"Vážíme si české solidarity," vzkazují nadace, které vybraly již 140 milionů korun

Pavel Švec Petr Spáčil Pavel Švec, Petr Spáčil
Aktualizováno 25. 2. 2022 16:36
Humanitární organizace po čtvrtečním ruském útoku vyhlásily sbírky na pomoc Ukrajině, kam přispěly firmy i drobní dárci. Pět organizací, které Aktuálně.cz oslovilo, vybralo 138 milionů korun. A tato částka stále roste. Peníze většinou poslouží přímo na Ukrajině, kde z nich nakoupí potraviny nebo zdravotnický materiál. Část peněz organizace využijí na pomoc ukrajinským uprchlíkům v okolních zemích.
Ženy s dětmi utíkají přes ukrajinsko-slovenský přechod na západ.
Ženy s dětmi utíkají přes ukrajinsko-slovenský přechod na západ. | Foto: Reuters

Humanitární organizace Člověk v tísni vybrala přes 116 milionů korun. Pomohou převážně přímo na Ukrajině, ale také v okolních zemích ukrajinským uprchlíkům. "Vyslali jsme průzkumné týmy do Moldavska, Rumunska a na Slovensko. Ty zmapují, kde a jak je potřeba pomoci lidem prchajícím před válkou," upřesnil mediální koordinátor pro Ukrajinu Člověka v tísni Petr Štefan. Dodal, že přímo na Ukrajině teď nemohou jejich týmy kvůli bojům a nebezpečí pomáhat.

"Češi jsou štědří a velmi solidární. Situace na Ukrajině je zasahuje z vícero ohledů a chtějí oběti konfliktu podpořit," doplnila za organizaci Tereza Kurovská. Milionové dary posílají české firmy, přidávají se i drobní dárci.

Kde a jak lze přispět na pomoc Ukrajině

Rozcestníky pomoci (nabízím / poptávám):

Web ministerstva vnitra Naši Ukrajinci • Pomáhej Ukrajině • Stojíme za Ukrajinou

Peněžní dary:

Nadace Via / Darujme.cz • Člověk v tísni • Český červený kříž • Paměť národa / Post Bellum • UNICEF • Charita ČR • ADRA • Sbírka ukrajinské ambasády

Přímá pomoc lidem z Ukrajiny:

Ubytování pro ukrajinské rodiny • Portál ubytování pro uprchlíky • Nabídka ubytování • Doprava z hranic

Český Červený kříž vybral více než 2,7 milionu korun, které využije na nákup zdravotnického materiálu pro týmy sesterské organizace na Ukrajině. Červený kříž se připravuje rovněž na pomoc ukrajinským uprchlíkům v Česku. Charita ČR pak kolem pátečního poledne hlásila dary ve výši pěti milionů.

Nadace Via, která provozuje dárcovský portál Darujme.cz, má přislíbeno přes 16 milionů korun, další dva miliony už má. Přes tento portál lidé darovali různým organizacím na pomoc lidem na Ukrajině i uprchlíkům přes 33 milionů korun.

Nadace ADRA na svých účtech na pomoc Ukrajině měla v pátek dopoledne více než 1,7 milionu korun a přislíbený další pětimilionový dar. První peníze pomohly již ve čtvrtek při evakuaci a zajištění základních potřeb vysídlených obyvatel, tedy například na zajištění potravin.

"Téměř 2,5 milionu lidí se již nyní potýká s nedostatkem vody a hygienických prostředků. Nevyhovující podmínky panují ve zdravotnických a sociálních zařízeních, školách, sirotčincích a v nespočtu domácností. V některých městech bylo kvůli ostřelování zcela přerušeno zásobování vodou, na místě jsou tak potřeba cisterny," popsali pracovníci humanitární organizace ADRA.

"Budeme vděčni i za pomoc a solidaritu lidí, když tato fáze pomoci bude aktuální," sdělila mluvčí nadace Renata Chlebková. "Vážíme si solidarity napříč firmami - zaměstnanecké sbírky plánuje Plzeňský Prazdroj, nyní běží i podpora na portále Slevomat pomáhá," doplňuje Chlebková.

Česká pobočka nadnárodní organizace UNICEF mělo v pátek před polednem ve sbírce více než půl milionu korun. "Hluboce si vážíme toho, že lidé v Česku dokážou i na dálku soucítit se všemi, které válka zasáhla. Největší cenu za rozhodnutí dospělých platí na Ukrajině nevinné děti," řekla pro Aktuálně.cz mluvčí organizace Lenka Čtvrtečková.

Na Ukrajině podporuje zejména přístup k pitné vodě, psychologickou podporu pro děti, nebo zajišťuje jejich možnost se vzdělávat. "Humanitární pomoci je v zemi stále zapotřebí, protože dopady ozbrojeného konfliktu ohrožují stále více dětí," dodala Čtvrtečková.

Podvodné sbírky

Na druhou stranu: analytici společnosti ESET již zachytili první podvodné výzvy k dobročinným finančním darům ve prospěch lidí postižených válečným konfliktem na Ukrajině. Zatím jsou v angličtině, ale experti předpokládají, že by se mohly velice brzy začít šířit i v české mutaci.

"Je bohužel pravidlem, že velice brzy podobné situace začnou využívat podvodníci po celém světě, kteří vytváří důvěryhodnější výzvy ke sbírkám, které mohou i českou veřejnost ovlivnit. Snaha pomoci je absolutně žádoucí, avšak uživatel musí věnovat úsilí, aby si ověřil, že se jedná o legitimní účet. Tím spíše, že se brzy setkáme s kvalitnějšími podvody," varuje Michal Cebák, bezpečnostní analytik společnosti ESET.

 

Právě se děje

Další zprávy