reklama
 
 

Problém české policie? Málo policistů v ulicích, říká Tuhý

9. 3. 2014 6:30
Náměstek policejního prezidenta je jedním z kandidátů na post šéfa české policie.

Praha - Tomáš Tuhý, který byl od začátku března po odchodu Petra Lessyho pověřen řízením policie, je jedním z kandidátů na nového policejního prezidenta.

On sám připouští, že má o tento post zájem. Pokud nakonec uspěje, bude chtít pokračovat v cestě, jakou razil Martin Červíček.

"Myslím si, že za to uplynulé období policie doznala klidnějších změn a začala se cítit v lepší kondici. Pokud bych byl policejním prezidentem, tak bych chtěl v tomto trendu pokračovat," řekl v rozhovoru pro Aktuálně.cz Tuhý.

Aktuálně.cz: Máte jasno, co do doby, než bude vybrán nový policejní prezident, budete muset vyřešit?

Tuhý: Provizorní období, než bude vybrán nový policejní prezident, je z pohledu provozních úkolů definováno slovy - udržet stabilní chod policie. Nebudeme tedy plnit nějaké mimořádné úkoly, budeme vycházet z bezpečnostní situace a například se budeme zaměřovat na běžné ekonomické záležitosti.

Myslím si, že za to uplynulé období policie doznala klidnějších změn a začala se cítit v lepší kondici. Pokud bych byl policejním prezidentem, tak bych chtěl v tomto trendu pokračovat.

A.cz: V souvislostech s děním na Ukrajině, jak se dotýká tato situace české policie?

Policie spolupracuje s odborem azylové a migrační politiky ministerstva vnitra na různých parametrech opatření ohledně možného přesunu ukrajinských občanů do České republiky. Připravujeme také vyslání několika policistů na Ukrajinu, kde budou k dispozici českým diplomatům či občanům.

A.cz: Rozhodnul jste se, zda budete usilovat o post policejního prezidenta?

Jsem kontaktován řadou našich kolegů, kteří by rádi, aby kontinuita kroků, které už začaly před rokem a půl příchodem brigádního generála Červíčka, pokračovala. Myslím si, že za to uplynulé období policie doznala klidnějších změn a začala se cítit v lepší kondici. Pokud bych byl policejním prezidentem, tak bych chtěl v tomto trendu pokračovat.

A.cz: Takže máte už jasno?

Od začátku jsem říkal, že tuto možnost zvažuji. Pokud bude nabídkové řízení vyhlášeno, tak se nejprve seznámím s podmínkami, které určí ministr vnitra. Pokud pro mě budou přijatelné, tak je jedna z variant, že se do nabídkového řízení přihlásím.

A.cz: Co je největším problémem pro současnou policii?

Dlouhodobě jsme usilovali a bojovali o navýšení početních stavů. Bude důležité, aby i v tomto roce došlo k doplnění početních stavů. Naším úkolem je, aby se policisté co nejdříve vyškolili a objevili v ulicích. Proces jejich výchovy trvá téměř rok a to je ten čas, který potřebujeme zkrátit, policisty co nejdříve nabírat, aby byli v ulicích.

A.cz: Takže to je podle vás ten největší problém?

To ne. Já rozhodně vnímám jako problém i provozní záležitosti. Mělo by dojít ke zlepšení podmínek pro výkon služby a také k navýšení platů pro občanské zaměstnance, protože v konkurenci státních úředníků mají jednoznačně nejméně.

Absence policejních tabulek je ale zjevná. Proto je doplnění nezbytně nutné, abychom byli schopni vyřešit běžné problémy, které trápí občany.

A.cz: V jakých lokalitách či krajích chybí policisté nejvíce?

V loňském roce jsme řešili několik zásadních problémů na půdě extremismu. Byly to akce na Budějovicku, Ústecku či v Moravskoslezském kraji. Z dlouhodobých analýz vyplývají problémy na Ostravsku. Proto při přerozdělování tabulek získaly vyšší počty policistů například kraje Moravskoslezský, Ústecký, ale také Jihomoravský.

A.cz: K případům závažné finanční kriminality? Vnímáte stejně jako nová politická garnitura, že to je pro společnost problém?

Tuto problematiku dlouhodobě řešíme, máme zřízen zvláštní tým na Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality. Nicméně nyní budou probíhat klíčová jednání mezi ministerstvem financí a ministerstvem vnitra. Předpokládám, že výstupem bude zefektivnění práce policie. Chceme nastavit efektivnější způsob odhalování této problematiky. Myslím si, že takováto rekonstrukce našeho útvaru, kde by vyčleněná část pracovníků měla tuto problematiku na starosti, je na místě.

A.cz: Přihlásil se již někdo do výběrového řízení na náměstka policejního prezidenta pro ekonomiku?

Zatím nemám informace, jestli se někdo přihlásil, zatím neskončil termín pro podání přihlášek. Nicméně  pokud by se přihlásil nějaký vhodný kandidát a komise, která je již sestavena a která bude posuzovat vhodnost kandidáta, konstatuje, že splňuje podmínky, a pokud se s ní ztotožním, tak nic nebrání tomu, aby byl vybrán již k 1. dubnu.

A.cz: Kdy vyprší termín pro podání přihlášek?

Myslím si, že to je polovina měsíce března, aby poté mohla zasednout hodnotící komise a abych případně mohl vydat personální rozhodnutí k jeho ustanovení. Ale to předjímám, protože nevím, zda se někdo přihlásí a zda splní všechna kritéria.

autor: Radek Nohl | 9. 3. 2014 6:30

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama