Bilance českých ústavů: Vychovávají děti pro kriminál

Veronika Lehovcová Suchá Veronika Lehovcová Suchá
16. 10. 2007 8:52
Vnitro přineslo alarmující čísla
Ústav pro dětské zločince v Boleticích
Ústav pro dětské zločince v Boleticích | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Z více než poloviny dětí, které stráví dětství v ústavu nebo dětském domově, vyrostou lidé, kteří mají problémy se zákonem.

Jedenapadasát procent (8866 dětí) se přitom do konfliktu se zákonem dostalo až poté, co opustilo výchovné zařízení.

U dívek je toto číslo ještě výraznější. Devadesát procent dívek spáchá první trestný čin až po propuštění.

"Toto zjištění jednoznačně vypovídá o tom, že umístění dítěte do institucionální péče v mnoha případech znamená jen jeho detenci a pouhé přerušení sociálně patologického vývoje, který po opuštění ústavu buď dále pokračuje, nebo se díky nevhodným podmínkám, do nichž se vrací, teprve nastartuje," tvrdí ministerstvo.

Fakta:

Trestné činy u dětí z ústavů

 • Nejčastěji páchanou trestnou činností jsou trestné činy majetkové povahy - 85 %.
 • Násilné trestné činnosti se dopustilo 15 % dětí, nejvíce jeden pachatel, který spáchal 139 násilných trestných činů.
 • 21 dětí spáchalo trestný čin vraždy. Nejmladší pachatelé byli ve věku 13 a 16 let.
 • Nejvyššího počtu trestných činů se dopustili pachatelé, kteří spáchali 479, 379, 375.trestných činů.
 • Více než 50 trestných činů spáchalo 360 dětí, z nichž 44 před a během institucionální péče.
 • 81 dětí se dopustilo více než 100 trestných činů, z nich byla uložena ochranná výchova 14 chovancům (1 dívce), 4 chovancům byla přeměněna ústavní výchova ve výchovu ochrannou. Před odchodem z institucionální péče nebyla nikomu z nich uložena ochranná výchova!

Problematika dívek

 • Celkový počet dívek, které opustily během deseti let institucionální péči, je 6800.
 • Počet dívek mezi dětmi, které se dopustily trestné činnosti, je 2153.
 • Procentní podíl dívek na pachatelích 21 % - což je dvojnásobek podílu žen na trestné činnosti v běžné populaci.
 • Dívky se dopustily průměrně 3 trestných činů (extrém 131 tr.č.).
 • Před umístěním a během pobytu v institucionální péči se dopustilo trestné činnosti 214 dívek (10 %).
 • Trestné činnosti až po skončení institucionální péče se dopustilo 1924 (90 %) dívek

Přesto dětí, které v Česku vyrůstají mimo rodinu, stále přibývá, narozdíl třeba od sousedního Německa.

Zpráva pro vládu

Taková fakta plynou z průzkumu, který udělalo ministerstvo vnitra. Jeho pracovníci sledovali osudy 17 454 dospělých i dětí, kteří opustili nějakou ze státních výchovných institucí.

"V roce 1999 bylo v České republice umístěno v 185 zařízeních 6901 dětí, v roce 2005 to bylo 7300 dětí a v roce 2007 již je ve 225 zařízeních umístěno 7600 dětí," píše se mimo jiné ve zprávě nazvané Hodnocení systému péče o ohrožené děti, kterou dnes ministerstvo předložilo vládě. Zmíněný průzkum byl její součástí.

Kdo za to může

Ministertsvo kritizuje chování soudů i sociálních pracovníků.

"Formální přístup k rozhodování ze strany některých soudců o umístění dítěte v ústavu bez toho, že by měli představu o dítěti i o zařízení, kam jej svým rozhodnutím posílají, vede ke zbytečným průtahům a ke zbytečně dlouhému pobytu dítěte v institucionální péči," tvrdí ministerští odborníci.

Sociálních pracovníků je podle zprávy mnohem méně, než by bylo potřeba. Ti, kteří tuto funkci plní, nevyužívají možností, které jim zákony dávají. Nesnaží se situaci citlivě řešit a upadají do úřednických stereotypů.

"Důsledkem tohoto stavu je nemožnost zajištění systémové práce v prevenci selhání rodiny, nepromyšlené umísťování dětí do ústavní péče (někdy předčasné, někdy pozdní), absence práce s rodinou po odejmutí dítěte v rámci její revitalizace ve jménu vytvoření možnosti rychlého návratu dítěte z ústavu zpět do původní rodiny," píše ministerská zpráva.

 

Právě se děje

před 58 minutami

Junior Lamparter předčil na MS dospělé sdruženáře, Vytrval byl 22.

Rakušan Johannes Lamparter udržel vedení po skoku a stal se sdruženářským mistrem světa na velkém můstku. Devatenáctiletý Rakušan mezi dospělými triumfoval jen tři týdny po té, co získal juniorský světový titul. Nejlepším českým reprezentantem byl tentokrát Jan Vytrval, který obsadil 22. místo, což je jeho nejlepší umístění na vrcholné akci.

před 1 hodinou

Štafeta běžkyň na lyžích byla na MS osmá, vyhrály Norky

České běžkyně na lyžích zajely na mistrovství světa nejlepší štafetu od Sappora 2007. Čtveřice Kateřina Razýmová, Petra Nováková, Kateřina Janatová a Petra Hynčicová skončila v Oberstdorfu osmá. Na světový trůn se v závodě na 4×5 kilometrů vrátily Norky, tentokrát ve složení Tiril Udnes Wengová, Heidi Wengová, Therese Johaugová a Helene Marie Fossesholmová. Naopak selhaly obhájkyně titulu Švédky, které obsadily až šesté místo.

Štafetu skvěle rozjela Razýmová, která po prvním klasickém úseku předala na prvním místě. Nováková se snažila udržet Norky Heidi Wengové a Rusky Julie Stupakové, ale v závěru prvního dvouapůlkilometrového okruhu odpadla a v tom druhém jí došly síly. Propadla se na osmé místo. O další příčku pak klesla Janatová, ale finišmanka Hynčicová dostala Češky na osmé místo před Kanadu. V elitní desítce byly na MS Češky naposledy před čtrnácti lety, kdy ještě s Kateřinou Neumannovou obsadily pátou příčku.

Další zprávy