Na Liberecku nevěří předpovědi, hlídkovat budou do rána

Martina Machová Martina Machová
3. 7. 2011 14:45
Obce, přes něž se loni přehnala povodeň, navzdory předpovědi s obavou sledují silný déšť
Momentka z loňských povodní v Libereckém kraji
Momentka z loňských povodní v Libereckém kraji | Foto: Ludvík Hradilek

Praha, Liberec - Meteorologové sice odvolali výstrahu varující před hrozbou rozvodněných řek , starostové obcí v Libereckém kraji však zůstávají v pohotovosti.  

Přes všechny nové zprávy, že déšť ustane dříve a toky zůstanou v korytech, je neopouštějí obavy, aby nepřízeň počasí přece jen opět neudeřila tak, jako loni v létě.

"Máme připraveno na  tisíc pytlů s pískem, situaci monitorujeme. V pohotovosti je městská policie i krizový štáb," líčí opatření starosta Hrádku nad Nisou Martin Půta s tím, že pohotovost budou ve městě držet až do pondělního rána.

"Kdyby si to meteorologové zase rozmysleli," vysvětluje.

Loni v srpnu zasáhla Liberecko dosud největší povodeň za posledních třicet let. Oblasti, jimž se dosud větší záplavy pravidelně vyhýbali, museli ze dne na den řešit problémy, na které nebyli zvyklí a někde ani dostatečně připravení.

Co říkala předpověď
Autor fotografie: Marek Danč

Co říkala předpověď

  • Podle meteoroložky Meteopressu Dagmar Honsové numerické modely původně v pátek předpovídaly vydatné srážky na severu a severovýchodě území už během sobotního odpoledne a zejména pak na noc na neděli.
  • V maximech předpokládaly srážkové úhrny za 24 hodin na návětrných stranách hor i přes 100 mm.  Za posledních 24 hodin byly zaznamenány nejvyšší srážkové úhrny na Liberecku, kde v horských oblastech spadlo od 20 do 30 mm, na Ústecku a Královéhradecku napršelo do 15 mm.
  • Další aktualizace modelů pak ukázaly, že vydatné srážky se budou na severu a východě vyskytovat během neděle a noci na pondělí a ustávat budou v pondělí.
  • Vydatné srážkové úhrny se tak rozloží do delšího časového období a případné vzestupy vodních toků nebudou tak výrazné.

Chrastava nezapomíná

Obdobně jako v Hrádku se k momentální situaci postavili i v Chrastavě, jedné z nejvíce postižených obcí loňského léta.

Velká voda tu v roce 2010 strhla veškeré mosty a několik budov. Řeka tehdy tekla přímo centrem města, hladina zde přesahovala téměř dva metry.

"V současnosti hladina kolísá kolem 1. povodňového stupně. Upozornili jsme obyvatelstvo, držíme pohotovost, v terénu je městská policie, která monitoruje, jestli se situace nemění," popisuje starosta Chrastavy Michal Canov.

I v tomto městě jsou připraveny pytle s pískem, radnice pro jistotu zabezpečila i mosty, které jsou od loňských povodní buď stále provizorní či právě ve výstavbě.

Písek připraven

Oslovení starostové na Liberecku se shodují, že oproti loňskému roku obyvatelům tehdy zaplavených měst a vesnic hraje do karet předešlé sucho a vypuštěné přehrady, které stíhají vodu ze silného deště zadržovat.

"V nejohroženějších místech jsme ještě v sobotu postavili provizorní hráze z pytlů. Sledujeme hladinu i předpovědní mapy, zatím to na povodeň nevypadá," hlásí Stanislav Šťastný, starosta Dětřichova.

Tato obec nedaleko Frýdlantu loni rovněž utrpěla značné ztráty a právě odtud byla hlášena první oběť loňských povodní.

Heřmanice: Zatím klid

V pohotovosti zůstává po zmírnění výstrahy i v Heřmanicích. Zde zůstali loni lidé bez pomoci téměř dva dny.

"Obvolal jsem stavební firmy, aby odstranily z mostů vše, co by mohlo uplavat nebo bránit průtoku vody, povodňová komise je v pohotovosti," informuje tamní starosta Vladimír Stříbrný. I zde totiž velká voda bořila vše, co jí přišlo do cesty a ves v současnosti buduje novou infrastrukturu.

Podle něj se ovšem současný stav nedá s loňským rokem jakkoli srovnávat. "Média to příliš dramatizovala a lidé začali panikařit," komentuje dění kolem vody. "Varování ovšem nebereme na lehkou váhu," dodal s ohledem na loňské záplavy.

 

Právě se děje

Další zprávy