Češi vyjadřují podporu teplickým prvňáčkům, které lidé posílali do plynu. Vybrali už stovky tisíc

Jan Menšík Marek Pokorný Jan Menšík, Marek Pokorný
21. 11. 2017 20:03
Když základní škola v Plynárenské ulici v Teplicích zveřejnila třídní fotografii prvňáčků s cizím původem, čelily děti rasistickým útokům na Facebooku. Někteří lidé výroky uživatelů odsoudili a jako vyjádření podpory uspořádali finanční sbírky
Screenshot facebookové stránky Neklan, která fotografii sdílela s nenávistnými komentáři.
Screenshot facebookové stránky Neklan, která fotografii sdílela s nenávistnými komentáři. | Foto: HateFree

Teplice - Nečekané vyústění má rasistické vyhrožování uživatelů sociálních sítí na adresu čerstvých školáků z Teplic, které posílali do plynu či jim hrozili granáty. Tisíce lidí začaly prvňáčkům vyslovovat podporu a někteří i posílat peníze. Těch se sešlo již více než půl milionu korun.

Hlavní zásluhu na tom má podnikatel Patrick Zandl, který na Facebooku vyzval své přátele, aby teplické prvňáky podpořili. "Je čas si to říct na rovinu. Když vidíme zlo a mlčíme, jsme sami součást zla. Udělat jen to málo jako říct "je hnus navážet se do dětí, natož jim přát plyn" snad nevyžaduje velkou osobní oběť," napsal a dal k dispozici svůj nevyužívaný bankovní účet s tím, že komunikaci se školou pak zařídí sám.

"Chtěl jsem jim jednoduše vyjádřit podporu a ukázat, že tu jsou lidé, kteří smýšlí jinak než ti, co na ně útočili.Ty děti chodí do školy a nemůžou za to, co se jim připisuje. Nevidím důvod, proč se do nich musí někdo navážet," popsal pro Aktuálně.cz Patrik Zandl.

Nejsme rasistická země, ale finančák si ho podá

Výzvu zveřejnil 16. listopadu na svém facebookovém profilu. V době uzávěrky tohoto textu se do sbírky zapojilo téměř tisíc lidí a vybralo se přibližně půl milionu korun. "Doufám, že se ze zájmu lidí dá vyvodit, že nejsme rasistická země. Se školou jsem o mém záměru mluvil, ale částku zatím neví," doplnil Zandl s tím, že si netroufá říci, jaká bude konečná částka, kterou na teplické prvňáčky vybere. Sbírku plánuje ukončit k začátku prosince.

Sbírka však Zandlovi přinese zřejmě problémy. Protože si svoji akci nezaregistroval jako sbírku a navíc s dárci nesepsal smlouvy, tak by se na vybrané peníze mělo podle finančního úřadu pohlížet jako na jeho vlastní příjem, který by měl zdanit. A to nehledě na to, že všechny přepošle dál škole.

"Vlastník účtu se stává vlastníkem přijatých finančních prostředků. V takovém případě se pro něho v případě obdržení prostředků jedná o bezúplatný příjem, který je obecně předmětem daně z příjmů fyzických osob jako ostatní příjem," uvedla mluvčí Generální finančního ředitelství Gabriela Štěpanyová.

Již když výzvu zveřejňoval, přitom Zandl tušil, že se svou pomocí může mít problémy. "Není to sbírka podle zákona, jak vidíte. Je na ní formálně špatně úplně všechno, ačkoliv je to sbírka mezi mými přáteli na Facebooku. Ale jestli mě soud odsoudí a já půjdu sedět za to, že jsem vybral peníze pro děti, bude mi líp ve vězení, než na takovéhle svobodě. Daňař říká, že největší problémy mi uděláte, když těch peněz pošlete fakt hodně, takže jestli se mi chcete pomstít, pošlete mega a finančák si mě podá," uvedl.

Podobné problémy by neměla mít Romea, která se také rozhodla teplickým dětem přispět. Ta totiž pořádá klasickou sbírku.

Romský fond vybral 230 tisíc korun

Ve své kampani 'Oni je do plynu, my je do škol!' vybrala na podporu romského stipendijního programu již přes 230 tisíc korun. Do sbírky již přispělo 310 lidí a polovinu získané sumy věnuje Romea právě malým školákům, kteří jsou na fotografii teplické základní školy v Plynárenské ulici a jsou převážně romského, vietnamského či arabského původu.

"Peníze chceme použít především pro naše prvňáky a pro žáky devátých ročníků. Zbývající peníze věnujeme všem ostatním dětem bez rozdílu věku, rasy, národnosti, pohlaví. Všechny děti budou mít z této sbírky užitek a určitě i velkou radost," řekla serveru Romea ředitelka školy Marcela Prokůpková.

Nenávistné komentáře ostře odsoudil poslanec za hnutí ANO Jaroslav Bžoch, který v minulosti navštěvoval stejnou školu. "Je šílené, že někdo napíše tak nenávistné věci. Nejhorší je, že se to týká malých dětí, které nemají nic společného s tím, co tady prohlašují některé politické strany. Nerozumí tomu, co se kolem nich děje," řekl již dříve v rozhovoru pro Aktuálně.cz Bžoch. Za děti a školu se postavila i ombudsmanka Anna Šabatová nebo hudebník Michael Kocáb.

Třídní fotografii původně zveřejnil Teplický deník v rámci svého seriálu "Moje první školní tablo". Jména žáků, která byla u fotografie původně, později deník odstranil. Snímek následně sdílela nacionalistická facebooková stránka Neklan a právě na této stránce začali lidé děti urážet a rasisticky napadat. Někteří uživatelé začali děti označovat například za malé sebevražedné atentátníky a posílali je do plynu.

 

Právě se děje

Další zprávy