Praha - Veřejnost a politici dostali poprvé do rukou důkaz podložený exaktními daty, že zdejší sociální systém jde proti zájmům rodin a dětí.
Analýza odborníků ministerstva vnitra přinesla mimo jiné údaj, že průměrná doba, po kterou děti zůstávají v dětských domovech, činí 14,5 roku. To znamená, že drtivá většina těch, které úřady odeberou rodičům, stráví v ústavu celé dětství a k rodičům se už nevrátí.
Co tento fakt pro další život znamená, už bylo zveřejněno: 51 procent dětí, které státní ústavní péči opustí, se dostane do potíží se zákonem.
Analýza současně boří mýtus, že v ústavech končí sirotci či děti týrané. Většinou jde totiž o děti, které úřady odebírají rodinám v těžké sociální a ekonomické situaci.
- Čtěte více ZDE: Děti v ústavech? Žádní sirotci, ale úřední verdikt
Počet dětí, které jsou odebírány, rok od roku stoupá. Česko je v Evropě zemí, kde žije nejvíc dětí v ústavních zařízeních.
"Je to skandál," shrnuje závěry analýzy její autorka, ředitelka odboru prevence ministerstva vnitra Jitka Gjuričová. "Většina dětí by v ústavu nemusela být, kdyby se pracovalo s rodinami a celý systém nebyl primárně represivní, ale ochraňující."
Podle analýzy jsou na vině především sociální pracovníci a soudy, které jejich rozhodnutí slepě potvrzují.
Čtěte v souvislostech
Deník Aktuálně.cz již dlouho na situaci upozorňuje. Přečtěte si výběr z našich článků:
Česko v čele Evropy. Bere děti z rodin
Online: Děti jsou odebírány neprávem
Maxová: Už žádné peníze ústavům, dám je rodinám
Ombudsman v kauze Kuřim: Sociálka porušila zákon
Výchova pro kriminál
Analýza ministerstva vnitra, jejíž výsledky byly poprvé publikovány před týdnem, je unikátní nejen kvůli dosud neshromážděným datům, která přináší, ale také kvůli způsobu zpracování. Zachytila totiž osudy všech 17 454 dětí, které v letech 1995-2004 opustily dětský domov či výchovný ústav.
Rodná čísla dětí například porovnala s policejní databází trestných činů. Z toho vzešla šokující informace, že více než polovina dětí, které byly vychovávány státní institucí, začala páchat trestnou činnost.
"Ústavní zařízení jsou jakési laboratoře, které nedokáží děti na běžný život připravit," říká Gjuričová. "Navíc neexistuje dostatečná následná pomoc pro ty, kteří ze zařízení odchází."
Daňoví poplatníci každý rok platí ústavům na jednoho klienta od 190 tisíc do 330 tisíc korun.
Česko hraje prim
Podle analýzy jsou také děti do ústavní péče umisťovány nepromyšleně. Sociální pracovníci nevyužívají nástroje, které mají k pomoci rodině, pracují stereotypně.
Od roku 1999 se počet dětí v institucionální péči neustále zvyšuje. Zatímco ve zmíněném roce žilo v ústavech 6 901 dětí, letos to bylo už 7 600 dětí. Dalších více než patnáct set dětí do tří let pobývá v kojeneckých ústavech (ty nebyly do analýzy zahrnuty).
S počtem dětí do tří let, které byly odebrány rodičům, je Česká republika už léta na špici světových tabulek. Podle průzkumu z roku 2004 připadá v Česku na deset tisíc dětí 60 v kojeneckých ústavech.
Předbíháme tak suverénně Velkou Británii (1 dítě na 10 tisíc), Norsko (2), Polsko (9), ale dokonce i Rumunsko (33) či Bulharsko (50).