Červíček: Kraj řídí alibisté, musím mít přehled o každém milionu. Politik má být koučem lidí a věcí

Martin Ťopek Martin Ťopek
29. 9. 2016 20:01
Hejtmanem Královéhradeckého kraje se chce stát bývalý policejní prezident Martin Červíček. Od dubna proto objíždí kraj a podle svých slov porovnává svoje názory s ostatními lidmi. "Nenazval bych to volební kampaní, ale obdobím, kdy chci o Královéhradeckém kraji vědět co nejvíc," říká brigádní generál ve výslužbě Červíček. Ten kvůli kandidatuře letos na jaře opustil policii a otevřeně se přihlásil k ODS. Nynější vedení kraje kritizuje. "V současné době tam jsou politici, kteří nehledají řešení, neumějí je prosazovat a nenesou za ně odpovědnost," říká v rozhovoru pro Aktuálně.cz.
Martin Červíček.
Martin Červíček. | Foto: Ludvík Hradilek

Jak vás mám oslovovat? Pane brigádní generále?

Oslovují mě pane Červíčku, ale já jsem na svoje 26leté působení u policie pyšný stejně jako na to, že jsem generálem.

Ptám se proto, že jedna z hlavních zásad policisty je apolitičnost. Vy jste odešel od policie a obratem jste se začal hlásit k politické straně ODS. Věří vám lidé, že jste byl apolitický policista?

Celý svůj profesní život poslouchám, že jsem něčí a že na mě má vliv někdo z politiky. Takhle to ale není, to bych totiž nemohl fungovat na manažerských postech v policii. Pokud byste na pozicích, jako je policejní prezident nebo policejní ředitel, nebyl zcela mimo politický vliv, tak vám to veřejnost, média ale i politici dají okamžitě sežrat. V momentě, kdy jsem se rozhodl odejít od policie a vstoupit do veřejného života, mi naopak přišlo férové říct: teď už nejsem policista a chci se veřejně angažovat v politické straně.

Sledoval jsem vaše předvolební debaty a čekal bych, že vaším hlavním tématem bude bezpečnost...

Zcela záměrně nezačínám žádnou debatu tématem bezpečnosti. Je mi jasné, co by následovalo: "Podívejte se, on neumí mluvit o ničem jiném..."  Kraj má spoustu problémů, které se bezpečnosti týkají a které musí řešit, a pokud se mě na ně někdo zeptá, tak odpovídám. Měl bych ale ukázat veřejnosti, že jsem schopen najít řešení i v jiných oblastech, například v dopravě, financích nebo ve zdravotnictví, a nést za ně odpovědnost.

Říkáte, že objíždíte kraj a připravujete se na vstup do veřejného života, čím se nyní živíte?

Od dubna nedělám nic jiného, než že jezdím po obcích, jednám s představiteli samospráv a snažím se konfrontovat svoje znalosti se zkušenostmi lidí, co tady žijí. Nenazval bych to kampaní, ale obdobím, kdy chci o Královéhradeckém kraji zjistit co nejvíc, třeba i od zdravotnického personálu. Myslím, že pak člověk vidí věci úplně jinak než mí konkurenti, kteří jsou léta svázaní s politikou. Jinak jako bývalý policista prozatím žiju se svých úspor a výsluhového příspěvku.

Co budete dělat, když ve volbách neuspějete?

Trochu už jsem o tom přemýšlel. Vzhledem k tomu, jak jsem poznal fungování policie a státu, si umím představit, že bych svoje zkušenosti předával další generaci. Láká mě tedy třeba školství, ale zatím to nemám definitivně vyřešené.

Na předvolebních setkáních říkáte, že kraj potřebuje lepší vedení, které dokáže definovat problémy a nést odpovědnost za jejich řešení. Znamená to, že kraj takové vedení nemá?

V současné době tam jsou politici, kteří nehledají řešení, neumějí je prosazovat a nenesou za ně odpovědnost. Politici musejí být osobnosti, kteří si svoje věci odpracují, a ne že se budou za něco schovávat, to nazývám politický alibismus.

To ale není jen v Královéhradeckém kraji, to je zcela běžný styl i v ostatních krajích.

Já si vůbec nedokážu představit, že bych takto fungoval jako policejní prezident. Tam odpovídáte za to, že si lidé pod vámi plní povinnosti, že vyřešíte to, co vám umožní rozpočet. Také jsem měl k ruce svého náměstka, ale neumím si představit, že bych neměl přehled o každém milionu, který šel na platy nebo investice. Přístup v politice musí být stejný. Nemůžete si ve vrcholné funkci myslet, že to nějak dopadne, musíte si to odřídit.

Když se stanete hejtmanem, vymění se nějací náměstci, úředníci však zůstanou. Jak dokážete potom změnit celý systém?

Změna začíná od klíčových lidí. Ti mají nejvíce možností: jednak vytvářejí atmosféru, mohou přesvědčovat lidi, že je třeba dělat věci jiným způsobem. Ale to vše znamená, že nebudete vnímat věci jen z papíru. Jako politik musíte mentorovat, dozorovat, být kouč lidí a věcí kolem vás. To to je největší změna, která je potřeba u politiků.

S tím už šlo do politiky hodně lidí. Málokdo však uspěl.

O.K., ale bavíte se s člověkem, který už takovou zkušenost získal. Já nevstupuji do politiky kvůli moci nebo penězům, to jsem mohl být ještě léta u policie. Chtěl jsem být angažovaný v regionu, chtěl jsem některé věci změnit a to byl jeden z důvodů, proč jsem odešel od policie.

