Praha - Nejvýše 35 minut jízdy to lidé mají mít k praktickému lékaři, zubaři, gynekologovi a do lékárny.
Vláda ve středu schválila nařízení o dostupnosti zdravotních služeb, které předložil ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09).
Pojišťovny by se novým nařízením měly řídit od ledna 2013, schválený čas je o deset minut kratší než původně Hegerem navrhovaná maximální doba.
Přesto jeho návrhy už kritizovaly odbory, rada postižených i svaz pacientů. Podle nich hrozí zhoršení dostupnosti zdravotní péče.
Delší čekací a dojezdové doby prý umožní, aby zdravotní pojišťovny nedaly už některým zařízením na tuto péči smlouvy, a některé nemocnice proto skončí.
V nyní schváleném nařízení se řada čekacích dob zkrátila, například na náhradu kyčelního nebo kolenního kloubu ze 78 na 52 týdnů, na mamografický screening z osmi na šest týdnů a na endoskopické a artroskopické vyšetření z osmi na čtyři týdny.
Naopak bylo prodlouženo čekání na operaci šedého zákalu z 26 na 30 týdnů. Na seznamu přibyla biologická léčba roztroušené sklerózy, pacienti na ni nemají čekat déle než čtyři týdny.
Legislativní náměstek Martin Plíšek nedávno řekl, že je to zcela poprvé, kdy vláda pacientům čekací doby garantuje.
Čekací a dojezdové doby se podle něj časem mohou změnit, až se vyhodnotí jejich "fungování". Pokud vláda nařízení schválí, budou mít zdravotní pojišťovny i poskytovatelé péče čtyři měsíce na přípravu.
Aktuálně jednají pojišťovny s nemocnicemi o nových smlouvách, staré vyprší na konci roku.
Fakultní nemocnice se změní na univerzitní
Vláda ve středu schválila také věcný záměr zákona, kterým se fakultní nemocnice mají změnit na nemocnice univerzitní.
Ty mají být podle návrhu ministra Hegera neziskové a v zákonu má být pojistka proti jejich privatizaci.
Do řízení nebudou moci podle věcného záměru zasahovat politici. Ředitele by totiž jmenovala správní rada složená ze zástupců školy, státu a kraje.
V dozorčí radě by byli zástupci státu, školy a nově i zaměstnanců. Novinkou je možnost smluvních platů. Zákon by měl platit od roku 2014.