Problém české policie? Málo policistů v ulicích, říká Tuhý

Radek Nohl Radek Nohl
9. 3. 2014 6:30
Náměstek policejního prezidenta je jedním z kandidátů na post šéfa české policie.
Náměstek policejního prezidenta Tomáš Tuhý.
Náměstek policejního prezidenta Tomáš Tuhý. | Foto: ČTK

Praha - Tomáš Tuhý, který byl od začátku března po odchodu Petra Lessyho pověřen řízením policie, je jedním z kandidátů na nového policejního prezidenta.

On sám připouští, že má o tento post zájem. Pokud nakonec uspěje, bude chtít pokračovat v cestě, jakou razil Martin Červíček.

"Myslím si, že za to uplynulé období policie doznala klidnějších změn a začala se cítit v lepší kondici. Pokud bych byl policejním prezidentem, tak bych chtěl v tomto trendu pokračovat," řekl v rozhovoru pro Aktuálně.cz Tuhý.

Aktuálně.cz: Máte jasno, co do doby, než bude vybrán nový policejní prezident, budete muset vyřešit?

Tuhý: Provizorní období, než bude vybrán nový policejní prezident, je z pohledu provozních úkolů definováno slovy - udržet stabilní chod policie. Nebudeme tedy plnit nějaké mimořádné úkoly, budeme vycházet z bezpečnostní situace a například se budeme zaměřovat na běžné ekonomické záležitosti.

Myslím si, že za to uplynulé období policie doznala klidnějších změn a začala se cítit v lepší kondici. Pokud bych byl policejním prezidentem, tak bych chtěl v tomto trendu pokračovat.

A.cz: V souvislostech s děním na Ukrajině, jak se dotýká tato situace české policie?

Policie spolupracuje s odborem azylové a migrační politiky ministerstva vnitra na různých parametrech opatření ohledně možného přesunu ukrajinských občanů do České republiky. Připravujeme také vyslání několika policistů na Ukrajinu, kde budou k dispozici českým diplomatům či občanům.

 I české policie se situace na Ukrajině dotkla, říká Tuhý.
I české policie se situace na Ukrajině dotkla, říká Tuhý. | Foto: Reuters

A.cz: Rozhodnul jste se, zda budete usilovat o post policejního prezidenta?

Jsem kontaktován řadou našich kolegů, kteří by rádi, aby kontinuita kroků, které už začaly před rokem a půl příchodem brigádního generála Červíčka, pokračovala. Myslím si, že za to uplynulé období policie doznala klidnějších změn a začala se cítit v lepší kondici. Pokud bych byl policejním prezidentem, tak bych chtěl v tomto trendu pokračovat.

A.cz: Takže máte už jasno?

Od začátku jsem říkal, že tuto možnost zvažuji. Pokud bude nabídkové řízení vyhlášeno, tak se nejprve seznámím s podmínkami, které určí ministr vnitra. Pokud pro mě budou přijatelné, tak je jedna z variant, že se do nabídkového řízení přihlásím.

A.cz: Co je největším problémem pro současnou policii?

Dlouhodobě jsme usilovali a bojovali o navýšení početních stavů. Bude důležité, aby i v tomto roce došlo k doplnění početních stavů. Naším úkolem je, aby se policisté co nejdříve vyškolili a objevili v ulicích. Proces jejich výchovy trvá téměř rok a to je ten čas, který potřebujeme zkrátit, policisty co nejdříve nabírat, aby byli v ulicích.

A.cz: Takže to je podle vás ten největší problém?

To ne. Já rozhodně vnímám jako problém i provozní záležitosti. Mělo by dojít ke zlepšení podmínek pro výkon služby a také k navýšení platů pro občanské zaměstnance, protože v konkurenci státních úředníků mají jednoznačně nejméně.

Absence policejních tabulek je ale zjevná. Proto je doplnění nezbytně nutné, abychom byli schopni vyřešit běžné problémy, které trápí občany.

A.cz: V jakých lokalitách či krajích chybí policisté nejvíce?

V loňském roce jsme řešili několik zásadních problémů na půdě extremismu. Byly to akce na Budějovicku, Ústecku či v Moravskoslezském kraji. Z dlouhodobých analýz vyplývají problémy na Ostravsku. Proto při přerozdělování tabulek získaly vyšší počty policistů například kraje Moravskoslezský, Ústecký, ale také Jihomoravský.

A.cz: K případům závažné finanční kriminality? Vnímáte stejně jako nová politická garnitura, že to je pro společnost problém?

Tuto problematiku dlouhodobě řešíme, máme zřízen zvláštní tým na Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality. Nicméně nyní budou probíhat klíčová jednání mezi ministerstvem financí a ministerstvem vnitra. Předpokládám, že výstupem bude zefektivnění práce policie. Chceme nastavit efektivnější způsob odhalování této problematiky. Myslím si, že takováto rekonstrukce našeho útvaru, kde by vyčleněná část pracovníků měla tuto problematiku na starosti, je na místě.

A.cz: Přihlásil se již někdo do výběrového řízení na náměstka policejního prezidenta pro ekonomiku?

Zatím nemám informace, jestli se někdo přihlásil, zatím neskončil termín pro podání přihlášek. Nicméně  pokud by se přihlásil nějaký vhodný kandidát a komise, která je již sestavena a která bude posuzovat vhodnost kandidáta, konstatuje, že splňuje podmínky, a pokud se s ní ztotožním, tak nic nebrání tomu, aby byl vybrán již k 1. dubnu.

A.cz: Kdy vyprší termín pro podání přihlášek?

Myslím si, že to je polovina měsíce března, aby poté mohla zasednout hodnotící komise a abych případně mohl vydat personální rozhodnutí k jeho ustanovení. Ale to předjímám, protože nevím, zda se někdo přihlásí a zda splní všechna kritéria.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Turecko přesune v první fázi do Sýrie milion uprchlíků, řekl Erdogan

Turecko v první fázi přesune do Sýrie milion syrských uprchlíků ze svého území. Řekl to v úterý turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Turecká armáda od 9. října bojuje na severu Sýrie proti tamním kurdským oddílům s cílem zřídit podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků. Turecko jich přijalo od roku 2011 na 3,6 milionu.

"Zajistíme oblast od Manbidže po iráckou hranici a v první fázi umožníme milionu syrských uprchlíků vrátit se domů. Později zajistíme návrat dvou milionů lidí," prohlásil prezident.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

V Brazílii spadl obytný dům. Nejméně dva lidé jsou mrtví a deset je nezvěstných

Sedmipodlažní obytný dům se dnes náhle zřítil ve městě Fortaleza na severovýchodě Brazílie. Hasiči a záchranáři z trosek zatím vyprostili dva mrtvé a osm zraněných, kteří byli převezeni do nemocnice. Tragická bilance ale může být vážnější, protože pod rozvalinami jsou ještě minimálně další dva živí lidé a deset osob se pohřešuje, informovala brazilská média. Podle svědků několik osob stihlo z budovy vyběhnout a mezi zraněnými je i pár lidí, kteří šli kolem. Příčiny kolapsu domu dosud nejsou jasné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy