vydatný déšť postihne také kraj Karlovarský, Pardubický, Královéhradecký, Ústecký, řeky by tam měly stoupnout jen na první stupeň povodňové aktivity.

Na varování preventivně reagovaly některé obce v Libereckém kraji, který loni postihla silná povodeň. Například v Dětřichově na Liberecku už preventivně pytli s pískem utěsnili vchod obchodu se smíšeným zbožím. Také další obce se v noci na pondělí chystaly stoupající vodu hlídat

 

Právě se děje

Další zprávy