Problém české policie? Málo policistů v ulicích, říká Tuhý

Radek Nohl Radek Nohl
9. 3. 2014 6:30
Náměstek policejního prezidenta je jedním z kandidátů na post šéfa české policie.
Náměstek policejního prezidenta Tomáš Tuhý.
Náměstek policejního prezidenta Tomáš Tuhý. | Foto: ČTK

Praha - Tomáš Tuhý, který byl od začátku března po odchodu Petra Lessyho pověřen řízením policie, je jedním z kandidátů na nového policejního prezidenta.

On sám připouští, že má o tento post zájem. Pokud nakonec uspěje, bude chtít pokračovat v cestě, jakou razil Martin Červíček.

"Myslím si, že za to uplynulé období policie doznala klidnějších změn a začala se cítit v lepší kondici. Pokud bych byl policejním prezidentem, tak bych chtěl v tomto trendu pokračovat," řekl v rozhovoru pro Aktuálně.cz Tuhý.

Aktuálně.cz: Máte jasno, co do doby, než bude vybrán nový policejní prezident, budete muset vyřešit?

Tuhý: Provizorní období, než bude vybrán nový policejní prezident, je z pohledu provozních úkolů definováno slovy - udržet stabilní chod policie. Nebudeme tedy plnit nějaké mimořádné úkoly, budeme vycházet z bezpečnostní situace a například se budeme zaměřovat na běžné ekonomické záležitosti.

Myslím si, že za to uplynulé období policie doznala klidnějších změn a začala se cítit v lepší kondici. Pokud bych byl policejním prezidentem, tak bych chtěl v tomto trendu pokračovat.

A.cz: V souvislostech s děním na Ukrajině, jak se dotýká tato situace české policie?

Policie spolupracuje s odborem azylové a migrační politiky ministerstva vnitra na různých parametrech opatření ohledně možného přesunu ukrajinských občanů do České republiky. Připravujeme také vyslání několika policistů na Ukrajinu, kde budou k dispozici českým diplomatům či občanům.

 I české policie se situace na Ukrajině dotkla, říká Tuhý.
I české policie se situace na Ukrajině dotkla, říká Tuhý. | Foto: Reuters

A.cz: Rozhodnul jste se, zda budete usilovat o post policejního prezidenta?

Jsem kontaktován řadou našich kolegů, kteří by rádi, aby kontinuita kroků, které už začaly před rokem a půl příchodem brigádního generála Červíčka, pokračovala. Myslím si, že za to uplynulé období policie doznala klidnějších změn a začala se cítit v lepší kondici. Pokud bych byl policejním prezidentem, tak bych chtěl v tomto trendu pokračovat.

A.cz: Takže máte už jasno?

Od začátku jsem říkal, že tuto možnost zvažuji. Pokud bude nabídkové řízení vyhlášeno, tak se nejprve seznámím s podmínkami, které určí ministr vnitra. Pokud pro mě budou přijatelné, tak je jedna z variant, že se do nabídkového řízení přihlásím.

A.cz: Co je největším problémem pro současnou policii?

Dlouhodobě jsme usilovali a bojovali o navýšení početních stavů. Bude důležité, aby i v tomto roce došlo k doplnění početních stavů. Naším úkolem je, aby se policisté co nejdříve vyškolili a objevili v ulicích. Proces jejich výchovy trvá téměř rok a to je ten čas, který potřebujeme zkrátit, policisty co nejdříve nabírat, aby byli v ulicích.

A.cz: Takže to je podle vás ten největší problém?

To ne. Já rozhodně vnímám jako problém i provozní záležitosti. Mělo by dojít ke zlepšení podmínek pro výkon služby a také k navýšení platů pro občanské zaměstnance, protože v konkurenci státních úředníků mají jednoznačně nejméně.

Absence policejních tabulek je ale zjevná. Proto je doplnění nezbytně nutné, abychom byli schopni vyřešit běžné problémy, které trápí občany.

A.cz: V jakých lokalitách či krajích chybí policisté nejvíce?

V loňském roce jsme řešili několik zásadních problémů na půdě extremismu. Byly to akce na Budějovicku, Ústecku či v Moravskoslezském kraji. Z dlouhodobých analýz vyplývají problémy na Ostravsku. Proto při přerozdělování tabulek získaly vyšší počty policistů například kraje Moravskoslezský, Ústecký, ale také Jihomoravský.

A.cz: K případům závažné finanční kriminality? Vnímáte stejně jako nová politická garnitura, že to je pro společnost problém?

Tuto problematiku dlouhodobě řešíme, máme zřízen zvláštní tým na Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality. Nicméně nyní budou probíhat klíčová jednání mezi ministerstvem financí a ministerstvem vnitra. Předpokládám, že výstupem bude zefektivnění práce policie. Chceme nastavit efektivnější způsob odhalování této problematiky. Myslím si, že takováto rekonstrukce našeho útvaru, kde by vyčleněná část pracovníků měla tuto problematiku na starosti, je na místě.