Co když ve volbách nezvítězíte, ale přesto uspějete. Vzal byste i místo náměstka hejtmana?

Nemám to tak spojené, mohu klidně skončit v opozici. A mohu dělat i náměstka, pokud s hejtmanem a ostatními lidmi dáme dohromady koalici s cílem dělat věci tak, aby byl na konci nějaký výsledek. Podstatná bude ochota se domluvit a připravenost spolupracovat.

K ODS jste se přihlásil v době, kdy sbírá nejhorší volební výsledky. Nenapadlo vás jít k jiné straně, která má téměř jisté volební úspěchy a přibírá do svých řad kdekoho?

Jsem pravicový člověk, jsem pro co nejmenší zásahy státu do života lidí. Nechtěl jsem být nestraník a nechtěl jsem být ve straně, která má jiné přesvědčení, než mám já.

Ještě je tu jedna možnost: jít do strany, která nemá žádné názory, a prosazovat tam ty svoje.

Ano, mohl jsem možná jít do hnutí, kde bych měl větší naději na úspěch, ale přijde mi poctivější začínat od začátku. Alespoň mě nyní nemůže nikdo obviňovat, že to dělám z prospěchu.

To nemůže. Sledujete volební preference ODS?

Moc ne, těch průzkumů je hodně. Sám ale očekávám nemalou podporu ODS, pocitově bych za velmi dobrý výsledek považoval zisk 15 procent.

Zajímáte se o dění v policii? Co říkáte na vývoj kolem sloučení dvou speciálních útvarů do Národní centrály, politické tahanice kolem něj, případně kauzu Roberta Šlachty, který kvůli tomu opustil Útvar pro odhalování organizovaného zločinu?

To je neuvěřitelný příběh, který velmi poškodil policii. Myslím si, že věci měla být věnována odborná debata, ta mi tam chybí, spousta věcí se podcenila. Za policii odpovídá policejní prezident a ministr vnitra a ti si do toho neměli nechat mluvit. Nemůže si někdo uvnitř policie myslet, že pokud má jiný názor, tak se podle něj bude policie destabilizovat.

Kdyby to skončilo jenom dohadováním uvnitř, tak by ještě mohla pokračovat jakási odborná debata. Místo odborné diskuze ale do ní vstoupili politici, kteří z mého pohledu rozehráli souboj o to, kdo má vliv na policii. Kdyby to byli politici koalice versus opozice, tak bych ještě pochopil, že je to nějaký politický souboj, ale tohle byli dva politici z vlády, o to to je horší.

Často hovoříte také o problémech krajského zdravotnictví. Jeho základem je Fakultní nemocnice v Hradci Králové, ale právě tato nemocnice má docela dobrou pověst.

Já si myslím, že krajské zdravotnictví je ve velmi špatném stavu. Fakultní nemocnice je vrchol pyramidy, navíc ji kraj neřídí. My ale stále nevíme, jaké chceme mít v kraji nemocnice a jakým způsobem se mají v příštích pěti letech vyvíjet. Řeč není o penězích, ale o systému. Osm let nám ubývají lékaři a sestry a my jim osm let nedokážeme říct, že si jejich práce vážíme, a dát jim nějaké jistoty.

Problémy jsou v nemocnici Náchod. Nedaří se ji dostavět, teď tam dokonce policie vyšetřuje některé zakázky. Nemusí mít vaši voliči obavy, že jako náchodský rodák upnete svou pozornost hlavně na rozvoj tohoto regionu?

Chci se věnovat celému regionu a po čtyřech letech si můžeme povědět, zda jsem něco upřednostňoval nebo ne. Samozřejmě, že se budeme muset brzy bavit o tom, zda pokračovat v tendru na dostavbu náchodské nemocnice. Ten má obrovskou pachuť a asi není možné jen tak otevřít obálky s nabídkami. Vedení kraje si musí urychleně sednout a zvážit, co s tím dál.

Strany často nezastávají názory, které by se očekávalo, že budou zastávat, říká autor Volební kalkulačky Jaroslav Bílek.
11:00
Strany často nezastávají názory, které by se očekávalo, že budou zastávat, říká autor Volební kalkulačky Jaroslav Bílek. | Video: Filip Horký

Zjistil jste si, co tam policie vyšetřuje?

Já nemůžu někam zavolat a zjistit si, co se tam děje. To si možná lidé myslí, ale takhle to nefunguje. Podobným spekulacím se musím vždycky smát. Ale je pravda, že jsem šel od policie kvůli tomu, abych v podobných případech nebyl ve střetu zájmů, i když mi zákon nenařizuje, abych okamžitě odešel. Můžete klidně jako policista kandidovat a odejít, až když vás zvolí.

To se ale musíte připravit na veřejné kamenování.

To máte pravdu. Není to lidsky správně, a navíc jsem nechtěl škodit policii v okamžiku, kdy jsem se rozhodl jít do veřejného života.

Ale na svých stránkách na Facebooku máte hlavní fotku v policejní uniformě. 

To mám kvůli heslu Po bitvě je každý generál, já do ní jako generál jdu. Navíc uniforma ke mně coby k brigádnímu generálovi ve výslužbě patří, mohu ji užívat do konce života. Například při slavnostních příležitostech.

 

Právě se děje

Další zprávy