A.cz: Přihlásil se již někdo do výběrového řízení na náměstka policejního prezidenta pro ekonomiku?

Zatím nemám informace, jestli se někdo přihlásil, zatím neskončil termín pro podání přihlášek. Nicméně  pokud by se přihlásil nějaký vhodný kandidát a komise, která je již sestavena a která bude posuzovat vhodnost kandidáta, konstatuje, že splňuje podmínky, a pokud se s ní ztotožním, tak nic nebrání tomu, aby byl vybrán již k 1. dubnu.

A.cz: Kdy vyprší termín pro podání přihlášek?

Myslím si, že to je polovina měsíce března, aby poté mohla zasednout hodnotící komise a abych případně mohl vydat personální rozhodnutí k jeho ustanovení. Ale to předjímám, protože nevím, zda se někdo přihlásí a zda splní všechna kritéria.

 

Právě se děje

před 51 minutami

Živnostníci z kauzy Stoka pošlou radnici 623 tisíc, dohodli se mimosoudně

Zastupitelé městské části Brno-střed ve středu schválili desítku dohod o narovnání s živnostníky, kteří se v takzvané kauze Stoka přiznali k dávání úplatků. Do pokladny radnice pošlou zhruba 623 000 korun. Obviněno je v této části kauzy 27 lidí a jedna firma. Případy těch, kteří se přiznají, by mohly být vyřešeny mimosoudně.

V kauze Stoka jde o údajnou korupci na městské části Brno-střed, hlavní větví případu se už zabývá brněnský krajský soud. Obžalováno v této části je 11 lidí a dvě firmy, včetně někdejšího politika za hnutí ANO Jiřího Švachuly. Právě ten byl podle státního zastupitelství hlavou skupiny, Švachula obvinění popírá.

Zastupitelé se zabývali dohodami o narovnání z vedlejší větve případu, kdy celkem 27 lidí a jednu firmu státní zastupitelství viní z úplatkářství na správě nemovitostí městské části. Řemeslníci údajně dávali 15 procent ze zakázky na úplatcích, aby zakázku získali. Podle dřívějšího vyjádření žalobce se v tomto přiznala zhruba polovina obviněných, v jejich případě by se tak věc nemusela dostat k soudu. Schválené dohody o narovnání s městskou částí by k tomu měly přispět. "Platí, že svým jednáním vzniku škody napomohli, a proto by měli městskou část odškodnit. Zda k uzavřeným dohodám přihlédne státní zástupce a zastaví jejich trestní stíhání, je zcela na jeho rozhodnutí," uvedla už dříve mluvčí radnice Kateřina Dobešová.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 57 minutami

Dálnici D5 odpoledne blokovala nehoda dodávky s motorkou, motocyklista zemřel

Na dálnici D5 u Prahy ve středu zemřel motocyklista, který ujížděl policii. Při jízdě po dálnici se otočil do protisměru, kde se srazil s dodávkou. Druhý řidič je vážně zraněný, vrtulník ho přepravil do nemocnice. Dálnice byla kvůli nehodě v obou směrech dočasně uzavřena, řekla policejní mluvčí Michaela Richterová.

Nehoda se stala před 13:00 na pátém kilometru. "Motocyklista ujížděl hlídce, nerespektoval výzvy k zastavení. Policisté z dálničního oddělení Rudná mu naměřili rychlost více než 200 kilometrů v hodině," uvedla Richterová.

Motorkář jel podle ní ve směru na Plzeň a na pátém kilometru se otočil do opačného směru na Prahu, kde se čelně střetl s dodávkou. Policie původně uváděla, že šlo o osobní auto, později informaci upřesnila. Motorkář na místě podlehl zraněním a druhý řidič zůstal v autě zaklíněný. "Hasiči ho vyprostili a předali záchranné službě," řekl mluvčí krajských hasičů Jaroslav Gabriel. Bylo také nutné uhasit motorku, která po nehodě začala hořet. "Motocyklista na místě zemřel, řidiče dodávky vrtulník transportoval s těžkým zraněním do pražské nemocnice," uvedla Richterová.

Policisté zjistili, že motorkář neměl v pořádku řidičský průkaz a správně neměl motorku vůbec řídit. "Měl platnou blokaci řidičského oprávnění. Je možné, že kvůli tomu ujížděl. Byla u něj samozřejmě také nařízena soudní pitva, jestli nebyl ovlivněn návykovou látkou," dodala mluvčí.

D5 byla nejdříve obousměrně uzavřena, kolem 13:45 byl obnoven směr na Prahu oběma jízdními pruhy. Později se podařilo částečně obnovit provoz i v opačném směru na Plzeň, auta tam jezdila odstavným pruhem. Před 17:00 byla dálnice zcela průjezdná.

Zdroj: ČTK
Další zprávy